Belki hatırlayacak kadar gedikli ve kemik Geekyapar okurları aramızdadır, vakti zamanında bugün doğanların içini ısıtacak 13 doğum günü temalı dizi bölümü toplayıp yazmıştık sizin için. Güzel bir liste ve güzel bir fikirdi, ama çok ciddi bir stratejik hatası vardı. Dizi bölümleri iyiydi, hoştu ama arkadaşa yollamak için münasip şeyler değillerdi.

Biz de bu yüzden, yine böyle bir doğum günü içeriği yapalım diye karar kılıp bu sefer rotayı müziğe kırdık. Müzik. Çünkü gerçekten, müzikten daha fazla doğum günleriyle özdeşleşmiş bir şey var mı? Hayatta her şeyin bir soundtrack’i ve her şeyin bir arka plan müziği vardır; ama doğum günü dediğimiz şeyinki küresel bir seviyede, uluslarüstü bir mertebede kabul ediliyor. Doğum günü dediğin, şarkısıyla gelen bir şey.

E o malum şarkı da açıp dinlenecek, açıp dinlenmiş hâli eşe dosta atılacak bir şey değil. Biz dedik ki peki madem, biz bu işe girişelim. Sevdiğiniz vardır. Sevip de söyleyemediğiniz vardır. Sevip, söyleyemeyip, söylemeyi de istemediğiniz vardır. Ya da basitçe, bir gülümseme olsun istersiniz birinin suratında. Hiçbir şey değilse bile, gidip samimiyetsiz bir bilbo almaktansa müzik atmak istersiniz. İşte bunların hepsi için, playlist’imiz emrinize amade.

Liste içerisinde farklı türlerden, bambaşka şarkılar var. Bazıları –Lather ve House of the Rising Sun gibi– daha ziyade yaş almanın yarattığı içebakışı ele alıyor. Bazıları -Unhappy Birthday ve Sufjan Stevens’ın Happy Birthday’i gibi– daha üzgün bir yerden bakıyor olaya. Bazıları dümdızlak doğum günü kutluyor. Bazıları onun üzerinden başka bir dert anlatıyor. Hepsi bir yerden doğum günlerine dokunuyor. Hepsi sizin doğum gününüzün şarkısı olmaya adaylar.

Bunu doğum gününde denk gelip okuyan varsa, iyi ki doğmuş olsun. Nice yıllara olsun. Müzik hep yanında olsun.

Geekyapar sizi seviyor! Buyurun!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.