Avengers: Age of Ultron ve Batman v. Superman: Dawn of Justice gücenmesinler, ama herhalde şu aşamada en merakla beklenen süper kahraman filmleri kategorisinde hiç de yalnız değiller. Koskoca Batman v. Superman’i belirlenen çıkış tarihinden tırstırıp kaçırtan Captain America: Civil War’ın önemi, belki bu iki filmden de fazla. Zira Avengers: Age of Ultron’un ne olacağını artık az çok biliyoruz; gişesi bol olacaktır ama en azından çehresi belli. Batman v. Superman de ne kadar iyi olursa olsun, bir evrenin ilk filmi olma yükünü taşıyacak.

Ama Civil War başka bir mesele. Marvel evreninin çizgi romanlarda yaşadığı en büyük olaylardan biriydi kendisi. Uzun süre filme çevrilmesi beklendi. En nihayetinde, bu Captain America serisine kısmet oldu ve o filmin kadrosuna Robert Downey Jr’ın Iron Man olarak katılacağı açıklandı. Yetmedi, Black Panther‘in de galasını bu filmde yapacağı belirtildi, listeye bir de Chadwick Boseman’ı yazdık. Geçen filmden gelen Rumlow’un, bu filmde Crossbones olarak gözükeceği söylendi, komplo teorilerini çalıştırdık. E Falcon ve Winter Soldier da dönecekti neticesinde, onu da biliyorduk… Şimdi bir de listeye şu hanımefendiyi ekledik.

RASPUTIN

Evet, Black Widow. İkinci filmi başarıyla yöneten, üçüncü filmin de dümeninde oturacak olan -ve Avengers: Infinity War için de adları sıkça geçen- Joe & Anthony Russo biraderler, Comic Book Movie’nin çıkarttığı bir Çin röportajında açıklamayı resmen yaptılar. Scarlett Johansson, Avengers: Age of Ultron’dan sonra Captain America: Civil War ile birlikte beşinci Marvel filminde rol almış olacak.

Aslında Captain America: The Winter Soldier’ı izleyen ve Johansson ile Evans arasındaki kimyayı görenler için hiç de şaşırtıcı olmayan bir haber bu. O filmle birlikte Widow, Cap mitolojisine sağlam bir şekilde yerleşmişti.  Ama yine de, haber çok heyecan verici. Zira Cap ve Iron Man tarafları tutup, adam alışırken Widow’un nereyi tercih edeceğini merakla bekliyoruz. Civil War çizgi romanlarda süper kahramanların kimliklerini açıklamasını mecbur kılan hükümet kararıyla ilgiliydi. Iron Man bu kararı desteklerken, Captain America şiddetle karşı çıkıyordu. Marvel Cinematic Universe’de henüz kimliğini gizleyen bir süper kahraman yok, o yüzden mevzu büyük ihtimalle hükümet kontrolüyle ilgili olacak. Yani devlet süper kahramanları kontrol etmek isteyecek, bu ikiliden biri bunu desteklerken diğeri karşı çıkacak.

Henüz kimin hangi tarafta yer alacağını bilmiyoruz ama tahmin etmek güç değil. Stark muhtemelen Ultron ile yaptıkları sonrası pişman olacak ve bu pişmanlığı -aynı Civil War’daki gibi- mevzuda devletin tarafını tutmasına yol açacak. Captain America ise ikinci filmde zaten devlet kontrolüyle ilgili olan hislerini açık ve net bir şekilde belli etti. O da öteki tarafta olacaktır. Peki ya Widow? Bir yandan, samimiyet olarak Stark’tan çok Cap’e daha yakın duruyor; ama öte yandan Falcon ve Winter Soldier muhtemelen zaten Cap’in tarafında olacaktır, birilerinin de Iron Man’e yakın durması gerekir, üstelik devlet kontrol deyince Widow’dan daha korkacak bir karakter daha yok muhtemelen.

Siz ne diyorsunuz? Teorileri ateşleyelim!

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

27 Comments

 1. Bence resmi olarak açıklanan karakterleri tek tek özellikleriyle yazmalısınız bilmeyen insanlar işte Iron Man: Tony Stark özellikleri falan filan şunlardır diye çok iyi olurdu

  • dalvadorsali Reply

   serinin 11. filmi olacak daha kaldı mı ki Iron Man’in falan özelliğini bilmeyen?

   • hayır örnek verdim sadece yani black panther gibi tanınmayan sizler gibi çizgi roman okumuyor kimse sadece filmlerden biliyor

    • dalvadorsali Reply

     http://marvel.wikia.com/ buradan istediğin karakter hakkında en ince ayrıntısına kadar bilgi edinebilirsin. Bunun dışında Marvel Encyclopedia var internette bulabilirsin çok pahalı birşey değil, yine bütün karakterleri detaylı biçimde barındıran bir ansiklopedi.. İşine fazlasıyla yarar 🙂

     • Herkesin ingilizcesi var değilmi kardeşim

     • dalvadorsali

      o zaman eşek değilsin ya kardeşim yaz google’a ”black panther kimdir?” yada başka biri için, Türkçe içerikler de çıkıyor onlara bak.

 2. @time2678:disqus ne kadar nick fury’e bağlı olsa da o da bi avengers hiç belli olmaz. cast ıron mane daha yakın gösterse de ben captan america olacağını düşünüyorum. ve bence filmde başka isimlerde olacaktır..

 3. Zaten Black Widow’un olmaması kabul edilemezdi. Dediğin gibi en çok beklenen MCU filmi Civil War muhtemelen. Ama ben hala Sivil “Savaş” etkisi yaratacak karakter sayısı göremiyorum.

 4. dalvadorsali Reply

  yakında Hawkeye da eklenir diye düşünüyorum. Filmde herkes çizgi roman serisinde olacağı gibi Captain America’nın sonunda Crossbone tarafından vurularak öleceğini düşünüyor zira filmin kadrosunda Crossbone da var.. Hatta ”Cap ölecek yerini Bucky alacak, Bucky’i oynayan oyuncunun daha bir sürü kontratı var Marvel ile” diyenler de var ama şunu unutmamak lazım, Avengers III: Infinty War da Captain America(Steve Rogers) da olacak.. O yüzden filmde kim hangi tarafta olacak, hangi taraf kazanacak diye çok da düşünmemek lazım.. Sonunda hepsi Avengers III e öyle yada böyle çıkacaklar 🙂

 5. 6-7 süper kahramanla nasıl ciwil war olacak merak konusu…

 6. Bence dizi aşaması bittiğinde civil war kadrosuna Daredevil , Luke Cage , Jessica Jones ve Iron Fist de katılacak . Ama bunlar da Cap’in tarafında olucaklar eğer çizgi roman baz alınırsa . Black Panther belki bir de Ant-Man (Ant-Man’den şüphe etmemin sebebi de scott lang olması Hank Pym civil war’da zaten Tony’nin tarafında yer almıştır .) olur . S.H.I.E.L.D.’i devreye sokucaklar sanırım Tony için ve tabi kii zırhları . Ama umarım bu film için çok erken davrandılar dedirticek bir film izletmez bize marvel …

 7. Ciwil var cidden harika olucak avengers filminin tadını verebilir bir çok kahraman olacağı için bence ne kadar cok kahraman olursa o kadar zevkli olur film tabi çoğu kişi benım gibi ironman tarafını tutacaktır kazanan taraf 🙂

 8. Berkcan Zülfikar Reply

  Bu da benim teorim: Captain America 3’te Civil War’ın TEMELİ OLUŞACAK AMA SAVAŞIN KENDİSİ OLMAYACAK kaldı ki yaptılar ve zaten yeterince dolu olmayan kahramanlar arasından bir kısmı bu filmde oynayacak diyelim, neticede hepsini koymak gibi bir niyetleri yok galiba; bir kere konunun kilit taşlarını oluşturacak adamlar henüz yok piyasada. Burada demek istediğim sadece Spider-Man ya da Punisher değil, mesela Reed Richards savaşın seyrini değiştiren bir adam ve diyelim ki yerini doldurabilecek tek adam olarak Hank Pym geldi, o zaman Ant-Man filminde Pym’i de çok aktif yapmaları gerekecek ve fragmanda hiç öyle durmuyor arkadaşlar. Bu şekildeki bir Pym’in Thor’un kopya robotu yapmasına ve EMP ile Iron-Man’i durdurmasına pek imkan veremiyorum. Bu tarz karakterleri temeli sağlam bir şekilde koyup insanların empati yapmalarını sağlamak gerekir değil mi? Ayrıca bir nokta da şu; bu filmden sonra Avengers filmi de var. Şimdi iki ana üyeyi kapıştırıp, daha sonra yeniden birleştireceksiniz ve biz de bunu kolayca içimize mi atacağız yani? Hani bunların başında ben olsaydım, CW yi phrase sonuna koyup en azından Phrase 4’e yeni bir kapı aralardım. Siz ne dersiniz??

  Bu arada daha çok az kahraman var daha yenileri gelecek. En azından birkaç kişi kimliğini gizleyecektir..

  • Sana katılıyorum yalnız şöyle yapsalar iyi olur hatırlarsan Robert downey jr ellen programında ironman 4 olucak demişti ciwil var part 1 cap 3 olsa ciwil var part 2 ironman4 olsa ve ironman 4 bütün phase ler bıttıkten sonra yanı avengers 4 den sonra olsa bence tam olur kahraman çokluğuda o zaman tam olur çünkü avengers fımlerı bıtınce elımızde yenı kahramanlar olucak doctor strange black panter daradevil vb.. ?

   • Kardeşim Robert Downey ölümsüz değil ki bir şekilde kadrodan çıkması lazım bence artık bir solo iron man filmi beklememeliyiz

    • Robert downey olmadan iron man filmi olmaz adam zaten şuan 40 falan gösteriyor 50 yaşında olmasına rağmen bence iron man 4 olmalı

 9. Arkadaşlar böyle bir teori olabilirmi sizce kendim düşündüm cap3 de ciwil war’ın temeli atılıp butun avengers fılmlerı bıttıkten sonra iron man 4 dede ciwil var devamı olabilirmi sizce çünkü Robert downey Jr ellen programında ıron man4 olucak denmıstı bence ıkı parta ayırıp bırı ıronmande dıgerı cap de olması mantıklı hem onemlı ıkı karakterın fılmlerı hem avengers bıtmıs oluyor son fılm bu sizce nasıl ?

 10. Tutku Tuzlu Reply

  Neden Cap’in tarafı, Iron Man’in tarafı diye kısıtlıyosunuz ki? Belki Cap vs. Iron Man kadar, Kahramanlar vs. Devlet/Halk tarzı bir yaklaşım da benimsenebilir. Ya da Iron Man yeni bir Avengers kurar, böylelikle “Az kahraman var, böyle Civil War olur mu?” diyenlere de cevap vermiş olurlar. Karakter sayısı az olabilir ama her karakteri göstermek, her karakteri savaştırmak zorunda da değiller. İleriye dönük pek çok referans kullanacaklarını düşünüyorum. A kişisi yakalandı, B kişisi şu ülkeye sığındı falan gibi. Marvel bu, kafalarından geçenlerin ne olduğunu tahmin etmek zor. Ama ortaya süper birşey çıkacağına güveniyorum ben.

 11. Enki Bircan Reply

  Bence, Ultron çok insan öldürecek, bu olay çizgiromanlardaki o okuldaki çocukların ölmesinin yerini alıcak, tony suçlu hissedicek, vs. vs., Falcon W.Soldier ve widow cap’in tarafını tutucaklar ama, devlet w.soldier’ı parayla,widow’u da tehditle kendi tarafına çekicek, vs. vs. savaşıcaklar bunlar filan, sonra w.soldier’ın bucky hafızası geri dönücek cap’in tarafına geçicek, widow’da fuck it diyip atara gelicek gidip ı love u cap diycek, o da capin tarafına geçicek, o dördünü (ve büyük ihtimalle Scarlet witch ve quicksilver’ı da) Secret avengers tarzı bir grup olarak göreceğiz, ve Avengers infinity war’un iki part olacak olma nedeni de bence, o zamana kadar iki avengers grubu veya 3 avengers grubu filan olacak, filme tabi o kadar kişi girince, 2 part olacak.

 12. VivaLaVida Reply

  Herkes birşey söylemiş ama şunu unutmuşsunuz. Bu filme filmin kötüsü olarak daniel bruhl katıldı. Sanıyorum ki cıvıl war i beklediğimiz gibi yapmayacaklar. Bu kötü arkadaşın zaten gergin olan cap ile starki n arasını açmasını ve daha sonra aradaki gerginliğin dinip ikilinin tek yumruk olarak tek kötüye karşı savasacaklarini düşünüyorum. Yani çizgi romandaki gibi whose side you are on falan beklemeyin film boyunca. Bu iş en fazla filmin yarısında olur. Film müthiş olacak hatta en iyi MCU filmi olacak o zaman kadar ki ancak geekleri pek tatmin etmeyecek gibi. Ben böyle düşünüyorum.

 13. Bence dizi aşaması bittiğinde civil war kadrosuna Daredevil , Luke Cage , Jessica Jones ve Iron Fist de katılacak.Defenders ‘ın finalinde devletin bu yasayı yürürlüğe sokması ile birlikte bu karakterlerden bazılarının yakalanması yada gönüllü olarak katılması gösterilir ve civil war ‘a bu sayede bağlanır.Hawkeye’in de katılacağını düşünüyorum hatta Crossbone’un onu film sonunda öldüreceğine inanıyorum neticede çok geri planda bir karakter bir sonraki Avengers filmini görmesini beklemiyorum.Hawkeye in ölümü ile taraflar savaşı bırakır birleşir muhtemelen. Ayrıca aşağıda bir arkadaşın da dediği gibi her kahramanı göstermeleri gerekmez ismen onların seçtiği tarafı belirtirler özellikle devlet tarafı için. Spiderman hala devletten kaçıyor filan şeklinde bir haber çıkabilir mesela.

 14. Spiderman ve diğer kahramanlar olmadan ciwil war’dan birşey olmaz.En azından
  Spiderman olsa yeter.Yine bol para kazanacak marvel ama beklentiyi veremeyecekler.Yok ıronman var,kaptan a. Var,black window var diyip insanları sinema salonuna çekmeye çalışıyorlar.
  Spiderman’sız ciwil war filmin en büyük eksilerindendir.Şimdi bazıları diyecek spiderman’ın hakları sony’de,biliyorum o iğrenç hikayeleri.Şöyle milyonda bir hayal ettiğim gibi bir film izleyeyim dedim,o da olmadı.
  NOT:Yazıyı beğenmeyipte cevap yazanlar lütfen nazik bir şekilde yazsın
  Yazıyı beğenenlerde beğene basarsalar çok sevinirim.

  • arkadaşım bende isterim spidermanı görmek çizgi romandak igibi görmek belkide anlşama olacak ama görülecek ama şunu neden anlamıyorsunuz yada anlamak istemiyorsunuz çizgi romanda kahramanların maskesi var kimlik çizgi filmelrde herkez kimin ne oldugunu biliyor o yüzden çizgi romandan bagımsız filmler bunu anlayın adı ciwil war olması batmanın aynı yıl vizyona girecek filminden dolayıdır yoksa captan amerika top secrets di filmin adı çizgi roman beklemeyin filmden onun dışında marvel filmleri gayet iyi gidiyor buda iyi olacaktır çizgi romanları kafanızdan silin

 15. Filmden anlayan Reply

  Ciwil war güzel olacak.Ama spidermansız bir hiç.Spiderman olsa marvelde uçar sonyde

 16. Eren Özdemir Reply

  Daredevil’in dizisinde kimliğini Kingpin gibi suç devleri öğrenirse(yani ilk sezonlarda falan) Civil War’ın kilit adamı Daredevil bile olabilir diyorum ben.Luke Cage gibi sokak kahramanları da çizgi romanda olduğu gibi kesinlikle biraz daha anarşist taraflarda yer alacaklardır.Civil War için kesinlikle kahraman fazlalığı gerek ve MCU’nun da bunu yaptığını biliyoruz.Neden bu kadar erken yaptılar bu iç savaş işini diyen olursa benim fikrim karakterlerin yaşlanmasını istemediler ve Doktor Strange gibi kahramanların MCU’ya geç dahil oluş diyebilirim.Bu evrenin bu kadar tutacağını bilseler çok önceden çekerlerdi zaten Captain Marvel,Dr. Strange,Inhumans ve Ant-Man gibi filmleri.Hikaye kökten değiştirecek gibi sanırım MCU’yu.Bana kalırsa Infinity War’da da birbirlerine ters düşmüş kahramanların son bir kez dünyayı kurtarmak için birleşmesine şahit olacağız.Marvel bu çok ters köşe de yapabilir.Bekliyoruz bakalım..

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.