Bilmeyenler için çıkan kısmın kısa bir özetini geçelim: Seth Rogen ve onun senaryo konusundaki yılmaz yoldaşı Evan Goldberg, hayatımıza The Walking Dead, Mad Men ve Breaking Bad gibi efsane dizileri kazandırmış olan AMC için bir Preacher dizisi çekiyorlar. Garth Ennis ve Steve Dillon’ın yarattığı ve Vertigo çatısı altında yayınlanan aynı adlı çizgi romandan uyarlanacak dizi, bu sene ilk bölümünü çekecek; o bölümün akıbetine göre de diziye evrilip evrilmeyeceği belirlenecek.

Şimdi diziye imza atan kişilerin mazisinde Superbad, This Is Not The End, The Interview gibi işler olunca, insan biraz ürpermeden edemiyor haliyle. Neticede Rogen ve Goldberg’in güldürme kabiliyetlerine diyecek bir şey yok; ama elimizde tuttuğumuz şey bir komedi değil. Elbette Arseface, Humperdido, Herr Starr’ın başına gelenler gibi komik / absürt unsurlar bolca var, ama özünde Tanrı’nın insanla / babanın oğulla ilişkisini sorgulayan, ana karakteri içinde şeytan ve melekten doğma uhrevi bir varlık taşıyan ve bu vaizin bu varlıkla birlikte Tanrı’dan hesap sormaya gittiği bir seri bu. Üstelik hayranları da baya azılılar. Yani mesele, hakikaten şakaya gelir bir şey değil.

Seth Rogen ve Evan Goldberg ortaya nasıl bir iş çıkartacaklar bilmiyoruz; fakat Rogen’ın geçenlerde Twitter’da “Preacher için birkaç ilham” diyerek paylaştığı bir fotoğrafta listelediği 13 film, bize az çok bir fikir veriyor. Resim ve filmler şu şekildeler:

B7bUDyYCYAE9kS1

Rogen ve Goldberg daha öncesinde Preacher’a ne kadar hayran olduklarını defalarca dile getirmişlerdi. Açıkçası, Preacher’ı delicesine seven bir insan olarak; bunun yalan olmadığını sadece bu 13 filmden görebiliyorum. Öncelikle yığının ağırlıkla Western filmlerinden oluşuyor olması ikilinin Ennis’in yarattığı mitosu özünde anladığını direkt kanıtlıyor. Preacher temelinde Western filmlerinin yarattığı ikonografiyi sıkça kullanan, yer yer eleştiren ve hikayesine de bolca yediren bir iş. Preacher’ı hakkıyla ekrana taşımak için Western türünün kilit ögelerine hâkim olmak zaten şart.

Peki ya diğerleri? I Saw the Devil, Kill Bill ve The Raid‘in orada olma sebepleri bize filmin aksiyon sahnelerinin nasıl yansıtılacağını gösteriyor. Belli ki Rogen ve Goldberg daha stilize ve daha kanlı aksiyon sekanslarına yönelmek istiyorlar. Preacher’ın asıl dövüş sahneleri Kill Bill ve Raid kadar koreografik bir tatta değildi, fakat açıkçası iyi kotarırlarsa halihazırda tarifi güzel olan çorbaya ayrı bir lezzet katılmış olur. Pek itirazım olmaz.

Listedeki filmlerden bir diğeri, başrollerinde Brie Larson ve John Gallagher, Jr’ın oynadığı Short Term 12. Bundan bir süre önce SXSW’de gösterilip, bütçesine göre büyük bir başarı yakalayan film sorunlu gençleri rehabilite etmek üzerine kurulmuş bir merkezi konu alıyor. Filmin ana temalarından biri, ebeveynleri tarafından suistimal edilen çocuklar ve bunun açtığı yaralar. Jesse Custer’ın mazisini bilenler için de bu çok ayakta alkışlanası bir tercih. Zira Custer’ın şahsi hikayesini anlatırken, geçmiş travmalarına da gerekli özenin gösterileceğini ispat ediyor.

Bir başka film, Friday Night Lights muhtemelen ağırlıklı olarak tonlama bakımından orada. Zira konu olarak Preacher’ın Friday Night Lights ile pek bir alakası yok, en azından yüzeysel olarak bakıldığında öyle. Friday Night Lights gelecek korkuları, baba-oğul ilişkileri, özgüven mücadeleleri ve arkadaşlık/takımdaşlık üzerine bir eser. Bu temalardan bir bölümü Preacher’a aktarılabilir (özellikle de baba-oğul kısmı) ama ağırlıklı olarak Rogen’ın buradan alacağı tonlama olacaktır.

Son iki filmimiz ise Terence Malick’ten, Badlands ve The Tree of Life. İşte bunlar, benim bu Preacher uyarlamasına olan itimadımı sağlama alan şeyler oldular. The Tree of Life ve Badlands, hikayesini Malick’in “görsel şiirleri” ile anlatan filmler. Yer yer sürreal ve deneysel çekimler de içeriyorlar. İki film de insanoğlunun doğasına eğiliyor ve bununla ilgili kelamlar ediyorlar. Sadece bu iki filmin Preacher için ilhamlar listesine girmiş olması bile, Rogen ve Goldberg’in iyi bir iş çıkartacaklarına dair olan umudumu kabartıyor…

Artık sadece beklemesi kaldı. Siz ne diyorsunuz ilhamlara? Uygun mu? Hedef vurulmuş mu?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

2 Comments

  1. Seth Rogen ve Evan Goldberg’in yaptıkları komedi filmlerini çok beğenmiştim. Yazıda dendiği gibi komedi öğesi daha az olan Preacher’da nasıl bir iş yapacakları merak konusu. İlham verecek filmler için güzel seçimler yapılmış, Rogen kendine cameo dışında rol vermezse iyi olur. Kendine önemli rollerden birini verme gibi bir ihtimali olamaz. Rogen gibi biri yok Preacher’da.

    Bir ara da 100 Bullets’ın dizisini çekse birileri onu da izlesek…

  2. Tutku Tuzlu Reply

    Bir geek işinde Seth Rogen ismi geçince hemen aklıma “Green Hornet” rezaleti geliyor. O yüzden bu kişi geyik komedi filmi yapsın bence.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.