DC Evreni, pek çok ilginç karaktere sahip. Özellikle yıllar boyunca gelişen yepyeni hikaye odakları ve bu hikaye odaklarının dallanıp budaklanması sayesinde oluşan bir sürü alternatifli karaktere sahibiz. Fakat kadınlar söz konusu olduğu zaman, DC’nin Marvel’dan daha iyi olması için çok fazla bir şey yapmasına gerek yok.

Genelde DC ve kadın karakterler denildiği zaman dünya çapında feminizmin sembolü haline gelen Wonder Woman’dan bahsedilir. Evet, Wonder Woman, Batman ve Superman ile birlikte DC kitabında kutsal üçlüden biridir fakat kadın karakterler, ilginçlik ve “ah keşke filmi yapılsa” diyorsak elimizde Themiscyra’nın savaşçı prensesinden çok daha ilginç materyaller var.

“While all the boys can always save the day, no one does it better than the Birds of Prey”

Bleez

Bleez_008

Açıkçası DC’nin galaktik tarafı diyorsak benim en çok sevdiğim hikayeler dizisi Atrocious ve Red Lanterns’ın dahil olduğu hikayelerdir. Öfkeden beslenen Red Lantern grubu dersekte içinde en çok merak ettiğim ve “ulan bir filmi yapılsa” dediğim karakter Bleez’dir sanırım. Sinestro Corps tarafından Red Lantern olmadan önce yakalanan, işkenceye uğrayan, tecavüz edilen Bleez, intikamla yanıp tutuştuğu için Red Lantern olarak seçilir, o günden sonra da öfkesi dinmek bilmez. Bir noktada Atrocious’un karakterini serbest bırakmasıyla kendi karakterine kavuşan Bleez, baya ilginç bir hikayeye sahip ama onu maalesef çok göremiyoruz. Bence DC’nin Harley Quinn gibi 50 yıldır işlenen ve bir derinliği olmayan karikatür tiplemeleri bırakıp Bleez gibi daha ilginç kadın karakterlere yönelmesi gerekiyor.

Power Girl

powergirl

Superman’in kuzeni ve multi evrenlerin güzeli olan Kara Zor El, Supergirl’den bin kat daha iyi, muhteşem bir karakterdir. Justice League, Justice Society gibi gruplarda bulunan Kara, benim şimdiye kadar okuduğum en sempatik kadın kahramanlardan biri. Supergirl’ün o “ben küçük bir kızım ama süper güçlerim var” triplerinin hiçbirine sahip olmayan Kara, artık kesinlikle kendine dair bir şeyler hak ediyor.

Poison Ivy

322397

Yine Batman’in düşmanlar galerisinden gidiyoruz fakat Pamela Isley’e gerçekten hakkını vermek lazım. Kendisi bir eko-terörist olarak hakikatten “Poison Ivy” isminin hakkını veriyor. Aslına bakarsanız Pamela’nın davası çok da haksız değil. İnsanlar dünya üzerinde bir kanserdir, bırakın bitkiler yeşersin, hayvanlar oynasın diyor ama bunu toplu katliam planlarıyla gerçekleştirmeye çalışınca yanlış anlaşılıyor. Kendisi ile ilgili üç film, dört sezon dizi yapacak kadar materyal var, hadi DC ne duruyorsun? Bize Biscolata dizileri patlatacağına bir Poison Ivy dizisi çak da izleyelim artık.

Catwoman

Catwoman-catwoman-batman

Selina Kyle olmazsa Batman olmaz, Batman olmazsa Selina Kyle olmaz. Kendisi Batman’in hikayesinde en az Batman kadar önemli bir karakter. Kendi çizgi romanına kavuştu ama kendi filmi ve dizisi gelene kadar rahat etmeyeceğim. Selina Kyle, bütün o ahlaki gri yanları dışında aslında içinde bir yerlerde iyi bir kadın ve bunu zaman zaman gösteriyor zaten. Birds of Prey, Outsiders, Sirens vs gibi pek çok grupta yer aldı. Çok taraf değiştirdi ama yine de her zaman güçlü bir şekilde karşımıza çıkmasını bildi. Hemen bir Catwoman filmi istiyoruz, Catwoman’ı da Eva Green canlandırırsa iyi olur DC. Bizden söylemesi.

1 2
Yazar

14 Yaşından beri oyunlarla ilgili yazıyor, Trgamer, Oyungezer, Merlin'in Kazanı ve daha pek çok platformda yazdı. Arada dizi yazar, şu anda bir kitap yazıyor, insanlık onurunun depresif müziği yeneceği günü bekliyor.

15 Yorum

 1. Sadece küçük bir düzeltme Harley Quinn karakteri 50 yıllık değildir. Ve çok ilginç bir şekilde önce televiyon için Batman Animated Series’te 11 Eylül 1992 tarihinde yaratılmış ve çok beğenilince canon DC evrenine dahil edilmiştir.

 2. Bruce Wayne’den iyi deyince bir gülme geldi pardon. 😀 Diğer türlü iyi bir liste gibi, fakat Harley Quinn genel olarak komedi amaçlı olarak kullanılsa da çok iyi hikayelerinin olduğu olaylar da mevcut. Ayrıca Nolan’ın üslubu çizgi roman dünyasına pek uygun değil. Batman filmleri çok iyiydi diye hemen yapışıyorsunuz ama gerçek Batman’in yakınından geçemezdi bence.

 3. Listede Stargirl’ü aradım. :/ Supergirl iyi güzel karakter ama gel gelelim insanlar tarafından Superman’in çakması olarak tanınıyor. Oysa Stargirl kendi ayakları üzerinde duran bir karakter. Tek eksisi geniş arkaplanı olmaması, daha kendine ait çizgi romanı bile yok. Umarım en azından Supergirl dizisinde konuk oyuncu olarak görürüz. Justice-League-United-2-Spoilers-Supergirl-Ultra-5.jpg

  JLA ve JLU sağ olsun stargirl fanboyu olup çıktım. D:

  • jla konusunda ne düşünüyorsun bcan? okumayı düşünüyorum da. aynı şey JLU için de geçerli

   • Kusura bakma şimdi gördüm. JLA trinity war ve forever evil eventleri için yaratıldığından jl, jl dark ve forever evil sayılarıyla crossover içeriyor. O eventleri okuduysan seni şaşırtacak bir şeyi yok ama sırf martian manhunter ve stargirl arasındaki ilişki için okunur.

    JLU ise JLA’nın bir nevi devamı: JLA JL’ye karşı kurulan bir ekipti, o yüzden her yönüyle zorlama olduğunu hissetiriyordu. JLU ise kendi kendine oluşan bir ekip, her karaktere eşit derecede ağırlık veriliyor. Yine stargirl ve martian manhunter var ama JLA kadar ağırlıkta değil ilişkileri. Şu an zamanlarının bir çoğu uzayda geçiyor. Şahsen Justice League senaryolarını ve ekibini pek sevmeyen biri olarak JLU’ya kanım ısındı. Tavsiye ederim. İlla JLA okuman gerekmiyor, senaryo JLA sonucu ortaya çıkan bir senaryo değil.

 4. Harley 50 yıldır işlenmiyor Harley 1994-95’ten beri aramızda..Hawkgirl New 52 ye bile taşınmadı.. Bleez desen dış kapının mandalı. Hawkgirl ile Hawkman asla JLA’in bel kemiği olmadılar.. Hawkman JSA’in bel kemği olmuştur. Hawkgirl ise arada gidip gelmiştir. Yani bilgiler feci yanlış. Bir DC Comics hayranı olarak. Bu başlığı yazan yazarın okuduğu anlık serilerden etkilenerek bunu yazdığı fikrindeyim..

  Zatanna, Raven, Lady Blaze, Killer Frost gibi karakterler de hep unutulmuş.

  • Bunlara ek olarak Death’in de zaten ana evrene taşınmış bir karakter olduğunu not düşeyim.

 5. Hey, Death’i görmek için tasalanma.

  Er ya da geç onunla tanışacağız zaten. 🙂

 6. Yazar New 52 sonrasında mı DC okumaya başlamış diye şüphelenmedim değil. Hadi Harley’e mübalağa yaptı (ki kendisi kötü kullanılan bi karakter. Yoksa gayet derinlikli.) Batwoman’ı Bruce’dan üstün görmek olsa olsa New 52 Batman hikayeleri dışında Batman okumamış olmayı gerektirir. Huntress-Nightwing karşılaştırılması güzel olmuş. Lİstede Power Gİrl’ün olmasına sevindim. Hawkgirl ne arıyor dedim, Selina’nın zaten filmi var (Ve Halle Berry oynuyor). Black Canary’i kendi gibi olmasa da Arrow’da görüyoruz. Liste bende biraz hayal kırıklığı yarattı. Sonraki yazılarda daha iyi araştırma yaparsanız güzel olur…

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.