Dün geceden beri düşünüp durduğum ve hatta sinirden kendime sürekli sorduğum bir soru var, sizinle de paylaşmak istiyorum: Fox canım, sen aklını peynir ekmekle mi yedin acaba?!

Arrested Development’tan Futurama’ya, Glee’den The X-Files’a, hatta oradan da The Gifted’a ve Simpsons’a kadar çok geniş bir dizi skalası ile en kalıcı kanallardan biri olmayı başaran Fox, gerçekten çok ama çok aptalca bir karar vermiş olabilir. Hiç kusura bakılmasın; ne bahane öne sürülürse sürülsün benim aklım almıyor böyle bir kararı.

Tüm kitleleri kapsayabilen türden ve her izleyeni kendine bir şekilde bağlayabilen, bol ödüllü ve sevilen dizi Brooklyn Nine Nine; beş sezonun sonunda Fox’tan devam kararı alamadı, iptal ediliyor. Evet evet, gerçek bir haber, kandırmaca yok. 2013’ten beri hayatlara neşe katan, her bir detayıyla sitcomların kralı olduğunu kanıtlayan bu harika dizi, Fox’un acımasız tokadını yedi.

Şurada uzun uzun anlatmıştım vakti zamanında, bu diziyi neden izleyelim de hayatımıza bir renk katalım diye. Her geçen gün aynı sebeplere daha fazla katılmakla, daha farklı sevecek ayrıntılar bulabilmenizin mümkün olduğu bu şahane sitcomu anlatmanın, kendisine haksızlık olduğunu söyleyeyim. Anlatılmaz yaşanır. Anlatılmaz, izlenerek nirvanaya ulaşılır. O tarz bir şey.

Peki Fox neden böyle bir karar vermiş? Açıkça söylemek gerekirse en ince detayına inilecek kadar bilgi henüz yok. Fakat tam anlamıyla Fox karar mevkisi çalışanlarının, akıllarını peynir ekmekle yediğini söylersek yanlış söylemiş olmayız bence. Çünkü gerçekten de öyle.

brooklyn-nine-nine-canceled

Beş sezondur hayranlar tarafından dört kolla kucaklanan, her kesimden insanın bir şekilde kendini rahatsız hissetmeden eğlenebildiği, her bir bölümüyle neşe katan ve yirmi dakika sürmesinden dolayı çok rahat ve sıkılmadan izlenebilen böyle bir dizinin; beş sezon sonrasında BOZMAMASINA rağmen iptal edilmesinin başka bir açıklaması gerçekten yok arkadaşlar. Bu mecralarda yine Fox’un diğer bir komedi dizisi olan New Girl’ün dahi bir süre sonra bozduğunu, artık onu izlemenin sadece alışkanlıktan gelen bir aktivite olduğunu çok kez anlattım hatta. Bitmesi gerektiği yerde bitecek her türlü diziye saygı ve sevgim sonsuz, ama Brooklyn Nine Nine henüz o raddede değildi. Sonlandırılmayı hak edecek kadar malzemeleri bitmemişti ve hala süper güncel bir şekilde kendini izletiyordu.

Çok duyulmamış olduğundan ötürüdür belki, sürekli bir “underrated” olma durumu vardı gözümde. Ne bileyim, The Big Bang Theory falan bile 12. sezonunu devirebiliyorken, Brooklyn Nine Nine’ın beşinci sezonun sonunda Fox’tan iptal kararını alması biraz üzücü gerçekten de.

cast

Ama dün geceden beri hayranların hararetli hareketleri, umutlu şeylere gebe olabilecek gibi. Zira henüz tamı tamına yirmi dört saat bile geçmeden tüm dünyada Twitter etiketleri arasında popüler olan ve herkesin imza kampanyalarını deli gibi paylaştığı bir acil durum haline geldi bu olay. İptal edilen müthiş dizi Brooklyn Nine Nine’ı Hulu, Amazon ya da Netflix’in satın alıp devam ettirmesi gibi birtakım umut yeşertici dedikodular dolanıyor. Fakat herhangi bir şirketin buna yanaşıp yanaşmayacağı konusunda net bir fikir yok maalesef.

Fox’un ana binasına dinamit döşemeye hep beraber gidelim mi? Yoksa oturup, diğer dizi platformlarının Brooklyn Nine Nine’ı satın almasını beklerken endişeyle tırnaklarımızı mı kemirelim? Tarafınızı seçin!

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.