Bütün bu Battlefront II lootbox’ları kumardır – değildir tartışmasını geçin. Gerçekten geçin birkaç saniyeliğine. Zamanda geriye gidin. Disney, çok milyar dolar veriyor. Lucasfilm‘i satın alıyor. Bu büyük bir alım. Sadece Star Wars‘ı içermiyor; aynı zamanda Industrial Light & Magic var işin içinde, Skywalker Sound var. Bir de LucasArts var. Lucasfilm’in oyun kolu. Disney kapatıyor bu departmanı. “Artık dışarıya vereceğiz büyük oyunları, küçük oyunları da Disney Mobile yapacak” diyor. Dışarıdaki partnerleri de belli. Electronic Arts.

EA hemen vaatleri yapıştırıyor:

  1. DICE bir Battlefront yapacak.
  2. Visceral Games’den bir tek kişilik Star Wars oyunu gelecek.
  3. BioWare’de bir şeyler yapabilir.
  4. Dahası için bekleyin, kıps 😉

Bu açıklama takriben beş yıl önceydi. Bu beş yıl içerisinde bir tane Battlefront oyunu çıktı. Bir de video oyun dünyasının gördüğü en büyük PR krizi yaşandı. EA’in büyük, yüce, şanlı Star Wars oyunları külliyatına katkısı bu.

Artık bunu inkar etmenin bir anlamı yok, başka bir firmanın devreye girmesi gerekiyor. LucasArts’ın üretiminin %1’ine bile yaklaşamadılar beş yıllık periyot içinde. Eyvallah, LucasArts’ın her vurduğu gol olmuyordu elbette. Ama en azından arada bir Republic Commando çıkıyordu aradan. Şimdi hiçbir şey yok. Bizce Disney kontratı uzamadan kessin, gözünü EA’in üç büyük rakibine çevirsin. Ubisoft. Activision. Take-Two.

İşte bu bizim o üç firmayla ilgili hayallerimizdir.

 

3. Ubisoft

Assassin's Creed IV Black Flag

Neler Yapar:  Açık dünya, kuleyle harita açmalı serüven Star Wars oyunu. Başka bir şey genel olarak yapmıyorlar zaten. Ubisoft’un bütün büyük oyunları nedense birbirine benzediği için Star Wars lisansını da alıp farklı bir şey yapacaklarını sanmıyoruz. Ha Assassin’s Creed / Far Cry / Watch Dogs tarzı bir Star Wars oyununu afiyetle yer miyiz? Çılgınlar gibi! Ama risk almalarını tercih de ederiz. Mesela Splinter Cell ekibine şöyle jön bir Bothan Spy oyunu yaptırsalar şahane olmaz mı?

 

2. Activision

Overwatch Hanzo

Neler Yapar: Ay durun bir saniye, düşündükçe fenalaşıyoruz.

Şimdi öncelikle, Call of Duty ekiplerine zaten bir Star Wars FPS’si illa ki verilir. Ancak bu seferki Battlefront olmaz muhtemelen. Tek kişilik hikayesi daha düzgün bir şey çıkar muhakkak. Eli değmişken Treyarch şöyle açık dünya bir hikayeli oyun da patlatır bizlere. Sağlam bir RYO gelmez ama, zaten kimden gelecek gelse bile?

Asıl buradaki tahrik unsuru Blizzard. Allah’ım yani Blizzard’a Star Wars lisansı verildiğini düşünemiyorum. Evet, bugüne kadar hep kendi fikri mülkleriyle çalıştılar ama bu Star Wars. Overwatch’a Star Wars skin paketi, Hearthstone’a Star Wars kart paketi satmakla yetinseler ben cüzdanımla varım. Farkındayım, çok uçuk, çok uzak. Başlasalar belki bitiremezler bile. Ama söyleyin, hayal etmesi bile mükemmel değil mi?

 

1. Take-Two

07 Grand Theft Auto

Neler Yapar: AKLIMIZI ALIR AKLIMIZI.

Bakın, işin Ubisoft kısmı şaka. Activision kısmı ise biraz hayal. Take-Two ise gerçek. Take-Two’ya Star Wars lisansı vermek demek, tüm hayallerimizin gerçek olması demek. Bir kere Rockstar‘a bir açık dünya Coruscant oyunu yaptırır, konuyu kapatırsın. Kapandı, bitti. Gerçekten, o konuyla ilgili söylenecek kelime kalmaz o dakikadan sonra.

Yetmedi mi? Paşalar gibi Firaxis var orada. Adamların çıkardığı XCOM ve Civilization’a hayranlar Star Wars modu yapmaktan sıkılmadı. Sen desen ki “güzel abim bize şöyle derin bir grand strateji İmparatorluk vs. İsyan konulu Star Wars oyunu ver, yanında da taktiksel strateji Klon Savaşları yap”, biz burada kolumuzu yeriz.

Yetmez değil mi? BioShock’un yapımcısı, usta Ken Levine Take-Two bünyesinde “oyunlarda nasıl organik hikaye anlatılır” diye atölye yapıyor bir yıldır. Oraya atarsın bir Old Republic hikayesi. En fenası? Hangar 13 var. Eskiden 2K Czech’ti adı, başka bir strüktüre alındı. Mafia’yı yaptılar, duymuşsunuzdur. Şimdi başlarında bizzatihi LucasArts’ın eski kreatif direktörü var.

Yani…

Sevgili Disney.

Karar belli.

Hadi yorma bizi.

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.