Daha ‘anime’ nedir bilmezken kaptırdığımız o klasik anime geri dönüyor! Güzel Ay Gardiyanı Denizci Usagi’nin maceraları yakında tekrar başlayacak. Poster bu, haberin devamı da iki tık aşağıda:

sailor_moon_crystal_geekyapar

Detayları her tarafından ışıklar dökülen, arkaplanı kıpır kıpır renk değiştiren Sailor Moon sitesinde saklı!

Elbette Japonca’nız çılgın siteyi anlamanıza yeterli olmayabilir (ayıp!), biz biraz anlatalım:

  1. Full Metal Alchemist ve Full Metal Alchemist: Brotherhood misali, bu ikinci uyarlama asıl mangaya daha yakın olacak.
  2. Yeni seri TV için değil, Japonya’nın online video sitesi Niconico için hazırlanıyor. (Anlayacağınız, gerçekçi olalım, sub ekipleri çok hızlı korsan sağlayabilir.)
  3. TRT gençliği olarak biz tanımıyoruz ancak, Usagi’nin orjinal sesi Kotono Mitsuishi geri dönüyor.
  4. Yayın 5 Temmuz gecesi başlıyor, ayda iki bölüm gelecek.
  5. Ve elbette yeni gardiyanlar! Tasarımları aşağıda, bir bakın. Çok farklı değiller, ancak meraklıları mangaya daha yakın olduğunu fark edecekler.

New Sailor Moon

Haberimize Facebook’ta gelen yorumları da eklemek istedik, özellikle Saena Sylvara konuya bizden daha da hakim, buyrun:

“Bu arada haberi yazan arkadaş denizci Usagi demiş, bu konuda minik bir düzeltme yapmak istiyorum. Animenin adı “Sailor Moon” olsa da ve bu kostümlerle ilgili olsa da öyle çevirmek çok doğru değil. Aslında bu çeviri hatasını ilk yayınlandığında ATV de yapmıştı (TRT’den önce ilk defa ATV’de yayınlanmıştır Sailor Moon). Amerikan çevirisi ile yayınlandığı için Usagi’nin adı Bunny, savaşçı adı da “Denizyıldızı” idi.

Bunun gibi bir çok çeviri farkı vardı ama TRT daha düzgün bir çeviri ile yayınladı. Elbette bazı durumları sebebiyle her şeyi bire bir çevirmedi, (örnek: haruka-michuru durumu ve sailor starlights durumu) ben de ek bilgi vermek istedim. Yani aslında bu savaşçılar gezegen savaşçıları olarak geçer. Elbette Usagi nin yeri ayrıdır.

Usagi malum aslında ay prensesi, onun savaşçılığı prensesliği ile bütünleşik bir mevzu aslında. Tabi diğer savaşçılar da aynı zamanda kendi gezenlerinin prensesi ama Usgi daha çok prensesliği ile ön planda iken (geçmişte) diğerleri ise savaşçılığı ile ön plandalar. Zaten animeyi izler ya da mangayı okursanız, savaşçılar mecburen yeni bir yaşam için dünyaya gönderilmişlerdir. Eh, Usagi de gücüne ilk etapta ay savaşçısı olarak kavuşmuştur. Daha sonra prensesliğini öğrenir.”

Heyecanından ve paylaştığı bilgisinden ötürü teşekkürler! Bir de radyo yayını var kendisinin, animeler ve genel olarak otaku dünyası ile ilgili, oraya da takılın. Başka yorumlarınız varsa Facebook’a ve bu yazı altına bekleriz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.