Daha birkaç gün önce siteye Black Widow’un son reklamını yazmıştık da bir kısmı uzun bir aradan sonra sinemada film izleyebilecek olmaktan kaynaklanan, bir kısmı ise uzundur Marvel filmi izlememiş olmaktan kaynaklanan heyecanımı gizleyememiştim. Zaman çabuk akıyor, gün itibariyle geldi, gelmekte olan ve Black Widow filmini, gerçekten sinemada izledik. Bu heyecanı bir yere aktaramazsak da bu sayfalar ne güne duruyor? Başlığa yazdık ama gene de tekrar edelim, okumakta olduğunuz yazı Black Widow filmi hakkında spoiler barındırmayacaktır, gönlünüzce okuyabilirsiniz. Yazımız bir ilk izlenim sunma amacı taşımaktadır ve filmin spoilerlı kısmı, başka bir yazının konusudur.

Normal şartlarda bu filmi en geç geçtiğimiz yıl, yani 2020’de izlememiz gerektiği ancak küresel bir salgın sebebiyle bu gerçekleşemediği için, filmin spoilersız olarak ana odağından bahsetmeye gerek duymuyorum. Çünkü zaten filme dair detaylar iki yıl önce paylaşılmıştı ve erteleme sürecinde de görselleri, teaserları, fragmanları görmüştük, burada yeni bir şey yok. Biraz Black Widow’un geçmişine bakıyoruz, biraz Avengers’ın Civil War esnasındaki durumunda karakterimiz neler yapmış onu görüyoruz, biraz geçtiğimiz gün yayınlanan TV spotundaki gibi Natasha’nın geçmişinden bağlantısı bulunan Red Guardian’ı hapisten kaçırmasını izliyoruz, biraz da kendisine saygı duruşunda bulunup duygulanıyoruz.

Film, bizlere aksiyonla dolu dolu bir buçuk saat vaat ediyor, bu vaadini de yerine getiriyor. Yukarıda saydıklarımın yanında yeni karakterle tanışmamız ve işte, şimdiye kadar izlediğimiz faz dört Marvel dizileriyle de bağlantı kurmamız açısından üzerine bir şeyler koyuyor. Anlattığı şey yeni değil, uğraştığı şey de daha önce hiç izlemediğimiz bir şey değil. Fakat filmin formülü nasıl olması gerekiyorsa öyle açıkçası; girişi, gelişmesi, sonucu, Çehov’un silahı falan, hepsi yerli yerinde. Zaman zaman akışta bazı düşüklükler yaşansa da bütüne bakıldığında ortaya, birçok Marvel filmine nazaran daha iyi bir film çıkmış. En öne çıkan tarafı ise bence, yine Marvel ekseninde kaldığımızı belirterek ve filmin özellikle ilk yarısını esas alarak, kurgusu oldu.

Azıcık daha kurcalamam gerekirse, şahsi olarak Black Widow’a ilgim, Scarlet Johansson’ın canlandırdığı Iron Man ve Avengers rolünden değil, daha çok Agent Carter dizisinden geliyordu. Bu noktada belki Black Widow değil, özel olarak Black Widow programı demeliyim. Film, buraya yoğunlaşması ile beni oldukça sevindirdi, Bechdel testini de fazlasıyla geçerek bence süper kahraman filmleri arasında kendine güzel bir yer buldu.

Artılar hanesine bence şimdiye kadarki Marvel solo filmlerinden çok daha ayakları yere basan ve aynı zamanda biraz da farklılaşan bir film olmasını, yer yer başrolden bile daha çok parlayan başarılı yan karakterlerini ve mizah / hüzün dengesini iyi ayarlamasını ekleyelim. Dünyaları yahut gezegenleri kurtarmıyor; olabildiğince karakter ve ilişkiler odaklı bir ajan macerası izliyoruz. Bu da en temel şekliyle beni mutlu ediyor; derdimizin farkındayız ve bir ipte bin cambaz oynatmaya uğraşmıyoruz. Eksiler hanesinde ise filmin bazen düşmesini, hikâyesinin temelde çok farklı bir şey anlatmıyor olmasını, üzerine düşününce bazı şeylerin “işte burada da böyle bir şey varmış” cümlesine bırakılmasını belirtmemiz lazım.

Kendi adıma izlediğime değdiğini düşünüyorum. Normal zamanlarda bu filme olabilecek en standart düzeyde heyecanlanırdım, biraz salgın sonrası sinemaya gitmenin sarhoşluğunu da üzerimde taşıyorum. Karakterin evrendeki son hikâyesini biliyoruz, geçmişe yönelik işlerde bu her zaman bir problemdir; bir de biz faz dörtten üç yeni yapım da izledik. E üzerinden zaman da geçmiş ve teknik olarak gelen bilgiler, görseller, teaserlar, fragmanlar derken filmi izlemiş kadar oluyoruz şimdilerde, o da tuz biber. Anlatmak istediğim şey şu, bunların birleşiminde çok yüksek bir beklentim de yoktu. Ama film en azından, daha fazlasının beklenmesini hak ediyor.

Son tahlilde Black Widow filmi güzel olmuş. En iyi Marvel işi gibi büyük büyük cümleler asla değil ama MCU’dan izlemeniz gereken filmler arasında yükseklerde yeri var. Daha fazla böyle film izlemek isterim. Sinir bozan yönleri var mıydı, elbette; değinemediğimiz güzel yönleri var mıydı, tabii ki. Fakat onlar da spoilerlı incelemeye kalsınlar, ne yapalım? Şöyle yapalım: Sizler Black Widow için heyecanlı mısınız? Filmi izlemeyi düşünüyor musunuz? Aklınızda soru işaretleri var mı? Yorumlara gelin, konuşalım.

Author

Editör-in-çiif. Hayvan dostu, çokça yalnız; ismiyle müsemma ama çoğunlukla zararsız. İyi tavsiye verir, geç olana dek ciddiye alınmaz. Her geçen gün bitkinliğine şaşırarak ‘takı taluy takı müren‘ arıyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.