2023 oyunlar ve oyuncular için unutulmaz bir yıl oldu. Baldur’s Gate 3, Legend of Zelda: Tears of the Kingdom, Marvel’s Spider-Man 2 gibi güçlü devam oyunlarının yanında Hi-Fi Rush, Dave the Diver, Pizza Tower gibi parlayan yıldızlar da hafızalara kazındı. Bu yazımda maalesef bu oyunlardan bahsetmeyeceğim.

2023 her ne kadar kaliteli oyunları karşımıza çıkarsa da ardımızda bıraktığımız 12 ay bazı oyunlar için çok keyifli geçmedi. “Hype train” ile beklentileri arşa çekip o beklentileri karşılayamayan oyunlarla gün geçtikçe daha çok karşılaşıyoruz. Kaliteli, farklı medya yapımları yüzünden aynı evrenin oyunlarının da belli bir standardı karşılaması gereken ve final ürünün tamamen hüsrana döndüğü oyunlar da bu sene çıkanların arasında yerlerini aldı. Gelin, bu sene bizi hüsrana uğratan önemli yapımlara bir bakalım:

1) The Lord of the Rings: Gollum

gollum the lord of the rings middle-earth

J.R.R. Tolkien’in kitaplarından beyaz ekranlara uyarlaması yapılan The Lord of the Rings serisinin video oyun medyumunda da yadsınamayacak kadar çok adaptasyonu vardır. Middle Earth: Shadow of War, The Battle for MiddleEarth serisi ve LotR Online sinema ve kitap hayranları tarafından da tutulan eserler arasındadır.

Film serisinde dikkat çeken bir karakter olan ve “Efendimiss” sözüyle akıllara kazınan Gollum’un kendine ait bir oyununun çıkacağı haberi duyulunca hayran kitlesini bir heyecan ve sevinç sarmıştı. Fakat oyun çıktığı günden itibaren dalga konusu olmaktan öteye gidemedi.

Daeladic Entertainment tarafından geliştirilen The Lord of the Rings: Gollum, 25 Mayıs 2023 tarihinde piyasaya sürüldü. Karakter ve seviye tasarımları gibi eleştirilebilir yönleri bir tarafa, oyunun içindeki bug’lar oynanılamaz bir yapıt ortaya çıkardı. Steam’de 10/5, Metacritic’te 34 Metascore ve IGN’de 4 rating alan oyun, içerik üreticilerinin esprilerine meze oldu.

2) The Walking Dead: Destinies

Zombiler ile alakalı hem sinema hem de oyun dünyasında sonsuz içerik mevcut. The Last of Us ve I am Legend gibi bazı eserleri çok sevip bağrımıza basarız. The Walking Dead dizisi de birçok insan için öyledir. Özellikle ilk sezonlarıyla büyük bir hayran kitlesine ulaşmış olan bu seri farklı yan hikâyeler ile evrenini genişletmeyi başarmıştır. Maalesef, 7 Kasım 2023’te çıkan The Walking Dead: Destinies oyunu için aynı yorumu yapmak oldukça zor.

Telltale tarafından hikâye odaklı, başarılı bir yapım olan The Walking Dead’in ilk oyun serisinden sonra dizideki ilk dört sezonu oynayacağımız yeni bir oyun daha çıkacağını duyunca biraz da olsa heyecanlanmıştık. Flux Game Studio tarafından geliştirilen ve orijinal karakterleri gördüğümüz bu yapım tam bir hayal kırıklığı oldu.

Steam’de 10/6, Metacritic’te 29 Metascore ve IGN’de 2 rating alan oyun, kötü tasarımlar ve oynanıştaki amatör tasarım yüzünden oynanması oldukça zor bir ürün olarak piyasaya sürülmüş. TV dizisine bir küfür gibi olduğunu ve oyun mekaniklerinin 2000’ler başına ait olduğunu söyleyenlere katılmamak elde değil.

3) Skull Island: Rise of Kong

İlk olarak 1933 ile beyaz perdelerde tam anlamıyla boy gösteren koca maymunumuz King Kong’u 7’den 70’e herkes bilmektedir. Onlarca filmde, oyunda, çizgi filmde ve diğer mecrada karşımıza çıkan King Kong belli dönemlerde yeniden diriltilir. Bu sefer bir video oyunu olarak yeniden diriltilmeye çalışılan Kong, Skull Island: Rise of Kong oyunu ile GameMill Entertainment tarafından karşımıza çıkarıldı.

Dev bir goril olarak etrafı yıkıp diğer koca hayvanlarla dövüşebileceğimiz bir oyun ne kadar kötü olabilir ki? İşte 17 Ekim 2023’te çıkış yapan Skull Island: Rise of Kong bunun yanıtını size net bir şekilde verebilir. Yaratılan dünyanın kuraklığı ve sıkıcılığı gelişigüzel birkaç oyun mekaniğiyle harmanlanınca maalesef bir Kaiju da olsanız devriliyorsunuz.

Oyunun en ikonik anı ise geliştiricilerin, bir dinozorun Kong’a saldırdığı ana animasyon eklemeyi unutup bir ekran kaydı veya fotoğrafla kurtarmaya çalışmalarıdır. Muhtemelen herkes ilk başta böyle bir şey olmayacağını düşünüp başka bir anlam aramaya çalışmıştır. Steam’de 10/5, Metacritic’te 23 Metascore ve IGN’de 3 rating alan Skull Island: Rise of Kong, King Kong tarihine bir kara leke olarak düşüyor.

4) Redfall

Arkane tarafından geliştirilen ve Bethesda Softworks tarafından yayınlanan Redfall

Şimdi size birkaç oyun sayacağım: Dishonored, Prey ve DeathLoop. Bu oyunların çıkaran bir şirketten kötü bir oyun çıkar mı diye sorsam muhtemelen oy birliğiyle hayır cevabımı alacağım ki bahsedilen oyunlar hakkında yapılan yorumlar bunu kanıtlıyor. Ne yazık ki Redfall bütün spekülasyonları boşa çıkaran bir oyun olarak bizi şaşırtıyor. Listedeki tek çevrimiçi eşli oyun olan Redfall, yükselttiği beklentiyi karşılamakta sınıfta kalıyor. Oyundaki bug’lar, oynanamaz karakterlerin yapay zekasının doğru geliştirilememesi bu etkileşimli deneyimi mahvediyor oyunu sıkıcı hale getiriyor. İstenirse, bug’lar kullanılarak oyuncuları kısa yoldan ulaşılacak çözümler üretmeye itiyor. Steam’de 10/5, Metacritic’te 56 Metascore ve IGN’de 4 rating alan oyunun Bethesda tarafından yayımlandığını söylememiz lazım çünkü ne yazık ki Bethesda tek faulü Redfall değil.

5) Starfield

Bethesda Game Studios yapımı Starfield uzay rol yapma oyunundan bir uzay gemisi savaşı görseli

Bethesda tarafından ne yapılsa oynarım.” diyenlere bir tokat gibi vuracak Starfield, belki de bu yılın beklentileri suya düşüren oyunu olarak birinci sırada yerini aldı. The Elder Scrolls ve The Fallout serisi ile bizlere inanılmaz deneyimler yaşatan Bethesda aynı formülü uzaya taşımayı vadediyordu. 6 Eylül 2023 tarihinde çıkışını yapan oyun, oyuncuları ilk önce performans sıkıntılarıyla karşı karşıya getirdi. Bu probleme Bethesda’nın CEO’su Todd Howard’ın çözümü bilgisayarlarımızın eski olması ve yeni bir ekran kartı almamızdı. Howard’ın bu yorumu zaten sallantılı çıkış yapan Starfield’ı iyice batırdı.

Bu polemikler haricinde oyunun hikâyesinin bir derinliğinin olmaması, gezegenlerin bahsedildiği gibi tamamen gezilebilir olmaması ve AAA oyundan beklenen görsellerin eksikliği Starfield’ı yerin dibine çaktı. Steam’de 10/6, Metacritic’te 83 Metascore ve IGN’de 7 rating alan Starfield, 2023 Game Awards’ta hiçbir kategoride aday dahi gösterilmedi.

Tabii ki yukarıda bahsedilen oyunlardan çok daha kötü oyunlar her gün Steam gibi herkese açık platformlarda yerini alıyor fakat bu listedeki oyunların bir sorumluluğu, kendilerine edindikleri bir görevi var. O yüzden puanlamalar sadece biraz fikir versin diye belirtilmiştir. Bazıları güncellemelerle kısmen daha iyi bir hâl alsa da maalesef iş işten geçmiş oluyor. Umarım ki 2024 de iyisiyle kötüsüyle, eğlencesiyle ve hüznüyle bizleri onlarca oyunla karşılar.

Yazan: Atakan Seç

Author

Geekyapar okurları Yazı Çağrısı altında toplaşıyor, belirlenen konularda kalem coşturuyor. Sen de parçası olmak istiyorsan, duyuruları takip et!

8 Comments

 1. Atakan Seç Reply

  Yazımı yayınladığı için Geekyapar’a teşekkür ederim!

  • Meltem Deniz Doğan Reply

   Yazı Çağrımıza katıldığın için biz teşekkür ederiz <3

 2. Cemalettin Reply

  Bence Starfield, yeni Elder Scrolls oyununun hype’ı nı düşürmek için yayınlanmış bir oyun. Yazı için teşekkürler <3

 3. Beni en çok hayal kırıklığına uğratan starfield oldu, çok umutluydum 🙁 Yazı için teşekkürler 👏🏻👏🏻

 4. Bence starfield yapım sürecindeyken çok şişirildi

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.