1996 Yılında çıkan Pokemon ve 1997 yılında çıkan Digimon, çıktığı vakit dönemin en büyük geek tartışmasını da beraberinde getirmişti. Digimon mu yoksa Pokémon mu? İki marka yıllar geçtikçe birbirlerinden ne kadar farklı olduğunu gösterir diye düşündük, bu listenin sonunda sizin de göreceğiniz gibi hep tam tersi oldu. Pokemon evren olarak hep yerinde sayarken, Digimon sürekli olarak gelişti, değişti ve çağa ayak uydurarak yenilendi.

“Haydi oradan” dediğinizi duyar gibiyim, bu sebeple kendimi savunmak için 6 maddeden oluşan bir liste hazırladım. Bu liste 2010 Yılında çıkan Pokemon ve Digimon serilerini baz alınarak hazırlandı. Pokemon: Best Wishes ve Digimon: Xros Wars.

Şimdi gelelim listeye, neden Digimon Pokemon’dan daha iyi derseniz eğer…

1) 16 Yıl Boyunca Gelinen Nokta

Pokemon-best-wishes-2

Pokemon 16 yıldır aynı, hala aynı hikaye, hala! Israrla aynı şeyi temcit pilavı gibi çevirip çevirip insanların önüne sürüyorlar, 1997 yılından 2014 yılına serinin formatında ve hikayelerinde tek bir değişiklik yok.

 

Digimon_xros_wars

Peki ama Digimon öyle mi? Her seferinde yepyeni konseptler, yepyeni hikayeler ve ilgi çekici karakterlerle karşımıza çıktılar. 2010 Yılında çıkan Xros Wars serisi ile yeni jenerasyon mecha hayranlarını da kendi fandomlarına katıp takdirleri toplamayı başardı Digimon ekibi.

2) Ana Karakter

pokemon_best_wishes-1871

Yahu bir karakteri ne kadar 10 yaşında tutabilirsiniz ki? Biz Ash Ketchum’dan sıkıldık, siz 16 yıl boyunca sıkılmadınız. Adamın şapkası ve kıyafetlerini değiştirdiniz, pokemonlarını değiştirdiniz ama bir kendisini değiştiremediniz! 16 yıl ya, 16 yıl dile kolay gerçekten, Ash hala mal, Charizard’ı bıraktığı günkü gerizekalılığı hala hız kesmiş değil. Karakter gelişimi konusunda kedimin Ash’ten çok daha fazla gelişim kat ettiğini söyleyebilirim, üstelik kedim 2 yaşında. Ayrıca, Pikachu’da Ash’ten çok farklı değil, kendisiyle ilgili bildiğimiz tek şey Raichu olmak istemiyor ve poke topu konusunda fobisi var. 16 yıl boyunca Pikachu ile ilgili öğrenebildiklerimiz bunlar. Evet.

 

4534

Ama Kudou Taiki öyle mi? Bir kere adam 13 yaşında. Kendisi gayet karakterli, neyi sevip neyi sevmediğini biliyoruz, Digimon: Xros Wars’un ilk 10 dakikasında Taiki’nin cesur ve arkadaşlarını önemseyen bir birey olduğunu anlayabiliyoruz, çünkü karakter gelişimi diye bir şey var. Taiki’nin Pikachu minvalinde yancısı Shoutmon ise Digimon KRALI olmak istiyor. Evet, adam KRAL olmak istiyor. Animenin ilk bölümünün 10 dakikasında Kudou Taiki ve Shoutmon’un neden birlikte oldukları ve amaçlarının ne olduğunu çok net öğreniyoruz, Pokemon’da 16 yıldır hala ne bok yediklerini bilmiyoruz doğrusu. Ayrıca Taiki Xros Heart ordusunun GENERALİ. Hani adamın sezonun ilerleyen kısımlarında ordusu falan oluyor, daha ne diyeyim artık.

 

3) Yan Karakter

Cilan_with_Pansage_on_his_shoulders

Bilmiyorsanız söyleyeyim, Pokemon’un 2010 yılında çıkan Best Wishes serisinde yan karakter bu vatandaş. Adı Cilan. Açıkçası, yan karakter ya bu, ana karakteri destekleyecek, izlenilir kılacak, ilgi çekici olacak, Cilan sırf görünüşüyle bile Vegan hakları savunucusu sanılabilir rahatça. Yanında gezen pırasa ise pokemonu. Evet o bir pokemon.

 

Blue Flare Team

Digimon’un 2010 Yılında çıkan Xros Wars serisinde yan karakter bu vatandaş. Adı Kiriha, Taiki nasıl Xros Heart ordusunun generali ise Kiriha’da Blue Flare ordusunun generali. Sırf arkasında bulunan Greymon ve MailBirdramon’dan nasıl bir herif olduğunu anlayabiliyoruz. Kiriha vicdansız, amansız ve korkutucu bir yan karakter. Adam tam anlamıyla bir anti-hero ve en azından yanında pırasayla gezmiyor.

1 2
Author

If I ever woke up with a dead hooker in my hotel room, Matt would be the first person I'd call.

6 Comments

 1. alp demirkabız Reply

  pokemon hakkındaki eleştirilerinin hepsinde haklısın fakat bunu adamların mallıgına baglamak yanlış bence. bişeyin yanlış oldugu ortada iken 16 yıl boyunca ona bağlı kalınması aslında kafalarında başka fikirlerinin oldugunu gösterebilir. şimdi illuminati geyiklerine girip antipati toplamak istemezdim ama şurda ilk yorumdaki abinin dedikleri mantıklı geldi http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/222644/pokemonun-sirlarini-cozen-cocuk

 2. Aferin Batman olmaya çalışan yazar süper gömmüşsün birisini diğerini de iyi yüceltmişsin Digimon para versin sana yazık etmesin bu yazıya. Ben bile Pokemon’a uyuzum şurada saçma sapan giydirme yapmışsın.

 3. Burak Suat Görgün Reply

  Dumb As F**k.

  Pokemon’un derinliğinden bihaber, Digimon fanboyunun klavyesinden çıkan saçmasapan bir yazı.

  Megaman.EXE ile Pokemon’un birleşmiş çakması olan, oyunları bile kalitesiz, Digimonunu iyi temizlemez ve etrafa mıçmasına izin verirsen Sukemon yani bildiğin pok’a Digivolve olacak kadar tırt bir Seriyi sen al Collect/Evolve/Battle olayında devrim yaratan Pokemon ile kapıştır, bir de tırt de.

  10 Yaş muhabbetine şapka çıkartırım, yazıda haklı olduğun tek konu olabilir neredeyse. Ancak, Bir seriyi gtünle, diğerini fanboylukla izlersen tabi dikkat edemezsin. Çok övdüğün Taiki er yerde bulabileceğin klasik, tırt shounen karakteri.

  Bu konuda karakter detayna ve seçimine dahi girmeden tek diyeceğim; Afedersin ama b*k tan digimon oluyor da pırasadan çimen pokemonu olamaz mı?

  Iris’in Dragon eğitimi durumunda yaşadıkları ve ikayesinin derinliğini bilmiyorsun.

  Düşmanlar dediğine göre Roket takımı ile kalamazsın, Ana takım canavar gibi Giovanni’nin başından savdığı 2 hıyarla yargılıyorsan şahane. Mağma’ya ateş demen de ayrı bir hüzün. (Flare’e ateş diyorsan o da içler acısı) gi Pokemon düşmanlarının moda anlayışını tartışacaksak Digimon düşmanlarının moda anlayışı neden digimonlarının Sukemon’a digivolve olduğunu açıklar.

  Ash Her ne kadar cidden tırt olsa da, 700 pokemonun 50 sini yakalasa da tip avantajlarını hiçe sayarak kısa zamanda geliştirdiği stratejilerle sağ kalan bi eleman. Son anda Digimonunun duygusal sebeplerden saçma bir power up alması ile yırtmıyor.

  Kısacası dostum, boşuna uğraşmışsın bu kadar emek verip yazarak. Nobody cares for Digimon, Get over it.

  • Yagami Özkök Reply

   Pokemon’un animesi glorified bir oyun reklamı. Digimon’un animesi o kadar kötü olmamakla birlikte hedef kitlesi 12-14 yaş arası çocuklar. Pokemon oyunlarının da büyük bir fanı sayılmam zaten. (Kötü oldukları için değil ; sadece hiçbir zaman çok girişemedim, kaldı öyle.)

   Kimin neyi sevdiği çok umrumda değil. Siteye uygun kalitede bir yazı zaten.Şaşırtmadı.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.