Video oyun dünyasının tartışmasız en kapsamlı ve derin hikayelerinden birine sahip olan Metal Gear Solid, malumunuz, bir süredir sinemaya uyarlanmaya çalışılıyor. Sony’nin üzerinde çalıştığı film 2007’den beri proje aşamasındaydı. Uzun süre ses soluk çıkmamış, sonrasında 2014’te projenin başına Jordan Vogt-Roberts getirilmişti. En son bu sene çıkan Kong: Skull Island‘ı yöneten Vogt-Roberts projeye saygıyla yaklaşan, olası hataları önceden tespit etmişe benzeyen, Kojima’ya hürmeti de hayranlık uyandıran bir adam olarak çarpmıştı gözümüze. Şimdi mesele, doğru bir senarist bulunmasıydı.

Doğru mu siz karar verin, ama en nihayetinde bir yazar bulundu. Filmi Derek Connolly kaleme alacak. Bu kararla ilgili olumlu birkaç nokta var. Öncelikle, Connolly genç bir yazar. 2012’de Safety Not Guaranteed ile sağlam bir çıkış yaptıktan sonra 2015’te Jurassic World’ü kaleme aldı. Üstelik Vogt-Roberts ile çalışmışlığı da var, Kong filminin senaryosu da Connolly’ye aitti. Kendisi şu sıralar ikinci Jurassic World filminin hazırlıklarında. Orada da iyi bir iş çıkartacaktır muhakkak.

Writer Derek Connolly arrives at the Los Angeles premiere of "Jurassic World" at the Dolby Theatre on Tuesday, June 9, 2015. (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)
(Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)

Ancak ortada tartışmasız bir gerçek var: Metal Gear serisi sinemaya uyarlanması zor bir öyküye sahip. Neresinden tutacaksın bir kere? Otuz senelik bir seriden söz ediyoruz burada. Üstelik çizgi romanlar gibi otuz senede seksen farklı koldan hikaye anlatılmamış. Bir adam var. Bir adam otuz senedir tek bir öyküyü anlatıyor. Ve o öykü öyle bir dallı budaklı ki, bugün bile hayranlar hiç fark edilmemiş detayları yeni ortaya çıkartıyorlar. Yahu her şeyi geçtik, hikayenin içinden sosyo-politik geleceğimize dair tahlil çıkartılıyor kaç yıldır.

Kalmış ki, zaten video oyunları filmlerinin mimli bir tarihi var. Size acıklı bir şey söyleyeyim, “En iyi video oyun filmi Angry Birds‘dir” diye bir iddia atsam ortaya, yas tutmanın beş evresinden geçersiniz beş dakikada. Önce inkar edersiniz. Yok canım, olabilir mi öyle bir şey? Sonra öfke hissedersiniz. Bu adam da iyice saçmalıyor artık, aptallık. Peşinden pazarlık gelir. E Prince of Persia çok da kötü değildi aslında, ya o Mortal Kombat filmi de zamanına göre iyiydi, değil mi? Kesmeyince depresyon başlar. Allah kahretsin bir tane düzgün oyun filmi yok. En sonunda da kabulleniş devreye girer. Evet. Sanırım gerçekten de en iyi oyun filmi Angry Birds lan…

Bu kadar fazla kötü örneğin, böylesi bir vaziyetin ardından biz nasıl heyecanlanalım bir Metal Gear filmine yani? Daha Prince of Persia gibi “kız var kurtar, düşman var kes” filmini doğru uyarlayamamış Hollywood. Nerede kalmış MGS be?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.