Biz de paylaşmıştık, siz de fark etmişsinizdir. DC bir süredir “rebirth” diye bir şeyi tease ediyor. Sağa sola bırakılan resimler, ince ince imalar, gelen dedikodular derken; bu tease’in altından bir reboot çıkacağını tahmin ediyorduk az çok. Sorun, nasıl bir reboot olacağıydı. Marvel’ın All-New, All-Different’ı gibi “remix” mi, Crisis on Infinite Earths gibi bir baştan düzenleme mi, New 52 gibi bir reboot mu yoksa DC You gibi bir “relaunch” mu?

Cevabımızı Geoff Johns’ın ağzından almış olduk. DC’nin Dan DiDio ve Jim Lee ile birlikte kreatif anlamda en tepedeki üç isminden biri olan Johns, bu isimle en çok özdeşleşen adam; zira kendisi daha önce Flash: Rebirth ve Green Lantern: Rebirth hikayelerini yazmıştı. Hikayeler, Johns’ın kendi deyimiyle “bu karakterleri iyi yapan şeyleri tespit edip, onlara geri dönmek” üzerineydi. İkisi de sonradan büyük evren event’lerine yol açmıştı, ama daha da önemlisi, ikisi de kendi serilerinin satışları düşükken Johns tarafından yazılmış, ve çalışmayan şeyleri iptal edip, çalışan eski şeyleri geri getirerek başarılı olmuşlardı.

Yani ortada şöyle bir durum var. Mayıs ayının 25’inde, DC Universe: Rebirth ile birlikte DC Comics dünyası bir daha reboot geçirecek. New 52 da iptal olacak, DC You ile gelen değişiklikler de. Bütün ana karakterler, Rebirth adı altında baştan başlayacak, sonra da 1. Sayıdan tekrar işe koyulacaklar. Bunun tek istisnası, Action Comics / Detective Comics ikilisi olacak. Onlar tarihi numaralandırmalarına geri dönecekler. Onun haricinde Aquaman, Batman, Flash, Green Arrow, Green Lanterns, Superman, Wonder Woman, Justice League, Nightwing, Cyborg, Deathstroke, Harley Quinn, JLA ve Suicide Squad serileri iki haftada bir, geri kalanları ise normal ayda bir şeklinde yayınlanacak.

Açıkçası baştan reboot etmek, garip. Rebirth sayıları muhtemelen orijin hikayeleri / orijin hikayelerinin bir kisve altında anıldığı/ziyaret edildiği sayılar olacak. Bu biraz yorucu tekrar, ama peki. İki haftada bir çıkacak olması muazzam bir hamle, zira hakikaten reboot’laı yakan şeyi, yani ilk sayı ve ikinci sayı arasında yaşanan ilgi kaybını tespit etmiş olmaları şahane.

Ama ben Geoff Johns’ın ısrarla yaptığı eski vurgusuna takılmış vaziyetteyim. Çünkü bu, gerçekten umarım yanılıyorumdur ama, bana şuna benzer bir beyan gibi geliyor: “Marvel çeşitlilğiyle, farklı okur tiplerine yönelik farklı karakterleriyle, filmden gelenleri iyi tutmasıyla yeni bir kitleye erişti. Biz de DC You ile o kitleye oynadık. Tutunamadık. Şimdi müsaadeniz varsa, dedebeylere geri dönüyoruz.”. Yani gerçekten kulağıma böyle geliyor Johns’ın dedikleri.

Böyleyse, DC üst üste üçüncü editöryal hatasına gidiyor demektir. Birincisi, New 52’da herkese “tek tip yazın, çizin” direktifi vermeleri; ikincisi de DC You’nun yeniliklerine hiç vakit vermeden “kaldır kaldır tutmadı bunlar” demeleriydi. Üçüncüsü de “bize bir tek bunlar kalmadı” herhalde deyip, dedebeylere yönelmeleri olur. Çünkü bir tarafta Gwenpool, Ms. Marvel, Squirrel Girl, Thor, Angela, Sam Alexander, Spider-Gwen gibi dedebey-çatlatan, ama çok farklı kesimden çok farklı insanlara ulaşabilen, bazısı Tumblr’da, bazısı Kotaku’da, bazısı Cosplay camiasına felaket tutulan karakterler varken; diğer tarafta sadece çizgi roman okumaya bir önceki yüzyılda başlamış insanlara yönelik iş yapmak, ne bileyim, ticari cinayet gibi geliyor bana.

Siz ne diyorsunuz (diyeceğim, ama tahmin edebiliyorum tepkileri), aşağıya Geoff Johns’ın duyurusunu iliştirdik. İzleyin, yorumlayın. Ne bekliyorsunuz reboot’tan?

 

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.