Daredevil’ın 2. sezonuyla ilgili söylenecek çok şey var. Hepsine de daha sıra var. Yazı olsun, video olsun; üzerine daha çok konuşacağız gibi duruyor. En azından benim söyleyeceğim çok şey var, ondan eminim. Pek çoğu da iyiyle kötüyü yan yana koyarak giden şeyler. İyilerin kötülerden ağır bastığı tartışmasız bir gerçek, ama öte yandan da bazı kritik yumuşak noktaları var dizinin. Bazı noktalarda da ilk sezonu aşamamış elbette. Ama inanın, bu noktalardan biri o efsane dövüş sekansı değil.

İlk sezonun ikinci bölümünde Daredevil, inanılmaz bir sahne sunmuştu bizlere. Sarı ışıkla aydınlatılmış o muhteşem koridorda yapımcı ekip, tek plan ve koreografisi muazzam yapılmış bir dövüş sahnesi ısıtıp sunmuştu, biz de afiyetle yemiştik. O sahnenin büyüsü, hem çekimin kesilmemesi; hem de Daredevil’ın kavga ederken adım adım tükenmesiydi. Böylelikle her sendelemede karaktere biraz daha yaklaşıyordunuz ve en sonunda son yumruğu Murdock ile birlikte atıyordunuz.

İkinci sezondan önce dizi ekibi “Ya biz üzerinize afiyet geçtik sanırım o sahneyi” dediklerinde ben bunun fazlaca iyimser bir böbürlenme çıkmasına çok hazırlıklıydım. Çıkmadı. Daredevil’ın içinde pek çok muazzam dövüş sekansı var. Spoiler vermeyelim, ama dokuzuncu bölümdeki sahne, sezon finalindeki uzun sekans akıllarda kalacak bir süre daha. Ama kendimize saklayamayacağız, esas büyük bomba üçüncü bölümde.

Marvel gerçekten de kendisini aşmış. Koridor sekansıyla ilgili bir cümle kurarken “gelmiş geçmiş en iyi süper kahraman dövüş sekanslarından biri” diyorduk, ama 2. sezon 3. bölümdeki ile ilgili konuşurken bu cümlenin sonuna “biri” ekini takmamıza gerek kalmayacak sanırım. Daredevil’ın ikinci sezonu eleştirmenlerden ilki kadar yüksek not alamamış olabilir (Metacritic notu bir çıt daha düşük, biz de biraz o fikirlerdeyiz) ama bu dövüş sahnesi, bizden tam not aldı. Bir bölümüne göz atmak istiyorsanız, aşağıya ilgili GeekHaber videosunu iliştirdik. Tamamı için, Netflix!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.