Jaimie Alexander’i sonunda başrolde izleme keyfine vardığımız Blindspot, sürükleyici bir “çılgın FBI her yere koşturuyor” dizisi olacak mı, yoksa diğerlerinin arasına mı karışacak? İlk bölüm nasıl? Bakalım büyüsünü gelecek bölümlerde de koruyabilecek mi? İlk Bölüm Canavarı inceledi…

blindspot_nasil_dizi

İlk Bölüm Canavarı, üstümüze yağan yüzlerce dizi arasından hangisi kime gider, değer mi değmez mi, bakmaya varar vermiş bir canavardır. İlk bölüme bakar, azıcık wiki kurcalar, tavsiyelerini verir kaçar! Dizilerle ilgili yorumlar kesinlikle objektif değildir, geek izleyicinin keyfine göre ayarlanmıştır! Bu yazılarda sadece ilk bölüm ile ilgili olmak üzere spoilerlar olabilir.

Özet Geç!

Her baktığınnızda maşallah diyeceğiniz başrolümüz, gizemli bir şekilde ortaya çıkar, FBI tarafından incelenmeye alınır. Ne adı bellidir, ne hafızası yerindedir, fakat üstü belli ki davaları çözmeye yardımcı olacak ipuçları ile kaplıdır. Sırtında adı yazılı olan FBI ajanı konuya dahil olur, bölüm ilerledikçe, kadınımızın dövmeleri dışında başka yetenekleri olduğunu da keşfederiz, ancak gizem daha yeni başlamaktadır.

Ne Kadar Uzun?

Bir bölümü 45 dakika. Daha ilk bölüm yayınlandı. Diğer dizilerde buraya toplam dakika / sezon / bölüm filan yazıyoruz.

Neyi Seven Bunu Da Sever?

Burn Notice, 24, Lady Sif

Ne Beklemeyin?

CSI: Bıktım, Bones, Mentalist

Bölüm boyunca Alexander'ın korkusu ve endişesi çok yerinde, sizi de etkiliyor.
Bölüm boyunca Alexander’ın korkusu ve endişesi çok yerinde, sizi de etkiliyor.

Biraz Daha Detay ve Yorum?

Dizinin özellikle açılışı çok başarılı, Jaimie Alexander’ın ortaya çıkışı, “bir bok bilmiyorum” yüz ifadesi, çaresizliği, çözüm arayışı çok güzel veriliyor. Sağolsun vücudunu ve dövmelerini sergilemekten çekinmemiş, dövmeler dizimim çok merkez bir noktası olacak, belli. Tasarımları, renkleri güzel, çok iyi iş çıkartmışlar. Öte yandan hödük FBI ajanı Kurt Weller gerektiği kadar oynuyor, ilk bölümde şov yapacak bir hali yoktu, iyiydi.

Bölüm devam ettikçe başrolümüzün “kimliği bilinmeyen kadın” anlamına gelen Jane Doe ismini sahiplenmesi, çok ciddi çetin ceviz çıkması çok güzel, adım adım işlenmiş. Sinemalarda Wonder Woman oynamaya en çok yakışacak Jaimie Alexander’a dövüşmek yakışıyor, orası kesin!

Dizinin son sahneleri etkileyici, devam bölümlerini izletir, ancak uzun sürecek bir dizi için bence biraz fazla açık ettiler. Ne demek istiyorum? Bakın sonraki maddeye.

Devamı Nasıl Olur?

Aslında zurnanın zırt dediği yer burası. Haberlerden okuduğum kadarıyla NBC bu diziye çok güveniyor, “10 yıl sürecek bölümümüz var” filan demişler.

Kimi dizi ilk bölümden ne yapacağını belli eder, kimi dizi ise büyük bir gizem ile sizi içeri çekip, her sezon 6-8 bölüm üstüne ekler. X-Files, Lost, Fringe, Person of Interest gibi diziler ikinciye iyi bir örnek. Şimdi, Blindspot hem mitoloji ilerletmek, hem de “FBI olayları çözüyor” tarzı, CSI usulü 10 yıl gitmek istiyor. Mitoloji işi o kadar uzun dayanmaz. Bu durumda ya Jane’in gizemini ilk sezonda çözecek ve ‘prosedürel’ hale gelecekler, ya da sürekli gizem üstüne gizem atalım derken bir Lost, bir Fringe gibi seyirciyi üzecekler.

Buralar spoiler!!!!!! —> Özellikle de Jane ve aralarda gözüken ortağının bu işi birlikte planladığı, Jane’in eğitimli bir özel kuvvetler olduğu ortaya çıktığından diyorum. Çok uzun süren ‘prosedürel’ dizilerde bir ‘gimmick’ vardır, bir özel numara. Monk, Mentalist, CSI, Bones gibi uzun süreli diziler bir numara ve o numarayı yapan adamlar etrafında kurulur. Jane’in ise özel kuvvetler olmak ve çok güzel olmak dışında bir ‘numarası’ yok. Ya da çıkacak?

Spoiler bitti. Dediğim gibi, bazı endişelerim var, dizi 2-3 sezon sürse kalitesinden ödün vermez, ama 10 sezon zorlaması daha en baştan belli olduğundan, sıka da bilir. İzleyip göreceğiz, ve izleyeceğiz bakın, burası önemli!

Ve Sonuç! Devamını İzler Miyim?

İzlerim. İlk bölümün kapanışı çok iyi, en kötü dizi olsa 2-3 bölüm daha izletecek hevesi veriyorlar. Bakalım gizemin tadını koruyabilecekler mi?

ilkbolumcanavari_gider

Diğer “İlk Bölüm Canavarı” Yazıları İçin:

Narcos – Nasıl Dizi?

Limitless – Nasıl Dizi?

Orphan Black – Nasıl Dizi?

Lucifer – Nasıl Dizi?

Allegiance – Nasıl Dizi?

Author

İlk Bölüm Canavarı, üstümüze yağan yüzlerce dizi arasından hangisi kime gider, değer mi değmez mi, bakmaya varar vermiş bir canavardır. İlk bölüme bakar, azıcık wiki kurcalar, tavsiyelerini verir kaçar! Dizilerle ilgili yorumlar kesinlikle objektif değildir, geek izleyicinin keyfine göre ayarlanmıştır! Bu yazılarda sadece ilk bölüm ile ilgili olmak üzere spoilerlar olabilir.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.