James Gunn’ın 00’ların sonu ve 10’ların başında attığı seri ofansif ve çoğunluğu çocuk tecavüzü teması etrafında şekillenen şakalarının tekrar gündem olmasıyla kovulmasının ardından bir tartışma aldı geek alemini; mutlaka fark etmişsinizdir. Bizim Muhit’e de büyük bir şevkle zıplayan tartışmada bir taraf Gunn’ın şakalarının, her ne kadar uygunsuz olsalar da; bu kadar tepkiyi hak etmediğini savunuyordu. Bir taraf ise Disney’nin tasarrufunu doğru buluyor, Gunn’ın kovulmasını destekliyordu.

Bu tartışmanın külü kurumadan meseleye bir cephe de Dan Harmon tarafından eklendi. An itibariyle Adult Swim’in süper popüler animasyon dizisi Rick and Morty’nin yapımcılığını sürdürmekte olan Harmon’ın Daryl isimli yayınlanmamış bir pilot bölümü ortaya çıktı. Bu bölüm meşhur seri katil dizisi Dexter’ı tiye alıyor ve bir oyuncak bebekle cinsel ilişkiye girme gibi sekanslar içeriyordu. Harmon bunun üzerine sosyal medyadan çekilip, bir özür beyanı yayınladı:

2009 yılında Dexter’ı tiye almayı amaçlayan ancak tek becerdiği şey insanları gücendirmek olan bir pilot bölüm yaptım. İçeriğin çok zevksiz olduğunu hemen fark ettim ve videoyu indirdim. Kimse bunu görmek zorunda kalmamalıydı ve gördüğünüz için gerçekten içten özür dilerim.”

Harmon’ın bu beyanının ardından, geçenlerde Rick and Morty’ye 70 bölümlük mega bir sipariş vermiş olan Adult Swim de şöyle bir demeçte bulundu:

Adult Swim olarak, özellikle komedi söz konusu olduğunda yaratıcı özgürlüğün peşinde koşmakta, yaratıcı özgürlüğü desteklemekte ve olabildiğince sınırları esnetmeye çalışmaktayız. Dan’in geçtiğimiz günlerde tekrar su üstüne çıkan 2009 tarihli videosundaki gücendirici içerik kötü bir değer yargısı içermekte ve bizim aradığımız tipte içerikleri de yansıtmamaktadır. Dan hatasının farkına o dönem varmış ve özür dilemiştir. Böylesi bir içeriğin Adult Swim’de yeri olmadığının da farkındadır.”

Sonuç? Kimsenin işi tehlikede değil. Justin Roiland attığı bir tweet’le Harmon’ın şahsi olarak da iyi olduğunu dile getirdi. Konu da böylelikle kapandı.

rick_and_morty_wallpaper_1920x1080_04

Bu olay iki sebepten dolayı dile getiriyorum. Birincisi, James Gunn’ın Trump karşıtı söylemleri yüzünden hedef alındığı çok bariz olduğundan; Disney’nin bu konuda tavır sergilememesi ve Gunn’ı kovması politik bir endişe yaratmıştı kimi çevrelerde. Çünkü Trump destekçileri, Trump karşıtlarının dolaplarında iskelet aramaya başlamışlardı ve buldukları şeyler böyle efektif olacaksa, işimiz vardı. Argüman buydu. Dan Harmon’ın başına profesyonel olarak bir şey gelmemesi bu endişeleri biraz dindirecektir diye tahmin ediyorum; çünkü Disney sadece aile filmleri yapan bir firma. Bünyesindeki markaların +13 iş yapmalarına bile izin yok. Onların tepkileri sektörün standardı zaten olamazdı, Adult Swim’in tutumu da bunun ispatı.

İkincisi, lütfen herkes artık feyz almaya başlasın. Genç arkadaşlar, işin şakasını üç durak önce arkamızda bırakmış vaziyetteyiz. Story’ler ve Snap’ler de dahil, sosyal medyaya bıraktığınız fikir ve görüşlerin uçucu olduğu yanlışına düşmeyin. 2009 yılından videolar, 2010 yılından tweet’ler gelip bugün koca koca adamların götünü tırmalıyorlar. Arkanızdaki yazılı izin farkında olun. Belki Disney’nin bir sonraki blockbuster filmini ya da çağımızın fenomen dizisini yazıyor olmazsınız; ama müdür olursunuz, şarkıcı olursunuz, öğretmen olursunuz; belli olmaz.

Kıssadan hissemiz şudur: Bir gün bu dünyanın Disney’leri için çalışmak isterseniz; internette yazdığınız her şeyin, bir gün herkes tarafından okunacağını düşünerek yazın. Hedefiniz bu dünyanın Adult Swim’leriyse, e o zaman başka tabi…

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.