Bu sayfaları az çok takip ediyorsanız, bana “taktiksel RYO” dendiğinde dizlermin bağının çözüldüğünü biliyorsunuz demektir. Açık ara en sevdiğim video oyunu janrı bu, tartışma kabul etmez, su götürmez bir şekilde. Gelmiş geçmiş en sevdiğim oyunlar listesini yaptığımda, ilk 10’da illa ki üç dört taktiktsel RYO bulunduruyorum. Ve bu yüzden, sağ kulvardan sürpriz yeni taktiksel RYO’lar geldiği zaman illa ki dikkat kesiliyorum.

Masquerada

Yalnız dürüst olayım, bu sefer dikkatimi çeken şey oyunun mekaniği ya da janrından çok, arkasındaki büyük seslendirme kadrosu oldu. Rock Paper Shotgun’da tanıtımını görüp size aktarasımızın geldiği oyunun ismi Masquerada. Küçük bir ekip tarafından geliştiriliyor ve Disney animasyonlarını andıran, ufak çaplı olduğu her hâlinden belli olan bir grafik tarzı var. Hikayesi, işçi sınıfıyla elit arasında yaşanan bir iç savaşı anlatıyor. Ve başrolünde video oyunlarında seslendirme mevzusunun en reyiz insanlarından üçü yer alıyor.

Öncelikle reyizlerin reyiziyle başlayalım; ana karakterlerimizden bir tanesini Mass Effect’in FemShep’i, Knights of the Old Republic’in Bastila’sı, Metroid Prime üçlemesinin Samus’u, Metal Gear Solid’in Naomi Hunter’ı Jennifer Hale seslendiriyor. Bir diğerinin arkasında Fire Emblem: Awakening’de çok başarılı bir Chrom performansı göstermiş Matt Mercer var. Bir başkasını ise, The Walking Dead’de Lee olarak aklımızı başımızdan almış, World of WarCraft’ın Vol’Jin’i Dave Fennoy canlandırmış.

Bu kadar yıldızı bulunca, konuşturuyorsunuz elbette. Oyunun özel yanlarından bir tanesi, karakterlerin biraz geveze olması. Siz oyuna hükmetmek için “paus” tuşuna bastığınızda dahi karakterler konuşmaya, yorum yapmaya devam edecekler. Her hâlinden ilginç olduğu belli olan hikaye de bu diyaloglar üzerinden aktarılacak. Ne yalan söyleyeyim, daha önce Transistor’un da bir örneğini sergilediği bu tip “aktif” taktiksel RYO’ları pek sevmiyorum “pasif” kardeşlerine kıyasla. Ama Masquerada’ya bir şans vereceğim kesinlikle. Oyunun 2016 başında PC ve Mac’e çıkması bekleniyor. Haydi hayırlısı!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.