Geçtiğimiz gün sizlere -geek dünyasına ek olarak- ekonomi dünyasını sarsan bir haber vermiştik. Mega-eğlence şirketi Disney, bir diğer mega-eğlence şirketi 21st Century Fox‘un bir bölümünü satın almak için hamle yapmıştı. Konuşmalar şu an itibariyle askıya alınmış vaziyette, ama Disney’nin büyük atağı hız kesmeden devam ediyor. Bu bombanın ardından, bugün de Wall Street Journal Disney’nin Netflix’le bağı iyiden iyiye kestiğini açıkladı.

Bu iki haber dışarıdan ilgisiz gözükse de, aslında birbirleriyle derinden alakalılar. Çünkü Disney an itibariyle Netflix’e rakip olacak bir küresel dijital dağıtım platformu için hazırlık yapıyor. Ve aynı Netflix gibi, böylesi bir platformun taşıma suyla dönmeyeceğinin farkında. Ancak her ne kadar dünyanın en büyük sinema arşivlerinden birine sahip olsalar da, bu tip platformları ekseriyetle episodik içerikler döndürüyor ve Disney’nin bu konuda biraz eksiği var. En azından, yetişkinlere yönelik episodik içerikler söz konusu olduğunda.

the-defenders

Fox’u da bu yüzden almak istiyorlardı, çünkü Fox’un prodüksiyon kanadında zibilyar tane başarılı dizi var. Buffy, Angel, 24, How I Met Your Mother, Empire, It’s Always Sunny… Bunların hepsi böylesi bir platforma abonelik sattıracak seriler. An itibariyle odak noktaları da bu ve yine bu bağlamda, Netflix ile olan anlaşmalarını da gözden geçirdiler. Önce bütün içeriklerini Netflix’ten çektiler. Şimdi de Wall Street Journal’ın haberine göre bizi biraz üzecek bir karar almışlar: Bundan sonra yeni bir Marvel-Netflix dizisi olmayacak.

Bu tarihten sonraki bütün yeni Marvel dizileri Disney’nin 2019’da başlatacağı platformuna çıkacak. Bu kararın var olan dizilerin yeni sezonlarını kapsayıp kapsamadığını bilmiyoruz, Disney ve Netflix’in yaptığı anlaşmaya bakmak lazım. Dizinin prodüksiyonu Marvel’a ait, o yüzden kuvvetle muhtemel pılı pırtıyı toplayıp gidebilrler. Muhtemelen mevcut yayınlanmış sezonlar Netflix’te kalacak, 2019’dan sonra Daredevil S4, Jessica Jones S3, Defenders S2 gibi örnekler ise Disney’nin platformuna geçecektir.

Yani evet, balatalar yandı biraz. Disney şu platform için gerekli olduğunu hissettiği bütün taşları yerine oturtana kadar da yanmaya devam edecek muhtemelen. O hâlde sizin yorumları alalım. Ne diyorsunuz bu genel hâl ve vaziyete?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.