Captain America: Civil War dev bir densizlik yapıp memleketimizden –ve ilginç bir şekilde, kendi memleketinden– bir hafta önce on dört farklı ülkede açılış yapınca, bunun bize iki yansıması oldu: Birincisi, spoiler yememek gerçekten de engelli çuval yarışı kıvamında bir zorluğa büründü; ikincisi de bir film çıktıktan sonra geek dünyası olarak en sevdiğimiz ata sporumuza daha rahatlıkla başlayabildik: Gişe hasılatı hesapları.

Marvel’ın kağıt üstünde üçüncü Captain America filmi olan, ama esasında baya Avengers 3’müş gibi izleyeceğimiz Civil War aralarında Avustralya, Brezilya, Fransa, Birleşik Krallık ve Güney Kore gibi selefi Age of Ultron’un iyi gişe yaptığı on dört ülkede açıldı. Hatta yan yana koyduğumuzda, Age of Ultron’un ilk haftasonunda gittiği otuzu aşkın ülkeden, en fazla hasılat verenler arasında bir tek Rusya’ya hemen uğramamış Civil War. Ultron’un 10 ve 20 milyonu aşkın ilk haftasonu hasılatı yaptığı diğer tüm ülkeler Civil War’da da var.

Civil War

Peki bütün bunlar üst üste konunca nasıl bir rakam oluyor? 200 milyon dolar civarı. Civar dediysek, baya kısa bir civar bu, filmin 201’i yok. Bu hasılat, filmin Age of Ultron’un yaptığı 201 milyon dolarlık uluslararası ilk haftasonu rakamından geride kalması anlamına geliyor. Yalnız dediğimiz gibi, Civil War on dört ülkede açıldı, Ultron ise otuzu aşkın. Bu kıyas, Dawn of Justice’i kattığımızda Civil War lehine daha da coşkun bir hâle geliyor. 40’ı aşkın ülkede aynı anda açılış yapan Dawn of Justice’in ilk haftasonunda topladığı hasılat 256 milyon dolar. 

Şimdilik Civil War bu iki filmden de iyi gişe rakamlarına sahip olacakmış gibi gözüküyor. İlk eleştirmen ve izleyici yorumları olumlu, o yüzden bu Dawn of Justice’de olduğu gibi radikal bir düşüş de yaşamayacaktır. Elbette ki bir Star Wars: The Force Awakens olmaz, iki milyar gibi abestastik bir rakamı görmez, ama Age of Ultron’u geçeceğini varsaymak da şu dakikada abes bir tahmin değil. Buradaki esas soru, ilk Avengers’ı geçip geçemeyeceği. O konuda da rakamlar ve veriler, bana soracak olursanız, Civil War’ın tarafında. Siz ne diyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.