Birth Movies  Death diye bir site var. Bu sitenin en önde gelen yazarlarından biri, Devin Faraci, Batman v. Superman’e sert bir şekilde gömmenin internet alemlerindeki bayraktarı oldu resmen. Siz beni mi bu konuda sert çıktım sanıyorsunuz? Faraci sayısız makale çıkardı bu konuyla ilgili. Böylesine bir sembol olunca da, Warner Bros kendisini İngiltere’ye, Justice League‘in setine davet etmiş. Fikrini değiştirmek için.

Uçurmuşlar, yedirmişler, içirmişler, Justice League’den sahneler göstermişler. Filmin Mother Box‘lar üzerinde döneceğini doğruluyor örneğin Faraci. Üç Mother Box varmış, biri Atlantis, biri Amazon biri de insanlık için. Filmin kötü adamı Steppenwolf ve onun parademonları da bu üç Mother Box’ı arıyor. Justice League de bunu engellemek üzere toplanıyor. Faraci gördüklerinden çok memnun kalmış. Fikrinin değiştiğini söylüyor gerçekten de. Ve diyor ki, “Film daha hafif bir tonda gözüküyor, Flash şaka falan yapıyor, en sonunda!“.

Sonra Debbie Snyder’la konuşmuş, kendisi Zack’in eşi ve aynı zamanda da filmin prodüktörü. Snyder “BvS’ye gelen tepkilerden neyi öğrendiniz?” sorusuna, şöyle yanıt veriyor: “İnsanların sevdikleri kahramanları dekonstrükt edilirken görmelerini istemediklerini“. Dekonstrükt biraz karışık bir terim bu arada, parçalarına ayırmak, onu o yapan şeyleri tespit edip analizini yapmak, temel değerleri tartışmaya açmak anlamına geliyor. Snyder diyor ki yani, “Biz” diyor, “o kahramanları alıp, böyle paramparça edip, köklerini sorgulayıp, her şeyi sarstığımız için kızdılar bize. Hadi yine iyisiniz, bu sefer siz pleblerin seviyesine iniyoruz.”

Dawn of Justice Trailer 17

Kusura bakmayın, bunu  o zamanlar da söylemiştim Dawn of Justice’i “çok karanık” diye eleştirmek gerçekten de “bu elma niye armut değil” diye kızmaya benziyor. Film kötü bir film. Ama kötü olmasının sebebi karanlık olması değil. Dolayısıyla Faraci’nin “Flash şaka falan yapıyor bu sefer” demesi benim için hiçbir şey ifade etmiyor. Ancak Snyder’ın dedikleri? Filmin kötü olarak algılanmasının sebebini, “kutsalımıza laf edildi” olarak bağlaması? Böyle aklaması kendisini?  Bu, kusura bakmasın ama, Faraci’nin aksine beni demoralize ediyor.

Birincisi, ortada bir dekonstrüksiyon yok. Bir desatürasyon var. Bu da anlamlı bir şey değil. Karakterleri devamlı en düşük hâlleriyle göstermek bir tercih, bu tercihi kullanabilirsiniz. Ancak bu yaptığınız sizin yüksek mertebeden icra ettiğiniz bir şey değildir. Siz olayı elinize alıp, bir anda görmediğimiz bir yönünü falan göstermediniz bize. Ha, var olan karakterlerin, yapabileceğiniz en ilham vericilikten uzak ve güdük versiyonlarını yaptınız ve biz bunu beğenmedik, o ayrı. Bu sizi Alan Moore yapmıyor yalnız. Garth Ennis ya da Warren Ellis’i olmadınız süper kahraman filmleri aleminin.

Faraci’nin makalesinde pek çok olumlu detay var. Örneğin JK Simmons’dan çok iyi Gordon olmuş diyor Faraci ki, inanırım. Flash’in kostümü çok acayip ve güzel gözüküyormuş; Flash’ı oynayan Ezra Miller ile Cyborg’u oynayan Ray Fisher‘ın kimyasının da çok iyi olduğunu not düşüyor. Ancak, Dawn of Justice ile Snyder’ın “Karanlık yaptığım için iyi” mantığı, yerini Justice League’de “Bu sefer aydınlık yaptığım için iyi” anlayışına bırakmış belli ki, bu da Snyder cephesinin hâlâ olayı yanlış yorumlamakta olduğunu gösteriyor. Neyse, Affleck çok cici konuşmuş röportajda, belki onun sesi ağır basar bu sefer…

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.