Türkiye’de bölünerek satıldığından sayısı hesaplamaya güç bir sayıya erişse de George R. R. Martin orijinalinde 5 Buz ve Ateşin Şarkısı serisi kitabı yazdı: Taht Oyunları, Kralların Çarpışması, Kılıçların Fırtınası, Kargaların Ziyafeti ve Ejderhaların Dansı. Westeros ve Essos Martin’in hayalgücüyle bu derece büyümeden önce yazar 3 kitapla başladığı hikayeyi bitirmeyi planlıyordu. Ancak sonra şimşek çaktı, deniz kabardı ve Martin öyküsünü, dahi olmayan bir insanın toparlayamayacağı kadar genişletti. Bu da bizi halihazırda basılı olan 5 kitaba ve bitirilip okurunun kollarına atlamayı bekleyen sıradaki kitaplara getirdi. Buz ve Ateşin Şarkısı gerçekten de hiçbir solistin sesinin yetmeyeceği kadar yüksek notalara çıktı ve uzadı. Hal böyle olunca bir takım dedikodular; isimleri Kış Rüzgarları ve Bahar Düşü olarak duyurulan altıncı ve yedinci kitabın öyküyü bağlayamayacağını, Martin’in sekizinci bir kitabın hazırlığında olduğunu fısıldamaya başlamıştı. Tonton Cellat bu dedikodulara “seri” düşüncesine farklı bir bakış açısı getirerek cevap verdi.

3940bb35b82af3b7854723253fdc22da
“Buz ve Ateşin Şarkısı bir seri değil, yedi parçaya bölünmüş şekilde yayınlanacak tek bir öykü. İnanıyorum ki Tolkien de Yüzüklerin Efendisi’ni yazarken bir seri yazdığını düşünmüyordu. O kocaman bir öykü yazdı ve yayımcısı bu öyküyü hiçbiri tek başına bir anlam ifade etmeyecek üç parçaya ayırarak yayımlamayı tercih etti.”

Anlıyoruz ki Martin Buz ve Ateşin Şarkısını yazarken bu öykünün kaç kitaba bölüneceğini, ne kadar uzadığını, kitaplığımızda yer bulup bulamayacağımızı çok da umursamıyor. O sadece her sona geldiğimizi sandığımızda daha da dolambaçlı yollara giren öyküsünü layığıyla bitirme derdinde ve Şarkı’nın iki kitabı daha dolduracak ve sonra bitecek durumda olduğu inancında. Bazı yazarların aksine Martin’in kitap sayısını cüzdanını ya da ününü kabartmak için arttırmaması takdire şayan, kendi öyküsüne ve diğer büyük öykülere bakış açısı da oldukça makul.

Eh, Martin her seferinde iyi, güzel, hoş şeyler söylüyor; gönlümüzü alıyor ama bu son kitaptan bu yana beklediğimiz 7 yılı kısaltmıyor. İnan söylediğin her şeyi takdirle karşılıyoruz Martin fakat daha fazla beklemeye yürek dayanacak gibi değil. Gel, sen kafanda bitirdiğin şu yedi parçalık öyküyü kağıt üstünde de bitir. Sonra aç meşhur LiveJournal’ini, döşe beylik cümleleri. O zaman daha bir şevkle katılacağız söylediklerine, ulan bu adam bizi oyalıyor mu, diye düşünmeyeceğiz.

Author

Lord olmak için yola çıkan gariban geek kendini bir anda yazar olarak buldu. Geek kültürüyle küçük şakalaşmalarını, sinemayla flörtlerini yazıya dökmek için burada. Muhitte Geek_Lord olarak bulabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.