Breaking Bad bundan on yıl önce, yaklaşık bu tarihlerde yayın hayatına başladı. Sonraları diziyi eşine dostuna öven insanların da belirteceği gibi, ilk iki üç bölümü biraz ağırdı, yavaş ilerliyordu yani. Çoğu kişi diziyi o ilk bölümler sonrası bırakmıştı. Devam edenler ödüllendirildiler. Birkaç bölüm içerisinde Breaking Bad’in çok özel bir şey olduğu anlaşıldı. Birkaç yıl içerisinde ise herkes diziyi konuşuyordu.

Bugün Vince Gilligan‘ın yarattığı dizi, içinde yaşadığımız TV devrimini yapan kilit işlerden biri olarak kabul ediliyor. Breaking Bad tamamen arkadaş övmesiyle yayılan bir iş olduğu için, geriden gelmeye çalışan pek çok kişinin fark ettiği gibi hikayenin seri-izlenmeye müsait yapısı Netflix tarzı bir sunumu yaygınlaştırdı, meşhur etti. Merkezinde karakter gelişimini tutuyor olması da çoğu hikaye anlatıcısına ilham verdi. “Evet” dedi Amerikan TV sektörü, “her şeyden önce karakter gelişimi anlatmamız lazım“.

O yüzden, Breaking Bad’in onuncu yıldönümü kutlanmayı hak ediyor. Eğer bu kutlama uğruna diziyi baştan sona tekrar izlemeye niyetlendiyseniz, ve fakat art arda harcayacak 62 saatiniz yoksa o zaman size Esther Bellido‘dan muhteşem bir amme hizmeti: 1 dakikada, tüm Breaking Bad, hep bir arada. Buyurun biz videoyu koyalım, siz de şuracıktan izleyiverin:

Video kusursuz mu? Elbette değil. Koskoca seri bir dakikada anlatılabilecek olsa koskoca bir seri olmazdı zaten. Bazı olayların sırasını da karışık vermişler, kıyamam. Ancak bir yandan da şirin mi şirin, şebelek mi şebelek, nostaljik mi nostaljik video. Serinin büyük konu ögelerine güzel değinip, hayatına güzel devam ediyor. İzlememiş arkadaşınıza “Onun yerine bunu izle” diye önermezsiniz, ama gaza gelip sevdiği bölümü açtırtıyor insana sanırım. Bende öyle oldu en azından, siz ne alemdesiniz?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.