Cursed Child’ın hazırlıkları tüm hızıyla devam ederken Rowling’ten bir çizim geldi; hem de henüz yeni, taptaze. Çizimde Harry Potter’ın başlıca karakterlerinin asaları ve onlara dair minik açıklamalar yer alıyor. Harry, Hermione, Ron, Draco ve Ginny olmak üzere toplamda beş karakterin asa çizimleri, Rowling’in Twitter üzerinden yayınladığı bu resmin altına gelen yorumlara göre, birçok hayranı heyecanlandırmış.

Wands Potter

Çizimde yer alan asa tasarımları, karakterlerimizin Cursed Child’da kullanacakları asalar olacak, burası kesin. Fakat burada bir iki değişikliğin olduğunu söylemekte de fayda var tabii. Öncelikle, Harry Potter’ın ana serisinde kullanılan asalardan değişenler olduğunu görmek mümkün. Örneğin Ron’un asası, daha doğrusu asaları, Hogwarts yıllarında tamamen farklıydı. Ağabeyi Charlie’den miras kalan ve Şamarcı Söğüt’ün acımasız tokatlamalarına kurban giden ilk asası dişbudak ağacından yapılmayken, karakterimizin ikinci asası ise söğüt ağacından üretilmişti. Fakat Rowling’in yayınladığı resimde yer alan bilgiye göre, Cursed Child’da Ron Weasley karakterinin kullanacağı asa bu iki ağaçtan tamamen farklı bir malzemeyle yapılmış: Kestane ağacı!

Buradan, sahip olduğu ikinci asanın da değişeceği gerçeğini öğreniyoruz. Üçüncü –ve umarız ki son- asasına “Çizgili Süveter” isminin verildiği detayı da bayağı hoş olmuş bu arada. Unutmadan küçük bir bilgiyi de araya sıkıştıralım, kestane ağacından yapılma asalara sahip olan ve bizim kitap ve filmler sayesinde yabancı olmadığımız büyücülerden biri Peter Pettigrew; bunun haricinde Büyüceşura’nın en başarılı üç seherbazı da yine kestane ağacından yapılma asalara sahipler.

Yenilikler sadece Ron’un asasıyla bitmiyor elbette, onun kız kardeşi Ginny de bu çizimden payını alıyor. Şöyle bir gerçek var ki, Ginny Weasley karakterinin asası bize açıklanmamıştı; yani ne özütü ne de yapıldığı ağacı elimizde yer alan bilgilerden değil maalesef. Ancak bu resimle beraber öğreniyoruz ki Ginny’nin asası porsuk ağacından yapılma, ki bu ağaçtan yapılan bir başka asanın sahibi de Lord Voldemort.  Ginny’nin asasına dair dayanabileceğimiz tek kaynak sanırım filmlerde görülen hali. Buradan yola çıktığımızda, çizimdekiyle filmlerdekinin görüntülerinin uyuştuğunu rahatlıkla görebiliriz.

GinnyWeasley_WB_F5_GinnyWeasleyPointingWand_Still_080615_Land

Cozy, yani sözlükteki anlamıyla “rahat, sıcacık” ismini taşıyan bu asaya böyle bir adın verilmesindeki öncelikli nedenin muhtemelen rahat tutuşlu olmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Öbür bir ihtimal de, anlamını biraz daha uzaklara çekecek olsam da, asanın esnekliğine dair olduğu yönünde. Zira Harry Potter evreninde asaların bükülebilir ya da sert olması önemli bir ayrıntı, ne kadar lanet uygularsanız, asanız o kadar bükülür, bu bir gerçek. Bellatrix Lestrange’in asasının oldukça yamuk olduğunu fark ettiniz mi bilmiyorum ama nedeni çok fazla lanetli büyü yapması. Ki bu bilgiye dayanarak da, porsuk ağacından yapılma asaların lanetlere ve karanlık büyülere yatkınlığından dolayı kolay bükülebilir bir yapıda olduğunu ve Ginny’nin asasına da bu nedenle “cozy” denildiğini çıkarsam, sanırım beni deli ilan etmezsiniz. (Bu tür asaların yapıldıkları ağaçlarla ilgili bilgileri yazı arasında çok iyi anlamayanlar; yazının sonuna kadar sabredin, minik bir sürpriz var finalde.)

Değiştiğini görebildiğimiz bir diğer asa da Harry’ninki, zira yapıldığı ağaç aynı kalsa da sadece görüntüsü değişmiş zannımca. Baktığımızda, Harry’nin –eski- asasının kabza kısmı biraz daha kaba, en altında daha toparlak bir şekil var ve dipten tepeye doğru giderken kalınlığı gittikçe azalıyor. Ancak yeni çizimde gördüğümüz üzere bu tamamen değişmiş ve biraz daha keskin bir hatlara sahip bir hale gelmiş.

Bu değişiklikler dışında Hermione ve Draco’nun asası kalıyor geriye, ki onlarda pek bir değişiklik olduğunu söylemek mümkün değil. Zaten Bayan Granger’ın asası değişse, o zaman ciddi bir şeyler olduğunu anlamak zor olmazdı. Zira Hermione her şeye olduğu gibi asasına da dikkatle ve özenle yaklaştığından, onun başına zarar gelmesine izin vermez. Muhtemelen asası kırılsa ya da bir şekilde kaybolsa, önemli bir şeyler yaşanabileceği kanaatindeyim. Bilemiyorum siz ne düşünürsünüz.

Bir de merak edenine yazı sonu bilgilendirmesi olarak çizimdeki asaların yapıldıkları ağaçlarla ilgili birkaç bilgi ekleyeyim dedim, belki ilginizi çeker:

maxresdefault (2)

  • Vine (Üzüm Ağacı): Bu ağaçlardan yapılma asalar çok sık rastlanabilen türden değil. Üzüm ağacı özü taşıyan asaların sahipleri ise genelde büyük hedefleri olan ve sıradanın ötesinde görüş yeteneğine sahip olan cadı ve büyücülerdir. Hermione Granger’ın da bu özelliklere sahip olduğunu bildiğimizden, üzüm ağacından yapılma bir asaya sahip olması gayet doğal.
  • Holly (Çobanpüskülü): Bu ağaç asa yapımı için oldukça ender bir ağaç türüdür. Bu ağaçtan yapılma asalar, sahiplerini seçerlerken genelde onların tehlikeli ve ruhsal maceralara daha yatkın olmasını tercih ederler. Eh, Harry Potter’ın ismi bile tehlikeli bir maceranın kapılarını araladığından, çobanpüskülü bir asanın Harry’yi seçmesi gayet normal diyebiliriz.
  • Chestnut (Kestane Ağacı): Kestane ağacından yapılma asaların sahipleri; sihirli yaratıkları terbiye etmede becerikli, Bitkibilim alanında adeta Allah vergisi yetenekleri olan ve süpürgeyle uçabilme konusunda doğuştan yetenekli olan kişilerdir.
  • Hawthorn (Akdiken Ağacı): Bu ağaçtan yapılma asalar şifa büyülerinde oldukça iyilerdir, fakat aynı zamanda lanetler alanında da kayda değer önemleri olduğu bir gerçek. Ayrıca, eğer büyüler sahipleri tarafından ustaca yapılmazsa, bu özüte sahip asalar büyüleri geri teptirebilir. Muhtemelen böyle bir geri tepme olayı olsa, akdiken ağacı özütlü asanın sahibi Draco Malfoy, Hogwarts’ta ikinci senesinde Ron Weasley’nin geri tepen büyüsü hakkında ne düşündüğünü gayet net anlayabilirdi.
  • Yew (Porsuk Ağacı): Bu ağaçtan yapılma asalar oldukça nadirdir. Sahibine yaşamın ve ölümün gücünü veren porsuk ağacı özütlü asaların, düellolar ve lanetler konusunda karanlık ve korkutucu bir ünleri vardır. Fakat gel gelelim, bu tip asaya sahip büyücü ve cadılar illa da Karanlık Sanatlar’a yatkın olacaklar diye bir gerçek yok ortada. (Burada Lord Voldemort ve Ginny Weasley ayrımını görebiliriz: Karanlık Lord, e malum, lanetler ve karanlık büyülerde oldukça ustayken Ginny Weasley bu konuya pek de yatkın değil.) Asalar, sahipleri öldüklerinde beraberlerinde gömülürler ve porsuk ağacından yapılma asalar, sahiplerinin mezarlarında yeni bir porsuk ağacının dallanmasına yol açarlar. Son olarak bu tür asalar, genelde çekingen ya da sıradan büyücü ve cadıları seçmezler. Atılgan, lider ruhlu sahipleri daha çok tercih ettiklerini söylemek yalan olmaz.

 

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.