Hollywood’da bir aktörseniz, başınıza gelebilecek en iyi şey bir prodüksiyon stüdyosunun sizi tutmasıdır muhtemelen; değil mi? Gider çekiminizi yapar, görevinizi başarıyla ifa etmeye çalışırsınız; yönetmen severse bir sonraki filminde oynatır ama stüdyonun coşması daha kıymetlidir. Çünkü yönetmen de bir sonraki filmine kadar sektörde hayatta kalacak mı belli değil. Ama Netflix? Netflix senede Türkiye’nin cari açığını kapatacak parayı içerik üretimine harcıyor. Netflix seni tuttu mu, sırtın yere gelmez.

Jane the Virgin ile sükse yapan Gina Rodriguez‘in başına da bu geldi. Kendisi Netflix’in 2019’da gala yapacak Carmen Sandiego animasyon serisinde baş karakteri canlandırmaktaydı. 90’larda çocuklara beşeri coğrafya öğretmesi amacıyla tasarlanmış Where in the World is Carmen Sandiego? oyunlarıyla popüler olan karakter seneler içerisinde çizgi romandan animasyona kadar pek çok farklı mecrada boy göstermiş ve popüler olmuştu. Netflix de bu karakter üstünden bir çizgi dizi çıkartmak peşindeydi.

Daha animasyon dizi piyasaya çıkmış değil, fakat Rodriguez artık nasıl bir iş çıkarttıysa Netflix “wowowow” demiş, düğmeye basmış. Dev firma başrolünde Rodriguez’in oynayacağı canlı bir Carmen Sandiego filminin yolda olduğunu bugün duyurdu. Filmde başrolü oynamanın yanı sıra Amerikalı aktris prodüktörlük görevini de üstlenecek. Filmin animasyonla bir bağlantısı olup olmadığını bilmiyoruz, ancak ikisinin de başrolü aynıysa herhalde bir bağlantıları olur; değil mi? Zaten animasyon da bir prequel tadındaydı, Carmen’in geçmişini anlatıyordu. Bu da geleceğini anlatır.

Carmen Sandiego oyun serisini oynayanlar, çok nevi şahsına münhasır bir yapısı olduğunu hatırlayacaklardır. Siz oyunda ACME detektiflik ajansına mensup bir hafiyeyi canlandırıyor, Sandiego ve örgütü VILE‘ın dünyayı dolaşıp türlü türlü sanatsal ve tarihi hazineleri çalmasını engellemeye çalışıyordunuz. Elde ettiğiniz ipuçları da bir yandan size ziyaret ettiğiniz memleketlere dair bir şeyler öğretiyordu. Bir animasyon ve bir filmi çıkacak kadar derin değil, ama öte yandan Amiral Battı‘nın ve Disneyland’deki bir hızlı trenin de filmini gördü bu gözler. O yüzden enteresan olabilir gibi geliyor bize. Siz ne diyorsunuz?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.