Disney eski animasyon efsanelerinden live-action uyarlama işini çok sevdi anlaşılan. Buna ister para kapısı deyin, ister konu kıtlığına kolay alternatif deyin, ister nostalji aşkı deyin; Disney kararlılıkla eski sevilen animasyonlarını live-action olarak uyarlıyor bu günlerde. Ben bu filmlere son seçenek üzerinden yaklaşıyorum. Sevdiğim, özlediğim animasyonlarla farklı bir suretle yeniden karşılaşmak, biraz olsun nostalji yakalamak hoşuma gidiyor. İşini ciddiye aldığı sürece Disney’in bu formülünde şikayetçi olmayacağım. Özellikle The Jungle Book’un verdiği güvenin ardından daha bir sıcak bakıyorum ortadaki formüle.

Görünüşe göre Disney’in aynı formülle uyarlayacağı efsane animasyonlardan biri Mulan olacak. Çinli bir kızın erkek egemen yaşam biçiminden kurtulmanın tek yolu olarak asker kılığına girmesini ve Hun akınlarına karşı savaşan bir orduya katılmasını anlatıyordu Mulan. Hunların kötü karakter olarak tanıtılması nedeniyle zamanında tepki görmüştü film ülkemizde. Fakat filmin vizyon yılından sonraki yıllarda film CD ve DVD olarak ülkemizde satışa çıkarıldığında aynı diğer Disney filmleri gibi ilgi görmüştü. Mulan’ın 2005’te çıkan devam filmi ise Dünya genelinde çok da umursanmamıştı ama bu Mulan’ın efsaneler arasında sayılmasına engel olamadı.

mulan_a_l
Mulan, dönem filmi olmasıyla zamanın kalitesizleştirdiği bir konuya sahip değil. Bu filmin live-action olarak uyarlanması fikrine artı puan katıyor. Hakeza ana karakterin uzak doğulu oluşu, diğer Disney filmlerine göre karakterlerinin insan ağırlıklı oluşu, en büyük sinema pazarı Çin’i yakından ilgilendirmesi gibi özellikleriyle live-action olarak uyarlanmaya gayet uygun duruyor.

Böyle, ortadaki sanki yeni bir fikirmiş gibi konuştuğuma bakmayın. Mulan’ın uyarlanması aslında Disney’in yeni akımını planlarken not ettiği ilk animasyonlardan. Hatta sıkı takipçilerimiz, Mulan’ın uyarlanacağı ilk duyurulduğunda bunun haberini yaptığımızı hatırlayacaktır. Ancak filmden detaylar gelmeye başladığı için ortadaki fikri bir de ben yorumlamak istedim. Peki gelen detaylar neler mi? Şöyle:

Mulan, yeni yapılan açıklamaya göre animasyonun çıktığı tarih 1998’den tam 20 yıl sonra 2 Kasım 2018‘de sinema perdesinde yansıtılmaya başlanacak. Lauren Hynek ve Elizabeth Martin‘den satın alınan live-action uyarlama senaryosunu Rick Jaffa ve Amanda Silver çifti yeniden yazacak. Filmin yönetmeni ise henüz belli değil ve Mulan’ın oyuncusu hala aranma sürecinde. Ama resmi olarak start verildi ya prodüksiyona? Aktör de bulunur. Kuvvetle muhtemel Disney bilinmedik bir başrol seçecektir. Bakalım, merakla bekliyoruz!

Author

Lord olmak için yola çıkan gariban geek kendini bir anda yazar olarak buldu. Geek kültürüyle küçük şakalaşmalarını, sinemayla flörtlerini yazıya dökmek için burada. Muhitte Geek_Lord olarak bulabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.