Türkçe bilen bir insana “Bagbak” diye bir şarkı önermek gerçekten komik bir durum, bunu kabul ederek başlıyoruz yazıya. Bazen memleket takımlarına “Bogdan” isimli sporcular gelir de FotoMaç gazetesi yayın ofisinde kutlama yapılır ya; öyle bir şey işte. Şarkının ismi Bagbak. Bu komik. Gelin görün ki önermek için çok geçerli bir sebebimiz var.

Dünya alemi olarak dinlediğimiz müziğin %90’ı Afrika kıtasından gelen ezgilerle şekillendiği için; Afrika kıtasında geçen Black Panther‘ın her şeyden önce iyi müzikleri olması gerekiyordu. Film çıktı, izledik, yazdık ve söyledik ki filmin soundtrack’i gerçekten iyi. Kendrick Lamar‘ın amirliğini üstlendiği derleme soundtrack ayrı şekerpare; Ludwig Göransson‘un yaptığı özel soundtrack apayrı pırlanta. Döndüre döndüre Pray for Me dinliyoruz. Ama yetmiyor, daha fazlasını istiyor insan.

Fragmandaki o şarkıyı istiyor. İşte biz de bugün, bunu sizle paylaşmak için buradayız.

Yukarıda dinlediğiniz, Vince Staples’ın BagBak isimli şarkısının fragman editi. Ulan Ordobaev isimli bir YouTube kullanıcısı almış, orijinal versiyonunda o tüyleri dikelten Gil Scott-Heron sample’ı bulunmayan BagBak’e fragmandaki şekil kısımları ekleyip bu şarkıyı ortaya çıkarmış. Belki birkaç aydır filmi bu şarkıyla özdeşleştirdiğimizdendir, bu versiyon bize filmin hislerini baştan yaşamanın en kısa yolu gibi geliyor. O yüzden de sonsuz döngüye aldık, bununla besleniyoruz.

Ha şarkının Vince Staples’ın niyetlendiği orijinal versiyonunu dinlemek isterseniz, o zaten Spotify olsun, iTunes olsun, YouTube olsun her yerde dinlenebiliyor. Şarkının kendisi Staples’ın 2017 tarihli ikinci stüdyo albümü Big Fish Theory‘den. Albüm çok fazla övgü aldı vakti zamanında, boşa da değildi bu övgüler. Albümü tanımlarken “avant-garde” gibi bir tabir kullanılıyor, Staples’ın elektronik müzikten aldığı ilhamlar çok takdir ediliyor. Onu da baştan aşağıya dinlemek isterseniz şöyle bırakıyoruz. Dinlemek de isteyin bizce, çünkü gerçekten müzik bir içim su.

Dinlemesi biraz sert bir albüm, o yüzden sert olmayan sabahlarda yine de kendinizi Wakanda’da hissetmek istiyorsanız, o zaman size fragmanda yapılan mashup’ın öteki kısmını verelim. Afro-Amerikan edebiyatının en önemli şairlerinden olan, şiir albümlerinin arkasına koyduğu müziklerle rap müziğin de dedeliğini yapan Gil Scott-Heron’un ölümsüz eseri: The Revolution Will Not Be Televised.

Çünkü devrim televizyonlarda yayınlanmayacak dostum. Devrim canlı olacak!

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.