İyi dizilerin iyi açılış şarkıları olur. Genelde kaide budur. Bu iki şey iç içedir zaten çoğunlukla. I’ll Be There For You‘yu dinledikçe Joey, Chandler ve ördeği düşünürsünüz; ya da ne zaman bir bas gitar “bamçikavav” diye girse, kırmızı tuğla duvar önünde bir Jerry Seinfeld gelir gözünüzün önüne. Bazen de kötü dizilerin iyi müzikleri olur, hatta diziyi sevmeyen bile dinlemekten alamaz kendisini. Yalnız çok nadir bir takım durumlarda da dizi harikadır; ama açılış şarkısı resmen utandırır, üzer, her seferinde elinizi “Skip” tuşuna götürmeye iter. İşte bu listemizde, o dizileri listeledik. Eksik gördüğünüz olursa, yorumlar sizin!

 

Homeland

Homeland şahane bir dizi. İzlemeyenler varsa, samimiyetle öneririm. Claire Danes ve Mandy Patinkin‘in başını çektiği şahane oyunculuk resitalleri, akıllıca yazılmış bir senaryonun üzerine binince, ortaya gerçekten sürükleyici bir dinamik çıkıyor. Yalnız bunları size anlatmak yerine, dizinin açılış müziğini dinletsem, mevzuyu bir caz barda şiir atışması yapan New Age hippiler etrafında dönüyor sanmanız dev olası. O şarkı ne dizinin tonuna yakışıyor, ne de kalitesine…

 

House of Cards

House of Cards’ın pek çok kusuru var, muhtemelen izleyenler de farkındadır. Ekseriyetle Kevin Spacey ve Robin Wright‘ın güçlü performanslarına sırtını yaslıyor ve felaket değişken ve dengesiz tonlamasını sağlam kurgusuyla kapatıyor. Övülecek çok şeyi var yani dizinin. Ama açılış müziği bunlardan biri değil. Cenaze müziği gibi giren, gereğinden çok uzun süren ve diziyi uzun bir müddet izledikten sonra çat diye atlayabilmek adına kaç saniye sürdüğünü ezberleyeceğiniz saçma sapan bir şey…

 

Masters of Sex

https://www.youtube.com/watch?v=9D3a60jn52k

Şimdi burada bir parantez açalım, Masters of Sex‘in açılış müziği kadar, jeneriğine de tepkiliyiz. Öncelikle şunu söyleyelim, müzik gerçekten Dexter’ın ana tema şarkısı son hızda bir akordeona çarpınca çıkacak sese benziyor. Ama asıl ayıp, jenerikte. “Biz SEKSLE İLGİLİYİZ SEKS” diye bağırmanın ne gereği vardı bilmiyorum, ama illa bağrılacaksa da bu ergen ergen “ehehe penise benzeyen mantar koyduk” diye yapılmak zorunda mıydı yahu?

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.