Ninjalar ile ilgili yazı dizimizde sırasıyla önce neden ninjaları bu kadar sevdiğimizi sorduk, sonra onların en gizemli sırlarını açıklamaya çalıştık. Son olarak da tarihin seyrini değiştiren bir ninjadan, Hattori Hanzo’dan bahsettik. Bugün ise farklı bir soru üzerine yoğunlaşacağız: Ninjaları bu kadar popüler hale getiren ögeler ne?

Daha ilk yazımızda söylediğimiz gibi ninjalara olan bu büyük sevdamız, aslında insanoğlunun bilinmezliğe olan tutkusunun bir sonucu. Bir konu hakkında ne kadar az şey bilirsek o kadar fazla bağlanıyor, daha fazla seviyoruz onu. Çünkü aslında bizler, bize anlatılan hikayeleri kendimizce değiştirmeye, boşlukları kendi hayal gücümüzle doldurmaya bayılıyoruz.

jiraiya2

İnsanlar hayal güçlerini kullanarak yıllar içerisinde tarihin kendine anlattığı bu ninja hikayelerinden yüzlerce, hatta binlerce içerik ürettik. Tarihteki gerçek karakterleri değiştirerek asıllarını gölgede bırakan hayali kahramanlar yaptık, Kuji-Kiri’lerini geliştirdik ve bununla da kalmadık, kendimize yeni ninja hikayeleri yazmaya başladık. Böylece ninjalar, artık tarihin tozlu sayfalarından çıktılar ve popüler kültürün adeta kralları oldular. Onların bu kadar popüler olmasını ise popüler kültürün üç büyük sektörüne borçluyuz: Sinema, mangalar ve oyunlar.

Başlı başına sadece bu üç öge, tarihin tozlu sayfalarında kalmış ve haklarında kendi torunlarının bile çok az şey bildiği ninjaları gelip günlük hayatımızın içine soktu. Ninjalar o kadar büyük bir pop-kültür ögesi haline geldi ki artık ülkeler onları kendi özlerinden ayırıp farklı şekillerde yeniden yorumlamaya başladılar. Buna en büyük örnek olarak Teenage Mutant Ninja Turtles’ı verebiliriz mesela.

Düşünün, Japonya’nın sadece iki köyünde başlayan ve neredeyse kendi çağında yaşayan insanların bile haklarında çok az şey bildiği bir özel askeri birlik, yüzyıllar sonra bambaşka bir kıtanın sanatçıları tarafından mutant kaplumbağalar şeklinde yeniden resmediliyor. Olayın daha da ilginç yanı ise sonradan resmedilen bu kurgu ninjalar, gerçek hayatta kahramanlık yapmış ve tarihin akışını değiştirmiş ninjalardan daha fazla biliniyor.

Öyleyse gelin ninjaların insanların hayatlarının içine bu derece girmesini sağlayan üç popüler kültür ögesinden bahsedelim.

Sinema

jiraiya3

Birçok şeyin olduğu gibi ninjaların da hayatımızın içine kadar girmesinin en büyük nedeni hiç kuşkusuz sinemadır. 1912 yılında sessiz film olarak çekilen Jiraiya Gōketsu Monogatari, sinema tarihine ilk ninja filmi olarak geçti ve daha sonra kendinden gelecek filmlere sonu gelmeyecek bir yol açmış oldu. Ninjalar tam yüzyıldır sinemanın hem gizemli kötü adamları hem de havalı kahramanları oldu.

Japon sinemasıyla başlayan Ninjaların yolculuğu önce Holywood’a oradan da bütün dünya sinemalarına açıldı. Ninjaların kendine has dövüş stilleri, el hareketleri ve ortadan bir anda kaybolmalarını sağlayan müthiş teknikleri insanlar tarafından büyük bir beğeni ile izlenildi, taklit edildi.

Manga

naruto

Her ne kadar sinema, ninjaları her yaşa sevdiren en büyük popüler kültür ögesi olsa da ninjaları Amerika’ya, dolayısıyla bütün dünyaya ithal eden yegane şey pek tabii mangalardır. Amerika’nın Japonya’yı işgal ettiği sırada iki ülke arasında kültür etkileşimi oldu. Amerikalılar yanlarında getirdikleri Mickey Mouse, Betty Boop ve Bambi gibi çizgi romanları Japonlara tanıttı ve giderken yanlarında bir sürü samuray ve ninja hikayesi götürdü.

Amerikalıların getirdikleri çizgi romanlar sayesinde manga kültürlerini değiştiren Japonlar, geçmişlerindeki samuray ve ninjaları revize ederek dünya ile tanıştırmaya başladı. Böylece dünyanın her tarafından insanlar, ninjaların torunlarının dilinden yeni ve güncel dünyaya uygun ninja hikayeleri dinlemeye başladı. 90’lı yıllara gelindiğinde artık ninja kültürü iyiden iyiye popüler kültürün değiştirilemez bir parçası oldu.

Oyun

hayato

Ninjalar, oyunlar için bulunmaz bir nimet; bunu söylemem gerek. Hem karanlık hikayeleri hem de farklı yorumlara açık dövüş teknikleri ve silahları ile bir oyunun içinde ninja yerleştirmek oldukça basit. Bu basitliğinin yanı sıra güzel kurgulanmış bir ninja karakteri ile insanlara kendini gerçekten ninja gibi hissettiren bir oyun yaparsanız, insanların gönlünde taht kurmamanız işten bile değil. Özellikle yapısı gereği ninjalar, gizlilik odaklı oyunların her zaman vazgeçilmezi olagelmiştir.

Ninjaların oyunlar için bu kadar biçilmiş kaftan olması, oyun dünyasının onları sık sık kullanmasına bu yüzden insanların hayatına ister istemez girmelerine sebep oluyor. İnsanlar oyunların kendileri için hazırladıkları ninja hikayelerinin içine girdikçe, onlar için hazırlanan ninja atmosferini yakaladıkça ninjalara daha çok bağlanıyor ve daha fazla seviyor.

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.