Çoğu zaman fragmanlar aşağı yukarı bilindik bir tempoda, bilindik bir çizgide ilerlerler. Çünkü çoğu zaman anlattıkları filmler bilindiktir. Kız oğlanla tanışır, oğlan bir takım sıkıntılar yaşar, robotlar dünyayı işgal eder, aile trajik bir gelişmeyle sarsılır, karakterimizin kendisini çetin Detroit sokaklarında ispat etmesi gerekmektedir… Notaları biliyorsan, evde kendin de basarsın. Ancak bazen, bazı filmler komple ters köşeden hareket ederler. İşte o ters köşe filmlerin fragmanları da eğlenceli olur.

Yukarıda izlediğiniz Sorry to Bother You bir “ilk” film. Yani filmin yönetmeni Boots Riley daha önce hiç uzun metraj film çekmedi. Eğlence dünyasına uzak bir isim değil kendisi. Politik hip-hop grubu The Coup ile ciddi bir başarı elde etti uzun seneler boyunca. Yetmedi, bir başka politik hip-hop figürü Tom Morello ile birlikte Street Sweeper Social Club‘ı kurdular. Riley bütün bu eserlerinde sermaye-sınıf-ırk ilişkilerini, sosyal statü ayrımcılıklarını ve sistem adaletsizliklerini ele aldı.

E eğer bu kadar bilgi, birikim ve deneyim sahibi bir adamsanız, ilk filminize de böyle bir kadro toplarsınız. Başrolde kariyeri son yıllarda roket takarak yükselen Lakeith Stanfield var. Kendisi sürünürken başarıyı bir çağrı merkezinde bulan, bulduğuna da buldukça pişman olacağa benzeyen Cassius’u canlandırıyor. Onun sevgilisi Detroit’i Tessa Thompson canlandırmakta. Yardımcı kadroda da Terry Crews var, Donald Glover var, Omari Hardwick var, Armie Hammer var. Ha bir de, sesler tanıdık geldiyse; bu karakterlerin işlerinde başarılı olmak için takındıkları “beyaz adam sesleri” için de arka planda görev yapan Patton Oswalt, Steve Buscemi ve David Cross var!

Bunların hepsi inanılmaz değerli isimler ve gerçekten de bir yönetmenin ilk projesi için telefonla “Abi bir film projem var” dendiğinde gelmezler. Bir şey görmüş, bir şey hissetmiş olmaları lazım. Bunun de ne olduğunu fragmanlardan sezebiliyorum. Don Jon‘da da bunu hissetmiştim, Swiss Army Man de bunu vermişti. Bazı ilk filmler başka hiçbir şeye dokunmadan kendilerine çok benzedikleri için inanılmaz bir karizma yayıyorlar. Sorry to Bother You da bunlardan biri gibi gözüküyor.

Filmin Türkiye’de vizyona gireceği meçhul, ancak şu an festival festival gezmekte ve Amerika’da yazın vizyona girmeye hazırlanmakta. Biz açıkçası listeye aldık. Merakımız kucakta bekliyoruz. Siz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.