Sevgili Jennifer Lawrence, bugün doğum gününmüş? İyi ki doğdunuz efendim! Eğer müsaadeniz varsa, henüz Hollywood’a patlangaç bir giriş yapmanızın üzerinden beş altı sene ancak geçmiş olmasına rağmen kısa kariyerinize bir şapka çıkartmak isteriz. Farkındayız, şu an kariyeriniz dışarıdan gözüktüğünde üç isim üzerinden dönüyormuş gibi gözüküyor (Hunger Games, X-Men, David O Russell). Ama bu gece, “Madem Jennifer Lawrence’ın doğum günüymüş, e bir Jennifer Lawrence filmi patlatalım o hâlde!” diyebilecek olanları mahrum mu bırakalım? Bizce bırakmayalım!

O hâlde buyurun efendim, Jennifer Lawrence’ın kısa kariyerinden seçmece, en izlenesi 7 filmi!

 

Winter’s Bone

01 Winter's Bone

Elbette, “Jennifer Lawrence” ve “sinema” dendiğinde o cümle için Winter’s Bone‘dan öncesi yok. 2010 yılında, çok düşük bir bütçeyle çekilen Winter’s Bone, iki şey ile dikkatleri üzerine toplamıştı. Birincisi, ağır ve gerçekten hissiyatı yüksek senaryosu, ikincisi ise başrolünde oynayan ve pek tanınmayan o genç kızın performansı. O genç kız, o küçük filmle tutup Oscar’a aday oldu işte. Jennifer Lawrence’ın hikayesi de orada başladı.

 

Like Crazy

02 Like Crazy

Jennifer Lawrence’ın kariyerinde, 2012 yılından sonra adının afişte yer almadığı bir filmi yok! Ama Winter’s Bone sonrası, Sundance çevrelerinden biraz daha çemberin merkezine doğru ilerlemeye başladığında böyle bir iki filmde rol almak zorunda kaldı. İlginçtir, ikisinde de Anton Yelchin vardı! Yelchin de o sıralar Hollywood’un “kesin yükselecek” dediği isimlerden biriydi, hatta, bu filmdeki diğer başrol Felicity Jones da öyleydi. Acayip bir şekilde, Like Crazy’nin umut vaat eden üç genç başrolünden Jones ve Lawrence hakikaten de yıldızlaştılar. Garibim Yelchin yıldızlaşamadı.

 

The Beaver

03 The Beaver

Jodie Foster’ın bizzat yönetmenlik koltuğuna oturarak çektiği, başrole de arkadaşı Mel Gibson‘ı oturttuğu The Beaver iyi bir filmdi. Siz Mel Gibson’ın reddedilemez (ve, bir yere kadar da, tartışılamaz sebeplerden haklı bir şekilde doğan) kötü algısıyla boyanıp, gişede çakılmasına bakmayın. The Beaver hakikaten de ilginç, hüzünlü ve yer yer de inkar edilemez denli komik bir işti. İtiraf edelim, Jennifer Lawrence’ın buradaki rolü pek de büyük değil, ama film teknik olarak yine de bir “Jennifer Lawrence filmi”, bu yüzden de utanmadan buraya koyuverdik!

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.