1 Mayıs’ta çok garip bir olay yaşandı. İngiliz grup Radiohead’in internetteki tüm varlığı, bir gecede uçtu. Gerçekten. Çok budanmış bir cümle kurduğumun farkındayım, ama bu kadar budanmış yaşandı yani olaylar. Hayranlar bir sabah uyandılar, Radiohead’in sitesine girmeye çalıştılar, yalnız karşılarında sadece beyaz bir sayfa vardı. Twitter hesabı 1.6 milyon takipçili hesabın bugüne kadar hiç tweet atmadığını iddia ediyordu. Facebook sayfası, görünene göre, zerre içerik paylaşmadan 12 milyon like elde etmişti. Ve aynı sabah, Radiohead’in internet sitesinden sipariş vermeiş olan hayranlar, şu cümlelerin yazdığı bir kart aldılar gruptan:

Sing a song of sixpence that goes  

burn the witch

We know where you live

Kabaca çevirmek gerekirse, cümleler şunu diyor: “Altı kuruşluk bir şarkı söyle / cadıyı yak geçsin içinde / nerede yaşadığınızı biliyoruz“… Yok, yani gerçekten. Başka zerre bir şey yok içinde. Radiohead hakikaten de bir gecede tüm internet varlığını silip attı, hayranlarına da gizemli bir kartpostal yolladı. Peki bütün bunlar ne anlama geliyor? Şu an itibariyle kimsenin geçerli bir bilgisi yok, ama en akla yatkın tahmin: Yeni albüm.

Radiohead

Radiohead geçtiğimiz Mart ayında Mayıs-Ekim 2016 tarihleri arasında bir turneye çıkacağını açıklamıştı. Yeni albümün yolda olduğu ve Fransa’da kaydedilmekte olduğu dile getiriliyordu zaten. Bunun üzerine grubun Thom Yorke ile birlikte ortak beyni olan Jonny Greenwood‘un daha önce birkaç defa beraber çalıştığı yönetmen Paul Thomas Anderson’ın bir klip çektiği dedikoduları gelmişti. Radiohead ile çalışan bir şirketin ortağı da, “Albüm şu anda piyasadaki hiçbir şeye benzemiyor, buna sevinen de olacak, tepki gösteren de” diye beylik bir laf atmıştı ortaya.

Yani evet, Radiohead’in dokuzuncu albümü geliyor, ve daha önce In Rainbows için “gönlünden ne koparsa öde abim” şekli ödeme yöntemi koyan, King of Limbs‘i geri dönüştürülmüş materyalden basma bir gazeteyle satan grup, yine garip bir şeylerin peşinde. Dahası, çıkışı bu kadar garipse, müziği nasıl olacak diye düşününce ürperiyor insan. Çünkü OK Computer‘dan sonra Kid A‘i çıkarmış grup bu. Kid A ile birlikte 2000’ler rock müzik seyrini değiştirmiş bir grup bu. Normal CD’ye basıp dağıttıkları albüm öyle çıktıysa, böyle şova vurdukları iş neye benzeyecek, Allah bilir.

İnsan düşündükçe gazlanıyor gerçekten… Siz ne diyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.