Hazır Spotify’da artık verified kullanıcıyız, Spotify sağ olsun tutmuş bizi sayfasına basmış; biz de playlistlerimize kaldığımız yerden devam edelim dedik. Yalnız, playlist yapacağız diye başına oturduğumuz bilgisayardan, Civil War ile ilgili röportaj, yazı, belge, duyum kurcalarken kalkınca; anladık, bizim bu iki işi birleştirmemiz gerekiyordu. Biz de şöyle yaptık, hem Kaptan Amerika’yı, hem de Demir Adam‘ı çok iyi yakaladığını düşündüğümüz 15’er şarkılık, yaklaşık birer saatlik iki playlist hazırladık.

İşin Iron Man tarafındayız. Tony Stark çok kompleks bir karakter, özellikle de 1980’lerdeki inanılmaz karanlık dönemi hesaba katıldığında. Katmanları bol, girift. Ama nedense, müziğe dökmek kolay oldu. Elbette bunun sebeplerinden bir tanesi. filmlerin çok belirgin bir sound kurmuş olması. Zaten Iron Man 2’nin soundtrack albümü, aynı zamanda bir Best of AC/DC albümüydü. Tony’nin kendisi bile filmlerde Black Sabbath tişörtleriyle dolaşıyor.

Bu boşa değil elbette. Biz şarkıları Black Sabbath’ın Iron Man’inden –elbette ki– başlattık, oradan Iron Maiden, AC/DC diye yürüdük. Buralar Tony’nin gürültülü, özgüvenli ve gözüpek tarafını yansıtıyor zaten. Ardından onun içine playlist boyunca biraz daha umursamazlık giriyor, biraz daha keyif alma hissi, biraz daha punk etkileriyle hafif dağılıyor müzik kontrollü metal ve hard rock’tan sonra. O aşamadan sonra biraz da klasik rock‘ı kattık içine, hem dinleyenden biraz desibel almak, hem de Tony’nin biraz daha olgun tarafını vurgulamak adına.

Finali bu arada, garip bir şarkıyla yaptık. Jet’in Are You Gonna Be My Girl’inden sonra, bir anda çat diye Steely Dan’e düşeceksiniz şaşırmayın. Bunun sebebi de, küçük bir Robert Downey Jr selamı. Downey olmasaydı, bizim bugün uğruna Spotify playlist’i yapabileceğimiz bir Civil War olmayacaktı, zira bir MCU olmayacaktı muhtemelen. Biz de bu sebeple onun en sevdiği grubu ve en sevdiği şarkılardan birini, playlist’e ekledik.

Buyurun efendim, tepeleme dinleyin. Shuffle açık olmasın ha, sıralı daha bir çiçek! İyi dinlemeler!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.