Bir tek uzaylı istilasının eksik kaldığı 2020’nin artık ne derece felaket bir yıl olduğu konusunda hepimiz hemfikiriz diye düşünüyorum. Düşünsenize ya, ileride tarih kitaplarında yazıldığında yalnızca bir kurguymuş gibi gözükecek şeyler yaşadık hepimiz. Yıl boyunca “Yok bu da önümüzdeki sezona kalsın” ya da “Sezon finalinde de meteor mu çarpacak?” minvalinde espriler yaptık. Bu espriler, dünyanın dört bir yanındaki insanları 2020 nefretinde birleştirdi. Sanırım komikliklerimiz ve şakalarımız o kadar ikna edici olmuş ki Black Mirror dizisinin yaratıcısı Charlie Brooker, 2020 yılını konu alacak bir dizi yapmaya karar vermiş.

Evet, yanlış duymadınız, 2020 yılı sonunda hak ettiği yıldız ışığına kavuşarak bir “mockumentary” dizisine çevriliyor. Ve böyle bir konuyu Black Mirror’un yaratıcısından daha iyi kim işler, ben bilemiyorum!

Bu haberi, The Undoing dizisi hakkında verdiği bir röportajda Hugh Grant ağzından kaçırmış. Şu an yalnızca yapımcısının Charlie Brooker olacağını ve bu dizinin Netflix’te yayınlanacağını biliyoruz. Ha, bir de Hugh Grant’in çirkin bir peruk takarak bir tarihçiyi canlandıracağını biliyoruz. Sadece hayati bilgiler yani.

2020’den kaç sezonluk dizi çıkar tahmin edemiyorum doğrusu. Türkiye içinden bahsetmiyorum bile, daha genel bakalım. 2020 simülasyonunda fikir çok. Avustralya orman yangınlarından tutun COVID-19 yüzünden evlerde hapsolmamıza, ekonomik krizlerden tutun Amerikan başkanlık seçimlerine… Hani bir ara Amerika’da katil eşek arısı alarmı verilmişti, ne oldu mesela o eşek arılarına? Virüsten daha korkunç oldukları söyleniyordu, sonra bir anda yok oldular. Simülasyonda olduğumuzun bir kanıtıdır o eşekarıları. Donald Trump’ın kaybettikten sonra girdiği sinir krizleri, attığı tweetler falan… Hepsi, hepsi! O kadar çok materyal var ki işlenebilecek! Dizinin Charlie Brooker tarafından yapılıyor olması hem de mockumentary tarzında olması da benim gibi pek dizi izlemeyen birisine bile “Bu dizi izlenir,” dedirtiyor. Bakalım, görelim.

2020 yılını şu anlık belgesel veya mockumentary çizgisinin dışında düşünmesek de benim aklıma neler neler geliyor, hani BBC şimdi dönem dizileri çekiyor ya, bundan yirmi yıl sonra da dönem dizisi tadında bir 2020 dizisi gelir mi? “Karantinada aşk” tadında, aynı evde karantinaya alınmış bir çifti konu alan sitcom düşünsenize mesela. Modern zamanın Romeo ve Juliet’i, internetten tanışıp aşık olmuş fakat seyahat kısıtlamaları nedeniyle bir türlü buluşamamış bir çift. Bunların hepsi fikir, ey yapımcılar, yazın bunları bir kenara! 2020’nin ceremesini çektik, sefasını da sürelim!

Author

Batı Edebiyatları okur, kedi sever. Bir de buralarda yazıp çizer. @mightbeyagmur

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.