Elon Musk dünyayı kurtarmak istiyor. Bunu nasıl yaptığına dair hiçbir fikrimiz yok, internette gördüğümüz şeylere gücenme çağında olduğumuzdan ve her insanın ortaya çıkınca yüz kızartacak bir takım sırları olduğundan iç rahatlığıyla “müthiş bir adamsın Elon, lütfen babamız ol” diyemiyoruz. Ama Elon Musk sanıyoruz dünyayı samimiyetle kurtarmak istiyor. Bir yandan tekrar kullanılabilir roketler üretiyor. Bir yandan solar paneller ve elektrikli arabalarla enerji problemini çözmeye çalışıyor. Bir yandan trafik bitirecek tünellerle uğraşıyor.

Baştan ikaz edelim, Elon Musk’ın “ya tutarsa?” kategorisindeki projelerinden biri bu. Ana fikir, dünyanın büyük şehirlerinin çok kullanılan hatlarının altına tüneller çekmek. Bu tüneller içerisinde araçla ve insan taşıyacak podlar barındıracak. Elektrikli kayaklar sayesinde bunlar saatte yaklaşık iki yüz elli kilometre hızla hedefine varmak için ilerleyecek. Musk bu projeyi ilk önce SpaceX kampüsünün otoparkının altında denedi. Sonra da Los Angeles şehrinden izin aldı ve prototip tüneli kazmaya başladı.

Merak eden varsa, o tünel şu an şöyle gözüküyor:

https://www.instagram.com/p/BazkWGvAsPJ/

Şirketin adı Boring Company bu arada –çünkü Bore fiili delik kazmak anlamına geliyor, ama şimdiki zaman kipiyle çektiğinizde Sıkıcı manasını veriyor– delici cihazın adı ise Godot. Beklediğimiz türden olan. Godot bir süredir tüneli kazmakta, ve görüyoruz ki Boring Company işi bitire bitire gidiyor. Kablolar ve paneller makul gibi gözüküyor. Musk’ın ilk hedefi Los Angeles havalimanından 101 numaralı rotaya kadar bir yol kazmak. Şimdilik 150 metrelik kazım bitmiş. Gidilecek daha çok yol var.

Bürokratik olarak da epey bir mesafe alması gerekiyor bu projenin. Musk kazım yapmak için izin aldı, ama bunu kullanıma açması elbette başka bir mesele. Los Angeles şehri sıcak bakıyor meseleye, ve elbette dünyanın başka ülkeleri de ilgileneceklerdir. Ancak bunun ederi ve fizibilitesinin raporlanması gerekiyor önce. Her şey adım adım. Şimdi elimizde güzel gözüken bir tünel var, belki yirmi seneye işe elektrik kayakların üstünde gideriz. Ne dersiniz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.