Disney’in projelerini duyurduğu üç günlük D23 konferansındaki çılgın haberlere şu yazımızda yer verdik. Konferansın en büyük haberleri Marvel veya live-action yoğunluklu olsa da, animasyon severlerin de yüzü güldü. Ne yazık ki duyurulan haberlerin çoğu Disney+ platformunda yer alacak diziler. 2020’de vizyona girecek filmler hakkında bilgiler de paylaşılmadı değil, ama ağırlık yeni platformdaydı diyebiliriz. Disney+’ın bizim ülkemize ne zaman geleceği belli olmaz, biz yine vizyona girecek filmlerden haberlerle ilgilenelim. 

Pixar

5490445_082419-cc-pixar-soul-cast-img

Pixar’ın 2020’ye dair planlarını daha önce paylaşmıştık. İki orijinal filmle bir sonraki seneye hazırlanan Pixar, Onward’ın fragmanını yayınlarken Soul hakkında sessiz kalmayı tercih etmişti. Sağ olsunlar, D23 konferansında Soul hakkında biraz daha bilgi verdiler. 

Pixar’ın animasyonları ruha dokunur, kalbinizi ısıtır. Soul filminde bu “ruha dokunma” işini ciddiye alarak şu soruyu soruyorlar: İnsanların ruhu ve tutkuları nereden gelir? Bu filmle ruhlar alemine doğru yolculuk yapacağız. Jamie Foxx’un seslendirdiği Joe Gardner, esas tutkusu caz müziği olan ama ortaokulda müzik öğretmenliği yapan bir New Yorklu. Bir gün yanlışlıkla ruhlar alemine girer ve kendisinin ruh versiyonu olarak orada kapana kısılır. Tina Fey’in seslendirdiği 22 adlı ruh da insanların dünyasına dönmesi için ona yardımcı olur. Bu yolculuk sırasında da baş kahramanlarımız, insanın ruhu olması ve bunun ne anlama geldiğini anlamaya çalışır. Kısacası biraz Inside Out, biraz Coco’dan ilham alınıp üzerine Damien Chazelle serpiştirilmiş bir film geliyor, benden söylemesi. 

Filmdeki seslendirmelerde Jamie Foxx ve Tina Fey’e Roots grubunun bateristi olarak bildiğimiz Ahmir Questlove Thompson, The Cosby Show’un annesi Phylicia Rashad ve Hamilton müzikali kadrosundan Daveed Diggs eşlik edecek. Caz temalı bir film olması sebebiyle içinde bolca müzik barındıran Soul, aynı zamanda Pixar’da asıl karakterin ve kadronun çoğunluğunun siyahi olduğu ilk film. Filmlerin mükemmelliğe yakın olması sebebiyle fark etmemiş olabiliriz, ben bile bu cümlemi yazarken şaşırıyorum. Ama kabul edelim etnik çeşitlilik bu konuda Pixar’ın öne çıktığı söylenemez. Soul bu açığı kapatmak için en azından doğru yönde bir adım. 

Neticede filmin kadrosu iyi, konusu tatlı ve her şeyden önemlisi bir yıl aradan sonra yeni karakterler ile tanışacağız. Üstelik Inside Out ve Up filmlerinden tanıdığımız ve yakın zamanda Pixar’da baş yaratıcı yönetmen koltuğuna oturan Pete Docter bu filmin yönetmenliğini üstleniyor. Sonuç olarak güzel ve yaratıcı bir hikayeye, kaliteli bir filme ve ağlamaya hazır olun.

Walt Disney

Raya-And-The-Last-Dragon-Movie-Cast-Details

Walt Disney Animation stüdyoları D23’te bir sürü haber paylaştı. Haliyle iple çektiğimiz beklenen orijinal film haberi de geldi, herkese hayırlı olsun. Gerçi, ne kadar orijinal o tartışılır. Raya and the Last Dragon, fantastik bir krallık olan Kumandra’da yaşayan yalnız savaşçı bir kızın bi grup toplumdan dışlanmış arkadaş ile birlikte, Son Ejderha’yı bulup kendi dünyalarına barış ve huzur getirme yolculuğunu ele alıyor. Bir başka deyişle Uzak Doğu’da geçen bir hikaye, savaşçı bir kız, sıra dışı arkadaş grubu ve bir ejderha. Tanıdık geldi mi? Gelmediyse söyleyeyim, film Mulan 2.0 maşallah. Şaka bir yana, benzerlikler gözden kaçacak gibi değil. Orijinal fikir üreteli bir seneyi geçti, ben yine buna da şükür diyorum. 

Raya and the Last Dragon’ın yapım ekibinde ise yönetmen koltuğunda Big Hero Six ve Frozen’dan tanıdığımız Paul Briggs ve Dean Wellins, yazar olarak da Crazy Rich Asians filminden Adele Lim var. Crazy Rich Asians filmini izlemedim, yorum yapmak istemem ancak Big Hero Six’i yapan ekibe güvenirim. 

Animasyon adına Soul ve Raya and the Last Dragon dışında mevcutta fragmanı çıkmış olan Onward’ın yeni bir posteri ile Frozen 2’ye dahil olan yeni karakterler paylaşıldı. Şahsen ben özellikle Soul ve Onward filmleriyle çölde vaha bulmuş gibi oldum. Raya and the Last Dragon’ı da bekleyip göreceğiz. 

Author

Dizi bağımlısı bir beyaz yakalı. Kedisine çekmiş, en büyük zevki miskin miskin yatmak. Kendisi ve kedisini sosyal medyada bulabilirsiniz. @asliozkeles

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.