Öhöm.

Belki denk gelmemişsinizdir; biz tekrar söyleyelim. Sitemizin genel kaide olarak belirlediği bir takım şiarlar var. Bunlardan biri de, cinsel objeleştirme bize okey bir şey; ama sadece tek taraflı olmadığında. Yani biz kimsenin tanımadığı, etmediği, sadece kurgusal eserlerden bildiği kişilere tablo muamelesi yapıp “güzelmiş ha” demediğine inanmıyoruz. Bizce böyle demekte de bir beis yok. Problem, bunu sadece kadınlara yaptığınız zaman başlıyor. Yoksa öteki türlü, iki tarafın da iki tarafa kombinasyonlarla objeleştirme yaptığını, bunun da baya sağlıklı olduğunu düşünüyoruz.

Bu bağlamda, dedik ki MCU’ya artık bir el atalım. Sırf “en seksi kadınları he he” diye liste yapmayalım ama. Hakikaten yüreğimizi farklı sebeplerle, gerek karizmasıyla, gerek sesiyle, gerek de bacağıyla beliyle eriten karakterleri bir listeleyelim. Bu 10 karakterin beşi kadın, beşi erkek. Sıralama da yapmadık, alfabetik listeledik. Ama iddialıyız, bizce MCU’nun en kalp pır pır ettiren karakterleri bunlar. Varsa bir eklentiniz, eksik gördüğünüz; yorumlara yazınız. Onun dışında tamamsak, başlıyoruz!

 

Claire Temple

Claire Temple

Kimdir: Hell’s Kitchen’ın kadrolu süper kahraman hemşiresi.

Kim Oynuyor: Rosario Dawson.

Nerede Gördük?: Daredevil, Jessica Jones.

Nesi Seksi?: Rosario Dawson zaten fiziksel olarak ‘nesi seksi?‘ sorusunu ıskartaya çıkartan bir kadın. Üstüne bir de, doktorluk, hemşirelik, yani iyileştiricilik her zaman seksi bir faktördür; bu girince iyice yürek richter ölçeğinde sallanmaya başlıyor. Bir de herkesin ergen ergen çarpıştıktan sonra gelip akıl aldığı karakter olması da cabası!

 

Jessica Jones

Jessica Jones

Kimdir: Özel dedektif, süper insan, ‘sert içki içen, ağzı bozuk bir karmaşa’.

Kim Oynuyor: Krysten Ritter

Nerede Gördük?: Jessica Jones

Nesi Seksi?: Jessica gibi, “kırık” insanların kendilerine has bir karizmaları vardır; inanmayan açıp James Dean filmlerini izlesin. Bunun üzerine millet zaten sosyolojik çözümlemeler yapılmaya çalışıldı yirmi milyar kez. Daha gerçek, daha insani, daha farklı, daha asi mi geliyor bu insanlar; yoksa beyinde bir yer ‘ben bunu düzeltebilirim’ diye düşünüp mü çekiliyor; onu bilmiyoruz. Ama Jessica’nın asabiyeti, mizacı, tavrı hep bonus faktörler.

 

Loki

"Marvel's Thor: The Dark World" Loki (Tom Hiddleston) Ph: Jay Maidment © 2013 MVLFFLLC. TM & © 2013 Marvel. All Rights Reserved.

Kimdir: Thor’un kardeşi, Odin ve Frigga’nın manevi oğlu, buz devi.

Kim Oynuyor: Tom Hiddleston

Nerede Gördük?: Thor, The Avengers, Thor: The Dark World

Nesi Seksi?: İsterseniz bir Tumblr’a sorun. Loki herhalde son on yılın Sherlock ve Doctor haricinde Tumblr’da en fazla yangın kaldıran karakteri. İlk Avengers çıktığında yaşları 12 ila 24 arasında değişen bir kadın nesli Tom Hiddleston’ın doğal karizması, Loki karakterinin iyilik ve kötülük arasında gidip gelen çekici karmaşasıyla üst üste binince oluşan kombinasyona gönlünü fena kaptırdı.

 

Luke Cage

MARVEL'S JESSICA JONES

Kimdir: Luke’s Bar’ın -eski- sahibi, kiralık süper kahraman, Hell’s Kitchen’ın sert çocuğu.

Kim Oynuyor: Mike Colter

Nerede Gördük?: Jessica Jones

Nesi Seksi?: Questionable Content’te bir karakter, diğerine ‘tipim değilsin’ cümlesini izah ederken şunu der: “ben beni kullanarak tek eliyle bench press yapabilecek tiplerden hoşlanıyorum”. Bu konuda bu karakterin yalnız olmadığı aşikar. Bazen güç seksi bir şeydir hâliyle. Bunun üzerine bir de Luke’un hebeley gübeley etrafta dolaşan bir bebe değil, baya “ağır abi” olması da bu seksapeli arttırıyor.

 

Peggy Carter

Peggy Carter

Kimdir: Cap’in ilk aşkı, SSR’ın süper ajanı, SHIELD’ın kurucusu.

Kim Oynuyor: Hayley Atwell

Nerede Gördük?: Captain America: The First Avenger, Captain America: The Winter Soldier, Agent Carter, Avengers: Age of Ultron, Agents of SHIELD, Ant-Man

Nesi Seksi?: Kamooon! Hayley Atwell dünyanın en alımlı, sempatik, eğlenceli ve komik kadınlarından biri. E bir de Peggy Carter bu yani! Ajanlıksa ajanlık, liderlikse liderlik, dedektiflikse dedektiflik, savaşçılıksa savaşçılık. Kadın SHIELD’ın kurucusu diyoruz, heey?

1 2
Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.