Black Panther‘ın gişe destanında belli ki iki farklı hikaye var: Yerel ve uluslararası. Dünyanın Amerika Birleşik Devletleri olmayan tüm memleketlerinde Ryan Coogler‘ın süper kahraman filmi standart bir MCU mensubu grafiği çiziyor. Örneğin bizim ülkemizde 600,000 izleyiciyi geçti, ömrünü de 700-800 bin bandında kapatacak gibi duruyor. Doctor Strange de böyle bir gidişat sergilemişti. Çoğunluka zaten Strange‘e benzeyen, bazı coğrafyalarda da bir iki adım önde Black Panther’ın gişe hasılatı.

Ancak Birleşik Devletler’deki hikaye bambaşka cereyan ediyor. Ülke böylesi bir filme resmen açmış aç. Çıktığı günden beridir listelerin zirvesinden inmeyen film, geçtiğimiz haftasonu yerel gişede 562M$ hasılata ulaşarak gelmiş geçmiş en çok hasılat getiren solo süper kahraman filmi oldu. Önünde sadece 623M$ ile abisi The Avengers var. Küresel gişede The Dark Knight Rises ve Iron Man 3 hâlâ tepede duruyorlar ancak Çin’de yeni vizyona girmesi, Black Panther’ın elini kuvvetlendiriyor. Çünkü ikisini de geçmek için sadece bir 200M$ daha hasılat yapması gerekiyor.

Black Panther 08

Toplamda da filmin bir milyar dolar barajını geçtiğini hatırlatmak gerek. Bununla birlikte Kevin Feige’nin prodüktörlüğünü üstlendiği film sinema tarihinin gelmiş geçmiş en yüksek hasılat elde eden yirmi birinci filmi oldu. Bu gerçeğin Ryan Coogler’ı siyahi yönetmenler arasında bir numara yapmasını beklersiniz, değil mi? Ben de öyle beklerdim, ancak öyle değilmiş. 1,200M+$ gişe hasılatı elde eden Fate of the Furious‘un yönetmeni F. Gary Gray bu konuda Coogler’dan üstte. Zaten Furious serisi yıllardır çeşitlilik ve çeşnilik konusunda başarılı bir bayraktardı, kıyamam; hiç de bu konuda alkış alamadı.

Bu saatten sonrası ise ayrı ilginç bir hikaye. Çünkü Black Panther’ın ömrü beklenenden çok daha fazla oldu, bir süre daha da olacak gibi gözüküyor. Ancak gelin görün ki Nisan sonunda kapı gibi Infinity War gelecek. “Oha oraya kadar ne?” demeyin, daha üçüncü haftasında Black Panther. Bu tip filmler genelde ittire ittire on sekiz – on dokuz haftaya kadar gidiyorlar. Üstelik çoğu Black Panther’dan daha feci ikinci ve üçüncü hafta düşüşlerine rağmen bu mesafeleri koşuyor. Bir noktada Disney’nin bir karar vermesi gerekecek, o noktaya kadar da Black Panther’ın gişe maratonu ilgi çekiciliğini sürdürecek. Bakalım…

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.