Çizgi roman dünyasıyla uzaktan yakından ilgilenen herkes en azından bir kere Alan Moore ismini duymuştur. Kimimiz onu süper kahraman çizgi romanları için çağ açıp kapayan Watchmen, Killing Joke ve Swamp Thing romanlarından, kimimiz From Hell, V For Vendetta gibi okuyanın bir daha okuyacağı kült eserlerden tanıyoruz. Alan Moore’un çizgi roman dünyasının bu derece büyük rock starlarından biri olması, onun hakkında duyduğumuz her şeyin bir haber değeri olmasını sağlıyor. Ama bu sefer haberler iyi değil sevgili geekler. Alan Moore daha önce açıkladığı emeklilik hayatına bugün itibariyle başlamaya karar verdi.

Kendini büyücü ve anarşist olarak nitelendirmesiyle, ayrıca 2017 yılında dünyanın sonunun geleceği kehanetini duyurmasıyla sıradan bir insan olmadığını tekrar tekrar gözler önüne seren Alan Moore, 2016 yılında yaptığı çizgi roman kariyeri hakkında yaptığı açıklamayla bizleri üzmüştü. Ünlü sanatçı, Jerussalem romanının tanıtım turunda çizgi romanlarla işinin bittiğini açıklamıştı. Önce bir üstadın sözlerini hatırlayalım:

Sanırım çizgi romanların üzerinde yeterince çalıştım. Elimden gelenin hepsini yaptım.  Eğer çizgi romanlar üzerinde çalışmaya devam edersem ürettiğim fikirler acı çekmeye ve kaçınılmaz olarak eski fikirlerimi tekrar etmeye başladığımı göreceksiniz. Bence hem siz hem de ben bundan daha iyisini hak ediyoruz.

alan

Her ne kadar çocukluk kahramanlarımızın emekliliklerini görmek kalplerimizi incitse de bir yandan da Alan Moore’un bu açıklamalarına hak vermeden edemiyorum. Yani ben de çok isterim Alan Moore yazmaya devam etsin biz de okumaya devam edelim ama gerçekten günün birinde “Alan Moore çok bozmuş” lafını duymak bizim için daha iyi olmayacaktı muhtemelen.

Alan Moore hem içinde bulunduğu dünyaya hem de kendine hakim bir adam. Eğer devam ederse neyin ne olacağını biliyor, öngörebiliyor. Ama bütün bunlar bir yana, o da bizim gibi bir geek ve geek dünyasına gönül veren biri olarak onun da değişmesini istediği bazı şeyler var. Mesela yazarımız yaptığı açıklamanın devamında artık çizgi roman kahramanlarının değişmesi gerektiğini üstüne basa basa söylüyor:

Daha 13 yaşında bir çocukken Jack Kirby’nin 1960’larda yarattığı çizgi roman karakterlerini çok seviyordum. Hepsi gerçekten zekice tasarlanmış karakterlerdi. Ama onlar 50 yıl önceydi. Bence bu yüzyılın kendi kültürüne ihtiyacı var ve kendi kültürünü hak ediyor. Yaşadığımız zamanlarla ilgili söyleyecek şeyleri olan sanatçıları hak ediyor. Tabii bütün bunlar, tekrar tekrar Batman’i görmekten sıkıldığımı söylemenin uzun bir yolu.

Her ne kadar bugüne ta 2016 yılından beri hazırlansak da bir türlü üzülmekten alıkoyamıyorum kendimi. Yine de ürettiği onca büyük eserin yanında emekliliğini de bu kadar haklı sebeplerle açıklayan bir adama saygı duymaktan başka ne yapılabilir bilmiyorum. Sizin de Alan Moore’un emeklilik kararı hakkındaki düşüncelerinizi merakla bekliyorum.

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.