Geçen sene Edge of Tomorrow vizyona girip, hepimizi mest edince, eşe dosta anlatmak için bir tabir bulmak zorunda kalmıştık. Sağ olsun, filmin pazarlama departmanı yirmi kere isim değiştirdiği ve konuyu izah etme konusunda ketum kalmıştı, görev bize düşünce biz de “E Groundhog Day’in uzaylılısı işte” diyerek çıkmıştık işin içinden. Çünkü zamanda bir loop’un içerisinde kalmak, Groundhog Day’e özgü bir şeydi. Öyle sanıyorduk.

Değilmiş.

Aşağıda Edge of Tomorrow ya da Groundhog Day olmayan 7 zaman loop’u konulu filmi listeledik. Eğer bu akşam bir film izleyesiniz varsa, öneri mahiyetinde olabilirler. Yalnız söyleyelim, burada bir kalite ayrımından ziyade, konu ayrımına gittiğimiz için; bazıları pek iç açmayabilir. Görüşlerimizi de ona istinaden aşağıya ekledik. Tamam mıyız? Hazır mıyız? Buyurun!

 

12 Dates of Christmas

12 DATES OF CHRISTMAS - ABC Family delivers the gift of holiday cheer with the world premiere of the original movie, "12 Dates of Christmas," starring Amy Smart ("Just Friends," "The Butterfly Effect") and Mark-Paul Gosselaar ("Franklin & Bash," "NYPD Blue"). The romantic comedy follows a young woman who re-lives the same first date on Christmas Eve over and over again. Will she be able to put her past behind and finally get the romantic Christmas she longs for or will she ruin her chances of love for good? "12 Dates of Christmas" is set to make its world premiere on Sunday, December 11 (8:00-10:00 PM ET/PT), during ABC Family's 12th annual "25 Days of Christmas" programming event, which will feature over 200 hours of holiday-themed entertainment for the whole family from December 1- 25. (ABC FAMILY/CHRISTOS KALOHORIDIS) MARK-PAUL GOSSELAAR, AMY SMART

Başrollerinde Amy Smart ve Mark-Paul Gosselaar‘ın olduğu bu televizyon filmi, gayet basit bir temele oturuyor. Smart’ın karakteri Kate, Gosselaar’ın karakteri Miles ile bir randevuya çıkıyor Noel arifesinde. Sonra da o randevuyu tekrar tekrar, kafasında aşk hayatını netleştirene kadar yaşıyor. Fark ettiyseniz listemizin Groundhog Day’i en net apartan filmi kendisi.

Peki iyi mi?: Sevgiliyle kol kola izlenir, sizi izlediğinize utandırtmaz. Ama bir başyapıt da beklemeyin. Zaten yorgan döşek 90 dakikalık falan bir film, “çerezlik” tabirinin tam karşılığı.

 

Camp Slaughter

Camp Slaughter

Bir diğer adı da Camp Daze olan düşük bütçeli bu korku filmi bir kampta, 1981 senesinde yaşanan bir cinayetle açılır. 24 sene sonra, kahramanlarımız ormanda kaybolurlar ve 80’lerden beri hiç değişmemişe benzeyen bu kampa denk gelirler. Kamp sürekli o cinayet gecesini en baştan yaşamaktadır. Sonrasını söylemeyelim, spoiler’a girer ama, mesele zaman loop’undan çıkmak ve cinayetleri kimin işlediğini bulmak elbette.

Peki iyi mi?: Fikir gördüğünüz gibi hiç fena değil. Fakat film buram buram “abi ben yüz bin dolarlık bütçeyle çekildim” diyen bir çiğlik kokuyor. Bunu aşabilirseniz, korku filmlerini de seviyorsanız, tatmin olacaksınız.

 

Lola Rennt

Lola Rennt

Aslında Lola Rennt, ya da İngilizce adıyla Run Lola Run geleneksel bir zaman loop’u filmi değil. İzah edelim. Lola’nın erkek arkadaşı Manni pis işlere bulaşmıştır, bundan mütevellit de 100 bin marka ihtiyaç vardır (filmin yaşını belli edişine geliniz, ‘mark’ lazım yani). Lola da bunu toparlamak için koşmaya başlar, film de onun üç farklı şekilde gelişen ve sonuçlanan koşusuna ayrılmıştır.

Peki iyi mi?: Ya siz manyak mısınız? Lola Rennt düşük bütçesine ve Almanca dilinde çekilmiş olmasına rağmen küresel bir hit oldu, başrolü Franka Potente’yi ve yönetmeni Tom Tykwer’ı dünyaca ünlü isimler hâline getirdi. Listemizdeki en iyi film olabilir.

1 2 3
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.