World of Warcraft’ın yeni ek paketi Battle for Azeroth yaklaşıyor. Önceki World of Warcraft ek paketlerinden farklı olarak; bu sefer çok büyük bir heyecan ve hype yok yalnız, farkında mısınız? Bunun sebebi kısmen Battle for Azeroth’un dar skalası –Alliance vs. Horde-, kısmen yeni ırk ve sınıf eklemiyor olması –mevcut ırklara kozmetik çeşitlilik eklendi-, kısmen de artık gerçekten; WoW’un pop kültürden ayrılmış olması.

Hâlâ saygıdeğer bir oyuncu kitlesi var ve bu oyuncu kitlesi oyunun mevcut finanssal modelinin sürdürülmesini sağlıyor. Muadili pek çok MMO’nun aksine World of Warcraft hâlâ aylık abonelik sistemiyle çalışıyor. Ancak bu da artık değişmek üzere, görünen durum o. Free-to-Play modelinin sıkıntısız dünyasına düşüş, bize soracak olursanız geçtiğimiz günlerde yaşanan bir gelişmeyle başladı. Blizzard Entertainment oyunun on beş yıla yaklaşan tarihindeki ilk büyük ödeme modeli değişikliğini yaptı.

World of Warcraft The Burning Crusade

Bundan önce oyunu oynamak istiyorsanız hem Battle Chest adı verilen ve o dakikaya kadar çıkmış ek paketlerin bir bölümünü içerek derlemeyi satın almanız, hem de aylık bir abonelik ücreti vermeniz gerekiyordu. Bunun üstüne en son içeriği oynamak için de ek pakete ayrı para bayılmanız lazımdı, ancak Blizzard merhametli olduğundan genelde ek paket çıkışlarında bir önceki ek paketi Battle Chest’e ücretsiz dahil ediyordu. Artık bu Battle Chest mefhumu ortadan kalktı. Son ek paket haricindeki tüm sürümleri oynamak için sadece abone olmanız yeterli.

Bu ne demek? Eğer bugüne kadar World of Warcraft, The Burning Crusade, Wrath of the Lich King, Cataclysm, Warlords of Draenor ve Legion oyunlarını satın almadıysanız; artık almanıza da gerek yok. Blizzard’ın sitesine gidip bir abonelik satın aldığınız anda tüm bunların içeriklerine erişebileceksiniz. Bunun üstüne bir de Battle for Azeroth’u isterseniz onu baya gidip satın almanız gerekecek. İdeal mi? Ona siz karar verin. Ne diyorsunuz?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.