Başlamadan önce, Batman sever bir şahıs olduğumu belirteyim. Michael Keaton`lu, Tim Burton`un Batman`i o zamana kadar fumetti (Teksas, Tommiks, Zagor vs.) okuyan çocuk bünyeme şok etkisi yaratmıştı. Ayrıca, Bane tarafından beli kırıldıktan sonraki yaptığı çalışmalar profesyonel spor hayatımda bana gerçek anlamda ilham vermiştir.

Ancak eğri oturup doğru konuşalım. Burada, “Batman gerçekte kaç yaşında” derken, çizgi romanların kaç yılında tasarlandığı ya da piyasaya sürüldüğü konusuyla değil, bu yetenekleri elde edebilmek için ne kadar çalışmak zorunda olduğu konusuna yarı bilimsel bir yaklaşım yapma niyetindeyiz. Muhakkak ki amaç bağcıyı dövmek değil, eğlenmek! Bu yüzden bunun bir eğlence yazısı olduğunu unutmayınız.

Bu yüzden hiç uzağa gitmeden, spin-offlara, Earth bilmem kaç serilerine girmeden, wikipedia`dan Batman`e ait yetenekleri sıralayalım.

 • Genius-level intellect
 • Peak physical and mental conditioning
 • Master martial artist,acrobat, detective, escapologist, strategist, swordsman, tactician, and marksman
 • Use of high-tech equipment, weapons, armors, & gadgets
 • Master of stealth
 • Master of disguise
 • Highly proficient with technology
 • Excellent observational skills
 • Access to vast wealth and criminal records
 • Trained computer hacker
 • Photographic memory

Tüm eğitimleri sıralamadan önce günde 10 saat çalışmayı kabul edeceğimizi bildirelim. Kalan 14 saatin 7 saati uykuya, 2 saati biyolojik tüm gereksinimlere, 5 saatini de Bruce Wayne olarak geçirmesi gereken zamana ayıracağız. Bir insanın, gereken sosyalleşme, eğlence vs. türü ihtiyaçlarını (ne kadar bunlar Batman`de minimum olsa da) ve gizli kimliğini korumak için kullandığı diğer kişiliğini de bu Bruce Wayne olarak geçirdiği zamanların içinde kabul ediyoruz.


1. Genius-Level Intellect (Dahi)

Dediğim gibi, bu kötü niyetli bir yazı değil. Bu yüzden, zeka geliştirilebilir bir yetenek olmasına rağmen doğuştan dahi olduğunu kabul ediyorum ve bu konuya zaman ayırmadığını farz ediyoruz.

 

2. Peak Physical and Mental Conditioning (En Üst Seviye Fiziksel ve Zihinsel Kondisyon)

Geldik en önemli konulardan birine. “Peak level” terimi, çizgi roman karakterlerinde sıklıkla “olympic level athlete” terimi ile birlikte kullanılıyor. Yani herhangi bir süper-insan durumu olmadığını, o fiziksel yeteneklerde olimpiyat madalyası almış bir sporcu ile benzer fiziksel yetkinliğe sahip olduğunu ima ediyor.

Olimpiyat tarihine gün itibarı ile baktığımızda olimpiyat madalyası almış en genç sporcu, Rus buz patenci Yulia Lipnitskaya. 15 yaş, 249 günlükken (neredeyse 16) olimpiyat şampiyonu olmuş. Gerçi buz pateni, yüksek oranda tek yönlü bir disiplin yani futbol, basketbol, triatlon, pentatlon gibi birden çok fiziksel gereklilik istemiyor. Ama dedim ya, bu Batman sever biri tarafından yazılmış bir yazı ve rakamlar daima en iyi ihtimale göre hesaplanacaklar.

Yulia hanım kızımız, 4 yaşındayken eğitimine başlamış ve 15 yaşındayken (evet 16 değil 15`e yuvarladım) madalya kazanmış.  Yani 11 yıllık, oldukça yoğun bir antrenman programı anlamına geliyor. Buz pateni gibi tek yönlü branşlarda, günlük antrenman süresi pratikte düşük olabilir. Ancak artistik yönü olan branşlarda (buz pateni gibi) bu süre artar. Biz, artistik ve teknik yönünü yok sayarak, antrenman bilimi eşliğinde bir rakam belirleyeceğiz.

Yulia`nın günlük antrenman süresi, ilerleyen yıllarda artmış olsa da küçük yaşlarda düşük olacağı gerçeğini kabul edersek 3-4 saat süreye eş değer gelir. 11 yıl boyunca günde 3 saati cebe koyalım. Aşağıya yuvarladık ve Yulia`nın çok yetenekli olduğu gerçeğini, farklı bir insanın çok daha uzun süre çalışması gerekeceğini yok saydık.

Fakat o da ne? Bu kızın, sadece tek yönlü becerisi gelişmiş. Deneyimlerime dayanarak söylüyorum, üst düzey jimnastikçi, buz patenci gibi bazı sporcular çok basit atletik becerileri mecburen ıskalıyorlar. Örneğin hiç bir zaman “sprint atarak koşmak” zorunda kalmadıkları gerçeği var… Ya da en basitinden, bırakın ek ağırlıkları, o yaştaki bir çocuğun yapması gerektiği haliyle kendi vücut ağırlığı ile kuvvet çalışmaları yapmak da zorunda. Yani Yulia gibi yetenekli birinin Bruce Wayne olması için, teknik antrenmanları bir kenara atarak üst seviye kuvvet (hem de 3 çeşit kuvvet antrenmanının tamamını yani maksimum kuvvet, çabuk kuvvet ve kuvvette devamlılık) ve dayanıklılık antrenmanları yapmak  zorunda.

Burada karşımıza bir diğer fizyolojik engel çıkıyor. Özellikle maksimum ve çabuk kuvvet antrenmanları, kaslardaki enerji depolarını çabuk tüketiyor. Böylelikle, iyimser tahminle 1 birim çalışmaya = 2 birim dinlenme uygulaması gerekiyor. Bu keyfi bir durum değil, kaslarda gelişim sağlanabilmesi için gerekli uyaranları alabilmesi adına bir zorunluluk. İyi niyetli davranarak, günde 1 saatini de üç çeşit kuvvet çalışmalarına ayırdığını söylüyoruz. Ancak bu kuvvet çalışmaları da diğer fiziksel çalışmaların tamamını muhtemelen engeller.

Dayanıklılık çalışmalarını da (tüm dayanıklılık çeşitleri, detaya girmeyelim) o günün ilerleyen saatlerinde yaptığını kabul ediyoruz. Öyle ya, beklenmedik eklem ve adele sakatlıkları istemeyiz. Esasında, dayanıklılık çalışmalarında periyodik olarak çalışma süresini arttırma gerçeği var ancak yine iyimserlik yaparak günde sadece 1 saat dayanıklılığa ayıracağız.

Kısacası, peak physical conditioning için günde 5 saat (uyku harici saatlerden mecburi 2 saat dinlenme çalarak) vaktini aldığını görürüz.

Peak mental conditioning de çalışmaya ihtiyaç duyacaktır. Doğuştan dahi olduğunu zaten kabul ettik ancak buradaki mental kısmı, sadece zeka değil, dikkat, konsantrasyon, algı, kavrama, analitik düşünce ve şu anda aklımıza gelmeyen diğer zihinsel beceriler de var. O verdiğimiz 2 saatlik dinlenmeye de bunları serpiştiriyoruz.

Özetle, bu başlıklar için en üst dereceden yetenekli olduğunu farz ederek 11 yıl boyunca günde 7 saat vakit harcıyor.

3. Master Martial Artist, Acrobat,  Detective, Escapologist, Strategist, Swordsman, Tactician, and Marksman

(Yakın Dövüş Sanatları, Akrobasi, Dedektiflik, Kaçış Uzmanlığı, Strateji, Kılıç Kullanımı, Taktisyenlik ve Nişancılık Konularında USTA)

Bu da epey detaylı bir konu sayın okur. Yine iyi niyet gösteriyorum :

Yakın dövüş sanatlarını – fiziksel kuvvet antrenmanları ile birlikte yaptığını ve o dövüş stillerinin fiziksel kısmına vakit ayırmadığını var sayıyorum. Sadece teknik ve fundamental çalışmalarına ayrıca vakit ayırdığını kabul ediyoruz.

Karate gibi bazı sporlarda, en genç siyah kuşak alanlarda 7-8 gibi yaşları görüyoruz. Bu da 4 sene civarında günlük 3-4 saat çalışma eder. Ancak o ustaların biz sadece teknik çalışmalarını alıyoruz. Tek bir dövüş sanatında usta olmak için, sadece teknik antrenmanlara 4 sene boyunca günde 2 saat ayırmak zorunda.

Ancak Batman, birden çok dövüş sanatında usta. Yine de yeteneklerin paralel aktarımı konusu var. Ayrıca görebileceğiniz gibi photographic memory sahibi. Bu yüzden 4 yıl boyunca günde sadece +3 saat fazladan harcayarak diğer dövüş sanatlarında da usta olduğunu kabul etmekte sakınca görmüyorum. Normal bir insan  için bu onlu yıllar sürebilir ancak burada biraz tölerans göstermek gerekiyor. Toplamda 4 yıl boyunca günde 5 saat.

Not: Bazı spor dallarındaki farklı tekniklerin öğrenimi, diğer dallardaki tekniklerin öğrenimini bazen kısıtlayabilir. Bu durumda, sporcu adayının eski eğitimine dair izlerin ve alışkanlıkların silinerek yeni tekniklerin öğretilmesi zorunludur. Ancak biz küçük Bruce Wayne`in bu zorluğu yaşamadığını kabul edelim.

 1. Akrobasi – bunu da, ilk 11 yıllık fiziksel eğitimin içine gömüyoruz. Üst düzey fiziksel antrenman yapan bir sporcu, üst düzey akrobasi sergileyebilir. Batman`in artistik hakem puanına ihtiyacı yok ve bu yüzden akrobasisinde sadece sonuç odaklı. Ekstradan saat ayırmıyoruz.
 2. Dedektif – Bu da biraz sıkıntılı bir konu. ABD ve İngiltere`deki polislerin dedektif ünvanı alabilmeleri için 1 yada 2 yıllık aktif görev almaları gerekiyor. Basitçe, full time bir işte 1 sene boyunca “başarılı” bir şekilde hizmet vermeleri gerekiyor. Ancak herkesin bileceği gibi Batman dünyanın en iyi dedektifidir. Söylemeye gerek yok, dedektiflik dediğimiz uzmanlığın için olay yeri inceleme (Dexter abi gibi), çeşitli inceleme aletlerinin kullanımı, kriminoloji, psikoloji, iletişim yetenekleri, sorgulama teknikleri, hukuk, polis örgütünün işleyişinin kavranması ve terminolojisi gibi pek çok zihinsel yetkinlik ve tecrübe gerekiyor. Bu iş için, 4 yıl boyunca, günde 5 saat gibi iyimser bir tahmin ekliyoruz. En üst düzey dedektiflerin de 35+ yaşlarda olduğunu ve bu eğitimlerin daha çok “yaşanmış olaylar/tecrübe” bazlı olduğunu da unutmayalım.
 3. Escapologist – Kaçış uzmanlığı dediğimiz bu mevzu, Houdini gibi adamların yaptığı haliyle bağlardan, iplerden, kapalı yerlerden kurtulma gibi bir anlam ifade ediyor. Efsane bir kaçış ustası olan John Nevil Maskelyne`in bu yetenekleri mükemmel hale getirmek için 30 yılını harcadığı söyleniyor. Biz bunu onun kazmalığına veriyor ve 4 yıl boyunca günde sadece 3 saat boyunca kaçış uzmanlığı, nefes tutma, çözme, kilit açma gibi yetenekleri çalıştığını kabul ediyoruz. Esasında bu çok az bir zaman ancak hayati önem taşıdığı için kesinlikle kaytarma şansı bulunmuyor. Zira bağlarından, tuzaktan, nefes tutman gereken bir yerden kurtulamadığı anda öleceğinin ve bu becerilerin keskin olması gerektiğinin bilincinde.
 4. Strategist – Strateji uzmanlığı, multi disipliner bir uzmanlık. Diğerleri ile beraber otomatik geliştiğini kabul edelim.
 5. Swordsman – Kılıç ustalığı ise, fiziksel yönünü ilk yıllardaki çalışmaların içine gömerek, dövüş sanatlarındaki gibi sadece teknik çalışmalar yaptığını kabul edelim. En genç eskrim şampiyonu olan Mariel Zagunis 17 yaşındayken şampiyon oluyor. 10 yıl boyunca çalıştığını düşünürsek (muhtemelen 12 yıl civarıdır ancak iyimser tahminde bulunma zorunluluğumuz var) günde sadece 1 saatini teknik antrenmana ayırıyoruz. Bu kategorinin diğer grupları gibi 4 yıla bölersek, günde 2.5 saat yapar. Tabi bu sadece eskrim için geçerli. Diğer kılıç tipleri için de günde sadece yarım saat ekleyerek 3 saate anlaşalım.
 6. Tactician – Bunu da strateji gibi diğerlerinin içine gömerek özel çalışma ayırmıyoruz.
 7. Marksman – Nişancılık kategorisinde önce okçuluk ile başlayalım. En genç okçuluk şampiyonu Hintli Deepika Kumari, 13 yaşındayken şampiyon olmuş. Muhtemel 6 yıllık çalışma gerektirir. Günde sadece 2 saatini, nişancılık (ok) kategorisine ayırıyoruz. Ancak bunun içinde dipçikli yada omuzdan atılan silahlar, bataranglar gibi fırlatılan silahların nişancılığı da var. Toplam 2 saati de bunlara ayıralım. 6 yılda, günde 4 saat yapıyor.

4. Use High Tech Equipments, Weapons, Armors & Gadgets (Yüksek Teknolojili Ekipman, Silah, Zırh ve Alet Kullanımı)

Adam dahi diyoruz arkadaş, silah konusuna ekstradan zaman ayırmıyoruz zira diğer silahları zaten öğretmiştik. Ancak ekipman, zırh ve diğer aletler farklı bir konu. Yukarıdaki 4 yıllık tabloya göre günde 2 saat çok iyi niyetli bir tahmin olur ancak bunu kabul edelim. Tabi bunların büyük kısmını kendi tasarlıyor. O konuda da geleceğiz.

 

5. Master of Stealth (Saklanma Ustası) ve Master of Disguise (Kılık Değiştirme Ustası)

Saklanma konusu özel eğitim gerekir mi? Mutlaka. Eskinin ninjitsu, günümüzün özel kuvvet eğitimlerinde çok ciddi bir süre saklanma ve gizli hareket etme prensiplerine/antrenmanlarına ayrılıyor.

Peki kılık değiştirme özel eğitim gerekir mi? Aynen öyle. Ve ayrıca özel ekipman da gerekir. Ayrıca bu ekipmanlar kişiye özgüdür. Yani X bir adamı taklit etmek için yapılmış bir plastik burun, bir kişiye uyarken diğerine uymaz. Bu iki konuya, 11 yıllık intensive fiziksel eğitimde, günlük 1 saat ayırıyoruz. O da, yorgun olmayıp bu tekniklere enerjisi kaldığını garanti olarak düşünerek.

 

6. Highly Proficent With Rechnology (Teknoloji Konusunda Üst Düzey Uzmanlık)

Bu seferki, silah kullanımı değil bizzat o teknolojileri oluşturabilme yeteneği. Bildiğiniz gibi kullandığı pek çok teknolojiyi bizzat tasarlıyor. En basitinden, X bir mühendislik fakültesi günde 5 saat dersten 4 yıl sürüyor. Haydi içine serpiştirilen gereksiz dersleri eleyelim. 4 yıl boyunca günde 2 saatini alsın. Ancak unutmayın, bu “tek bir konuda” uzmanlık içeriyor. Batman`in kullandığı teknolojiler sadece makine içermiyor. Elektronik, bilgisayar ve başka branşları da içeriyor.

Dahi olması ve photographic memory ile torpilli olarak, 4 yıl boyunca günde 6 saati kabul edebiliriz.

7. Excellent Observational Skills (Mükemmel Gözlemsel Beceriler)

Doğuştan o doğuştan…

Son kalan üç seçenekten geniş kriminal kayıtlara ulaşma konusunu, dedektiflik içine gömüyoruz. Eğitimli bilgisayar hackerlığı konusunu teknoloji eğitimine gömüyoruz. Photographic memory zaten doğuştan geldi dedik ya! Bolca para da doğuştan geliyor… Gayet güzel.

O zaman tüm bunları bir hesaplayalım mı?

1 2
Yazar

Bık bık bık bık, bık bık : Bık - bık bık bık? Bık - bık bık... Bık - BIK!!! Bık - Bık, bık, bık, bık bık...

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.