Star Wars: The Force Awakens ile ilgili bizimkiler zaten söylenecek herşeyi söylediler, normal inceleme geldi, spoiler’sız, spoiler’lı Geekmuhabbeti yaptılar. Ben de filmle ilgili fikirlerimi nerede söylesem, nerede söylesem diye düşünüyordum (muhit’te yorumlar almış gitmiş) ki bu haber newsfeed’ime düştü. Kısaca hemen yorum yapıp habere geçeceğim başlıktan kaynaklı merak içerisinde olduğunuzu tahmin ediyorum. Bu arada baştan söyleyeyim bu cameo hem ilgili sahneyle ilgili, hem de genel olarak bir karakterle ilgili spoiler içeriyor, ona göre okuyun.

star-wars-trailer

Efendim, yorumuma gelirsek Can trio’sunu filmle ilgili yaptığı tüm olumsuz eleştirilere katılıyorum. Evet fazla “Episode IV:New Hope: Remastered” olmuş, evet hikaye örgüsü olarak çok fazla boşluk bırakılmış -özellikle First Order/Resistance hadisesinde-, evet politik arka plan olarak diğerlerinin yanına yaklaşamıyor vs. Ancak filmi izlerken bunların hiçbiri umurumda olmadı biliyor musunuz? Bu bir Star Wars filmiydi ve ben o hissiyatı -Güç’ü diyelim tematik olsun- bütün damarlarımda hissettim.

Yeni karakterler inanılmaz yakışmış, eskiler yerinde kullanılmış, görsellik şahane, diyaloglar inanılmaz. Niye şikayet edeyim ki o muhteşem hikayeyi yeni karakterler ve son teknoloji görsellikle izliyor olmaktan. Bir not olarak da filmi Star Wars’ı sadece uzaktan bilen sevgilimle izledim, o da çok keyif aldı, onu ekleyeyim. Yani yeni nesil için Star Wars’a başlamak için güzel bir başlangıç noktası olabilir diye düşünüyorum. Bir de bu ilk film, ileride daha da açılacaklarını ümit ettiğimi de ekleyeyim.

simon-pegg-unkar-plutt-the-force-awakens-rev-2-news

Şimdi haberimize gelirsek, bildiğiniz gibi filmin çekimleri tamamlanmaya yakınken kankamız Simon Pegg öyle bir haber attı ki ortaya hepimiz dumur olduk: Daniel Craig Star Wars’da bir Stormtrooper olarak cameo yapmıştı. Bu arada bilmeyenler için kendisi filmdeki bu Rey’e parça karşılığı yemek veren Unkar Plutt’u oynuyordu filmde. Craig’in rolü ise söylendiği gibi bir Stormtrooper ama hangisi olduğu -hepsi birbirinin aynı olduğu için- önemli. EW’nin haberine göre kendisinin rolü biraz haliyle biraz minimal ama inanılmaz eğlenceli.

Buradan sonrası spoiler aman diyim, uyarmadı demeyin. Hani Kylo Ren’in Rey’i yakaladığı kısım vardı ya. Orada Rey yeni keşfettiği force güçlerini kullanarak bir Stormtrooper’a “Jedi Mind Trick” yapıyor ya. Hah işte Daniel Craig, koskoca James Bond, o Stormtrooper. Yani kendisinin yüzünü görmedik ama sesini duyduk, “Ne açması daha sıkı sarıcam” falan derken. Çok keyifli değil mi ya? Kendisinin sırf işin şanı için yaptığı söyleniyor.

İşte öyle bir efsane Star Wars, sevgili geekler. Eğer gitmediyseniz, sırf işin şanı için sizin de sinemada izlemeniz lazım bu filmi. Yoksa çocuğunuz sorduğunda “Ben gençken geek’tim ama Star Wars’a gitmedim” mi diyeceksiniz. Lütfen…

Author

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.