Superman dünyanın en popüler süper kahramanı. Bunu tartışmaya bile gerek yok. Bugün modern anlamda süper kahramanların doğuşu, onun Action Comics #1’de kaldırdığı o yeşil arabaya dayandığı kabul edilen bir olgu. Teknik olarak, diğer tüm süper kahramanlar onun izinden gittiler. Ama bunun da bir sınırı var, değil mi? Marvel’a sorarsanız, yok. Marvel Comics, bizim sayabildiğimiz en az altı sefer Superman’i bir veya öteki şekilde çormayı denedi. Hepsinin de sonuçları bambaşka oldu. İnanmıyor musunuz? Gelin sayalım!

 

Blue Marvel

Blue Marvel

Listemizdeki en yeni karakter olan Blue Marvel, aktör / yazar Kevin Grevioux’nun 2008’de yarattığı bir kahraman. Kendisi hikayesel olarak Superman’den ciddi anlamda ayrılıyor aslında. Adam Brashear bir insan, bir asker ve onun hikayesi ekseriyetle ırkçılık üzerinden ilerliyor. Yalnız güç seti (uçma, süper güç, süper hız, süper dayanıklılık) Superman’den direkt alınma olunca, kostümü benzeyince, e bir de karakter sadece yerini kendisinin bildiği bir yalnızlık kalesine sahip olunca, Blue Marvel’ı bu listeye almamak imkansızlaşıyor elbette.

 

Gladiator

Gladiator

Marvel tarihinde birden fazla Gladiator var, bunlardan biri de Daredevil’ın kötü adamı –ve dizide tornacı olarak gördüğümüz- Melvin Potter. Ama biz, burada Kallark’dan söze deceğiz. 1977 senesinde, X-Men’i adam eden ikili Chris Claremont ve Dave Cockrum tarafından yaratılan Gladiator’un çakışı, zaten isminden başlıyor, zira adı Superman’in kullandığı iki ismin birleşmiş hâli: Kal ve Clark. Onun dışında, zaten göğsünde Superman logosunun tersine benzer bir şey var, mahlasını Superman’in kısmen ilham aldığı romandan alıyor, güçler de aşağı yukarı aynı. Ne diyelim?

 

Hyperion

Hyperion

Marvel’ın mazisinde üç tane Hyperion var. Bunların ikisi bizi ilgilendirmiyor. Bizi alakadar eden, Roy Thomas ve Sal Buscema’nın yarattığı, 1969 tarihli olan. Kendisi Squadron Sinister adlı bir ekibin süper güçlü, süper dayanıklı, uçan üyesi. Ekip elinde tuttuğu bir mücevherden gücünü alan Doctor Spectrum, çok hızlı koşan Whizzer ve siyahlar giyinen pelerinli Nighthawk’dan oluşuyor. Tanıdık geldi mi? Aynen öyle: Squadron Sinister, Thomas ve Buscema’nın “Avengers’la Justice League ile kapıştırsak n’olur la?” sorusuna bulduğu bir cevap. Hyperion seneler içerisinde evriliyor, değişiyor, farklı bir hâl alıyor ama bilin: Orijini aslen Justice League!

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.