Video oyunlarında büyük aktörlerin sadece ses olarak değil, simalarıyla rol alması artık 2016 itibariyle şaşırtıcı bir mesele değil. Willem Dafoe ve Ellen Page Beyond: Two Souls’ın başrolüydü, Kristen Bell Assassin’s Creed serisinde önemli bir rol oynadı, Jack Black’in Brütal Legend’daki karakteri zaten herkesin aklında… Ancak ben yine de, arada böyle bir haber geldi mi şaşırmadan edemiyorum. Seslendirme yapmak ayrı, ama bir aktörün mo-cap yoluyla vaktinin ciddi bir bölümünü oyunlara ayırması, hâlâ şaşırtıcı geliyor bana.

Çünkü mo-cap kolay bir süreç değil. Video oyunlarının ara sinematikleri toplamda bir filmden uzun sürdüğü için, ortalama bir filmin çekim süresinden çok daha fazla vakit harcıyor aktörler. Üstelik alışık olmadıkları bir mecrada, denkleri tarafından çok da hoş görülmeyecek bir konumda. Bir de dürüst olmak gerekirse, çok az aktörün bu konudaki samimiyetine inanıyorum. Yukarıda saydığım örnekler –Dafoe, Page, Bell– bence samimi istisnalardı örneğin; gerçekten projeye inandıkları için evet demişlerdi. Ama bir de spektrumun öteki tarafı var. Bu örneğin de, o taraftan geldiğine inanıyorum.

15-kit-harington-got-snow.w1200.h630

Activision Blizzard, geçtiğimiz aylarda duyurulan yeni Call of Duty oyunu Infinite Warfare’de Game of Thrones’dan Jon Snow olarak tanıdığımız Kit Harington’ın rol alacağını açıkladı. Verilen bilgilere göre Harington, uzayda geçecek olan oyunumuzun ana fraksiyonlarından biri olan Settlemen Defense Front’un yüzünü canlandıracak. Settlement Defense Front, Dünya’yı yok etmeye ant içmiş bir örgüt. Yani anlayacağınız, Westeros’un nadir şerefli adamlarından birini oynayan Harington, bu sefer alışıldığın dışına çıkacak biraz.

Call of Duty serisi Hollywood kalibresindeki oyunculara yabancı değil. Daha önce Jason Statham, Emmanuelle Chriqui, Ice Cube, Sam Worthington, Brandon Routh, Michael Keaton, Gary Oldman, Kiefer Sutherland ve Kevin Spacey gibi oyuncuların yolu geçmişti seriden. Fakat bunların bir çoğu sadece seslendirmeydi, ve mo-cap de içereni, yani Spacey’ninki, aradaki en samimiyetsizi gibi gelmişti bana. Ama bakalım, önceden silip atmak olmaz. Infinite Warfare 4 Kasım’da PC, PS4 ve Xbox One için piyasaya çıkınca görürüz eğrisini doğrusun!

 

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.