Hazır Spotify’da artık verified kullanıcıyız, Spotify sağ olsun tutmuş bizi sayfasına basmış; biz de playlistlerimize kaldığımız yerden devam edelim dedik. Yalnız, playlist yapacağız diye başına oturduğumuz bilgisayardan, Civil War ile ilgili röportaj, yazı, belge, duyum kurcalarken kalkınca; anladık, bizim bu iki işi birleştirmemiz gerekiyordu. Biz de şöyle yaptık, hem Kaptan Amerika’yı, hem de Demir Adam‘ı çok iyi yakaladığını düşündüğümüz 15’er şarkılık, yaklaşık birer saatlik iki playlist hazırladık.

İşin Cap tarafındayız. Dürüst olmak gerekirse, playlist hazırlama konusunda en zorlu kahramanlardan biri Captain America. Çünkü diğer pek çok süper kahramanın aksine, kendi yazarları tarafından da zor anlaşılmış bir tema ve duruşa sahip. İsmi Amerika, göğsünün üzerinde koskocaman bir Amerikan bayrağı taşıyor, kafasında A harfi var; ama aslında bir yandan da onun en iyi hikayeleri hep devleti protesto ederken, karşı çıkarken, yanlış gördüğü bir şey üzerine kendi devletini dahi karşısına alırken gerçekleşiyor.

Biz bunu vurgulamak için, şöyle yaptık: Toplam on beş şarkı arasından on üç müzisyen var burada. Sadece iki kişinin birden fazla şarkısı var: Marvin Gaye ve Bruce Springsteen. Bize bu ikisi, Cap’in altını çizmek için en doğru tercihler gibi geldiler. Zira ikisi de, devasa birer Amerikan ikonu. ABD kültürüne yaptıkları katkı yadsınamaz. Ama ikisinin de en bilindik şarkıları, en ünlü işleri hep protestoya yönelik. Çok sevdikleri ülkelerini, çok sevdikleri için karşılarına alma teması, iki sanatçıda da çok var.

Bunun haricinde listeyi oluştururken, Cap’in yaşadığı iki farklı dönemi de göz önünde bulundurduk. Bu yüzden playlist’in ilk birkaç şarkısı 1940’larda geçiyor. Kendisi de aslında protest olan, ama yanlış anlaşıldığı için vatansever bir türkü gibi söylenen This Land is Your Land, bu manada Cap’e paralel olduğu için onunla açtık listeyi. Kapanışı da Winter Soldier’daki yeri sebebiyle Marvin Gaye’in Trouble Man’iyle yaptık.

Buyurun efendim, tepeleme dinleyin. Shuffle açık olmasın ha, sıralı daha bir çiçek! İyi dinlemeler!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.