The Last Jedi‘ın çıkışına giderek daha da fazla yaklaştığımız şu günlerde sağımız solumuz inceden Star Wars haberleriyle dolup taşmaya başladı. E iyi de oluyor esasında; filmin oyuncu kadrosu ve yapımcı eşrafı konuştukça biz de tatlı tatlı bilgileniyoruz. Geçen gün Rey’in ailevi durumlarına The Last Jedi‘ın açıklama getireceğini doğrulattık. Bugün de Mark Hamill’in filmlerle ilgili hissiyatına dair malumat elde ediyoruz.

Şimdi üstat Hamill’in yeni filmlerle olan ilişkisinin acayipliği zaten birkaç kez belgelendi. Amerikalı usta aktör The Force Awakens’ta sadece üç saniye gözüküyor olmasından duyduğu rahatsızlığı da bizle paylaştı, The Last Jedi senaryosu önüne gelince yönetmene dile getirdiği itirazı da. Ancak sorunlar bundan da önce başlamış anladığımız kadarıyla. Hamill New York Times‘a verdiği röportajda yeni filmlere dair teklife esasen hayır demeyi planladığını açıkladı.

GTY_mark_hamill_jtm_140725_4x3_992

Episode 7, 8 ve 9’un çekim fikirleri anlaşılan 2012 civarında dillendirilmeye başlamış; çünkü Hamill o dönemlerde George Lucas ile bir konuşma yaptıklarını söylüyor. Hamill bunu ilk duyduğunda otomatik olarak reddetmeye meyletmiş. “Şimşeği iki kez şişelemenin imkansız olacağını düşündüm” diyor bizim yerel karşılığını bulamadığımız bir Amerikan deyimine gönderme yaparak. Yani bütün yıldızlar art arda dizildi, 1977’de çok özel bir şey oldu; bir daha üretmeye çalışıp da rezil olmanın manası yok gibi hissetmiş. Bu yüzden de hayır diyecekmiş ki, sonradan başka bir şey devreye girmiş. Harrison Ford.

Hamill yeni filmlerin teklifi geldiğinde ilk “Evet” diyenin Carrie Fisher olduğunu söylüyor. Kendisi buna rağmen hâlâ ret eğilimindeymiş. Kafasında kurduğu planda da Harrison Ford’un da buna sıcak bakmayacağı var, böylece dikkatler üzerine çekilmeyecek. “Çok yaşlı, çok zengin ve çok huysuz, kesin hayır diyecek diye düşünüyordum” diyor. Ama sonra malumunuz, Ford kabul ediyor. Hamill de başka şansı yok gibi hissediyor, kabul ediyor. “Üçlüden hayır diyen tek kişi olduğumu düşünsenize. Bütün nerd-dom’da en nefret edilen kişi olurdum” diye de açıklamış Times’a kararını işte. Yani nefret biraz ağır bir kelime, ama evet, biraz bozulurduk gerçekten nerd-dom neferleri olarak.

Yalnız bunun da ötesinde bir şey söylememiz lazım, bunlar böyle üst üste geliyor ya? Beş altı seneye Hamill’den “Yav o filmler zaten bok gibiydi” tadında bir açıklama da gelecek gibi hissediyorum artık. Hayır tamamen haksız da çıkmayacak sanki. Siz ne diyorsunuz?

 

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.