Yarın öbür gün iş dünyasına atılacaklarınız, ya da belki de yeni atılmış ve yükselme aşamasında olanlarınız vardır; onlar için mevzubahis haberimiz büyük bir önem taşıyor. Ezcümlemizi, kıssamızı baştan verelim; detayları sonra geçelim isterseniz. Zira öyküyü anlatmadan önce, şu noktanın altını çizmemiz elzem gibi geliyor: Az para kazananlar, hukuki mevzularda sallapati ilerleyebilirler. Bir meblağ eşiğini atlattıktan sonra ise aksırığınızın avukatlarca incelenip onaylanması gerekir.

Bayram değil, seyran değil; nereden geldik bu mevzuya? Şuradan: Fresh Prince of Bel-Air dizisiyle ünlenen Alphonso Ribeiro, dizide kendi geliştirdiği ve halk arasında popüler olarak oynadığı karakterin adıyla, “Carlton Dance” olarak anılan dansın Fortnite’ta izinsiz kullanıldığını öne sürerek oyunun dağıtımcısı Fortnite’a dava açtı. Bu dava çok kritik, çünkü sonucuna göre Fortnite’taki benzer dansların “ilham” kaynaklarına da benzer bir hukuki mücadelenin önü açılabilir.

Peki nedir mesele? Gerçekten de oyunda Carlton Dance’e çok benzeyen bir dans var. İşin Epic tarafını daha da zor duruma düşüren de iki bilgi verelim. Birincisi, bu dans oyunun içinde Fresh ismiyle geçiyor. İkincisi, bu dans parayla satılıyor ve Epic Games’e uzun zamandır çuvalla kâr kazandırıyor. Hatta belki bir üçüncü bilgiye de ihtiyaç olur, faydası dokunur: Dans tek bir hareketten oluşmuyor. İki hareketin birbirine bağlanarak, dans tabiriyle, rutin oluşturması Ribeiro’nun hukuki elini güçlendiriyor.

Belki şunu da eklemek gerek ki, internete “Carlton Dance” diye yazdığınızda bulacağınız şeyler de hep bu dans ve bu hareketler. Şu yukarıdaki videoda da Dancing with the Stars jüri üyesi spesifik olarak danstan “Carlton yapmak” diye söz ediyor. Kamuya böyle mâl olmuş yani o hareketler bütünü. Bir de bakar mısınız adam ne kadar şirin lan dansı yaparken…

Şimdi cidden, adı Fresh olan ve o iki hareketin birleşmesinden oluşan rutinin Ribeiro’nun sırtından bulunarak kâr sağladığı bizce izan sahibi herkese çok açık bir mesele. Epic Games’in avukatları da bunu böyle görürlerse, Ribeiro ile mahkemeye çıkmadan anlaşmaya çabalayacaklardır. Bu da Donald Faison ve 2 Milly gibi hâlihazırda Fortnite’ta dansları kullanıldığı için dava açan ve açmakta olan ünlüler için emsal karar demek.

Hak mı? Siz karar verin. World of Warcraft’ta yıllardır popüler danslar oyuna ırk dansı olarak ekleniyor, fakat WoW bunlar için fatura kesmiyordu. Carlton Dance de başka oyunlarda boy göstermişti, ancak bu kadar büyük bir ticari makineye katık olmamıştı. Bunlar birleşince, Ribeiro’nun davası epey haklı duruyor. Siz ne düşünüyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.