Geri dönüyor dediysek, yanlış anlamayın, Tony Hawk’ın kendisi bizzat geri dönmüyor. Zaten bir yere de gitmemişti kendisi. Hayır, biz burada şahıstan bahsetmiyoruz. Biz burada 2000’lerin başından ortalarına kadar geçen süreyi hem eleştirel hem de finanssal olarak domine eden, oynaması ayrı, seyretmesi ayrı keyifli; müzikleri milyonlarca genç dimağı efsane gruplarla tanıştıran Tony Hawk oyunlarından söz ediyoruz. Evet, onlar geri dönüyor!

Pro Skater serisinin ciddi başarısından sonra gelen Underground serisiyle Tony Hawk oyunları bambaşka bir çehreye bürünmüş; olayın içine biraz Jackass sosu katmış, işe hikaye modunu karıştırmıştı. Bazıları bu değişikliğe itiraz eder ama benim için Underground serisinin de yeri bambaşkaydı. Özellikle Underground 2 tarih boyunca en çok oynadığım oyunlardan biridir. Sonrasında American Wasteland çıktı, Project 8 çıktı, Proving Grounds çıktı. Onlar da fena değildi, ama o sırada EA kendi Skate serisini yayınlıyordu ve Tony Hawk isminin fiyakası sönmüştü biraz biraz.

THPSHD_Reynolds_Venice_InwardHeelFlip

Ondan sonra Ride geldi. Activision’ın muhteşem aç gözlülüğü. Guitar Hero’da plastik gitar satıp paraya “ulan” demeye başlayan firma, aynısını Tony Hawk’ta da yapabileceğini zannetti, oyunu saçma sapan, doğru düzgün çalışmayan bir plastik kaykayla paketledi. Ne oldu? Oyun satmadı tabii ki. Bir sene sonra Shred çıktı ama fayda etmedi, en nihayetinde Tony Hawk serisi azalmadan, aniden bitti. Bir HD remake ve bir mobil oyun dışında ses alamadık takriben gelen dört sene içerisinde.

Bu ana kadar. Sony’nin CES konuşmasında sahneye Tony Hawk çıktı ve bu sene içerisinde yeni -ve tam teşekküllü- bir Tony Hawk oyununun piyasada olacağı müjdesini verdi. Maalesef oyunla ilgili şu an bundan başka hiçbir detay bilmiyoruz, fakat anladığımız kadarıyla sunum her ne kadar Sony konuşmasında yapılmış olsa da bir “münhasırlık” lafı edilmemiş. Yani oyunun en azından PS4’e (ve bir ihtimal PS3 ile Vita’ya) çıkacağı kesin gibi, ama bu Xbox 360 ve Xbox One’a çıkmayacağı anlamına gelmiyor. PC konusunda ise ben olsam çok umutlu olmazdım, zira Tony Hawk serisi kendini rezil etmeden evvel de PC’ye çıkış yapmayı kesmişti zaten. Hoş gerçi Pro Skater HD PC’ye çıktı ama…

Ne diyorsunuz? Ne yalan söyleyeyim, ben sevinirken buldum kendimi. Sizin görüşünüz nedir? Ümidiniz var mı hâlâ Tony Hawk’tan?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

1 Comment

  1. LuckyThirteen Reply

    çok şükür! Hala American Wasteland oynuyorum 🙂

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.