Spider-Man: Into the Spider-Verse, izleyen herkesin büyük beğenisini kazandı şimdiden. Dünyanın her yerinden hayranlar, bu filmi internette farklı mecralarda farklı şekillerde övdüler üstelik. Biz de filme gitmiş ve fazlasıyla beğenmiştik; şuradan spoilersız incelememize, şuradan da spoilerlı video incelememize ulaşabilirsiniz efendim.

Evet, film gerçekten çok ama çok iyi; herkes bunun farkında. Ancak bıçak sırtında olan bir konumuz var, o da insanda endişe yaratıyor ister istemez: Bu kadar iyi bir filmin devamı nasıl olacak?

İkinci bir filmin gelmesi, hatta Sony’nin daha önceden duyurduğu birçok spin-off projesinin de bu filme bağlı şekilde devam etmesi şu anda kaçınılmaz, farkındayız. Into the Spider-Verse 2 gelecek, burası kesin. Bu bir çıkarım değil, Amy Pascal’ın bizzat Vanity Fair ile yaptığı bir röportaj üzerine açıklığa kavuşan bir gerçeklik. Yapımcı Pascal, devam filmi için çalışmalara başlayacaklarını ve hatta genel olarak sinopsisinin bile kabaca belli olduğunu söylemiş. Sıkı durun, birazcık suratlar ekşiyebilir çünkü: Into the Spider-Verse 2 için Miles ve Gwen aşkını temel alan bir senaryo düşünülüyormuş.

moraless-spider-man-woos-spider-gwen

Spider-Man’in yaşadığı romantik ilişkileri, kahraman ve insan kimliğiyle birlikte yürütmeye çalışırken nasıl berbat ettiğini okumak/izlemek yıllardır bizim aşina olduğumuz bir şey aslında. Bu konuda hiçbir sıkıntımız yok, hatta üstüne komik bile geliyor çoğu zaman. Çünkü bir yandan suçluların ağzına burnuna ağ sıkarken öteki yandan da sevgilisine akşam saat yedide söz verdikleri yerde buluşacağını alelacele söylemesi, olayın esprisiydi zaten. Fakat bu, hep bir yan mesele olarak kalınca tadındaydı; ana hikaye buna bulaşınca işler birazcık “meh”leşiyordu sanki.

Senaryonun ana odağı aşk ilişkisi olunca gelen endişeyi şimdilik bir kenara bırakmak ve devam filmi için ön yargı ile olumsuz bir eleştiri getirmek istemiyorum şahsen. Çünkü durum ortada, Into the Spider-Verse çıkmadan önce de bu kadar iyi bir iş beklemiyordu kimsecikler. Ama filmi izleyince, neredeyse Marvel etiketi altında çıkarılan en iyi iş diyecek kadar ileriye giden hayranlar bile var şu an ortalıkta, gerisini siz düşünün. O sebeple de Gwen ve Miles aşkına odaklanacak senaryoya şimdilik nötr bakma yönelimindeyim. Eğer bu Into the Spider-Verse kadar Örümcek Adam felsefesini çok iyi anlamış bir devam filmi olacaksa, ikilinin aşkına odaklanacak bir hikaye de son derece iyi kotarılabilir. Şu an bize düşen tek iş, parmakları çaprazlayıp Sony’den gelecek gelişmeleri beklemek ne yazık ki.

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.