Baştan belirtelim de sonradan clickbait imaları olmasın, işin “tiksinme” kısmı bizim katkımız biraz. IMAX’in CEO’su Rich Gelfond‘un elbette çıkıp da 8-0’lık maç sonrası Sinan Engin gibi sarsılmış bir şekilde “n’oldu anlamadık, Allah canımızı alsa da kurtulsak” tipi bir beyan verecek hâli yok elbette. Bir takım uyulması gereken kurumsal görgü kuralları var, bir şekil söylenebilecek ve söylenmeyecek şeyler listesi var. Bütün bunlar bir araya gelip bir filtre oluşturuyorlar. Bu filtreden Gelfond’un beyanlarını geçirdiğiniz zaman da bizce ortaya bir tiksinti çıkıyor.

Şöyle diyor Gelfond:

İleriye dönük olarak sermaye yatırımları ve içeriğe yönelik daha muhafazakar ve Game of Thrones-vari bir yaklaşım belirleyeceğiz. Kendi sermayemizi koyup koymamaya karar verirken daha muhafazakar olacağız, koyacaksak, ne kadar olacağına dair de… Müşteriler bir TV dizisinin pilot bölümünü değil, mega-bütçeli bir blockbuster filmine benzer bir prodüksiyon beklediler… Ayrıca bunun bir Marvel fikri mülkü olması Marvel filmlerinin şöhreti ve yüksek prodüksiyon değerleri yüzünden beklentileri başka tip içeriklerde göremeyeceğiniz bir seviyeye çekti.”

Inhumans

Haksız mıyız? Tiksindik‘in kurumsalcası değil mi bu? Bu arada kafası karışanlar olur diye, aradaki Game of Thrones referansını açalım: IMAX ve HBO Game of Thrones için de Inhumans vari bir anlaşma yapmış, Game of Thrones’un bir bölümü dev ekranda yayınlanmıştı. O proje tutarken, ilk iki bölümü IMAX’te yayınlanıp televizyon hayatına başlayan Inhumans ise yere çakıldı; ancak Gelfond’un tahlili yine de çok yanlış. Inhumans’ın böylesi rezalet bir performans sergilemesi dış etkenlerden değil ki. İşin böylesi rezalet olmasından.

Gelfond’un kafasında dolaşan tilkilerden bir tanesi hakikate yaklaşıyor esasında: Beklenti. Marvel etiketi artık bizde belirli beklentiler uyandırıyor. Saçıyla meşhur karakterlere şu çağda Trump’ınkinden kötü peruklar takmamak, kostümleri Arrow ve Flash kötülerinin kullanılmış kıyafetlerini sattığı dükkanlardan almamak, yutamayacağın efekt lokmasını ısırmamak gibi beklentilerimiz var Marvel markasından. O yüzden önce iyi iş yapılsa, daha iyi sanki.

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.