Şu hayatta konsol sahibi olmanın belli başlı dezavantajları var. Güç eksikliği, bazı oyunların klavye-fare ikilisine meyilli olması, vb vb. Fakat bu noktada, ben şahsi bir sıkıntıma çekmek istiyorum mevzuyu. O da slim versiyonları. Ezelden beridir dayanamayıp konsolların ömürlerinin çok başında, kemerimden suyumdan sıkıp platform satın aldığım için, benden daha akil ve sabırlı insanların benimkinden daha stabil, kaliteli ve bazen daha güçlü versiyonları daha ucuza almasını izleyerek geçti ömrüm. Bu zaten yeterince sinir bozucu bir durum. Ama anlaşılan Sony, bu sinir bozuculukla yetinmemiş. Çığır açmaya karar vermiş.

Kotaku’nun –çok acayip bir şekilde, GDC’de sıra beklerken başka bir geliştiricinin boşboğaz bir şekilde arkadaşına anlatışına kulak misafiri olmayı da kapsayan– araştırmalarına göre, Sony an itibariyle PlayStation 4.5 denilen bir şey geliştiriyor. Evet, PlayStation 4 Slim değil. Baya PlayStation 4.5. Aynı geçen sene Nintendo’nun New Nintendo 3DS ile yaptığı gibi, yeni bir konsolla, yeniden tasarım arasında duran bir cihaz. Ne PlayStation 5, ne de PlayStation 4’ün yeni sürümü. 4.5.

PlayStation VR

Ne yapıyor peki bu 4.5? Öncelikle daha ciddi bir grafik/işlemci gücüyle geliyor. Bunun 4K oyunculuğu desteklemek için yapıldığına dair birkaç yorum gördüm internette, Kotaku niyetlerden birinin bu olduğunu da düşünüyor. Ama bana bu fena hâlde boş geliyor. Bildiğimiz gibi Sony, geçtiğimiz günlerde PlayStation VR’ın fiyatını duyurdu. 400 dolar civarındaki alet, beraberinde –PS4’ün kapasite yetmediği için- bir de ek işlemciyle gelecek. Bizce PlayStation 4.5, özünde bu ek işlemcinin içeri gömülmüş hâli olacak. Şu raddede Sony’nin 4K Gaming’i umursadığını düşünmek için bir sebep yok. Ama VR’ı çok umursadıklarını biliyoruz. Bizce 4.5, öncelikle Oculus ve Vive ile yarışmaya gelecek ve muhtemelen PSVR ile paket çıkacak.

Peki esas mesele şu; PS4.5 çıktığında, PS4 sahipleri ne olacak? Yeni sürüme geçmeleri için teşvik verilecek mi? PS4’e destek elbette devam edecektir, PS4.5’ta PS4 oyunlarını destekleyecektir zaten. Ama bazı oyunlar da PS4.5’a özel olacaktır elbette. O hâlde orta yol nasıl bulunacak? Beyaz eşya kampanyası tipi bir hareketle mi? PS4’ünü getir, ucuza PS4.5 götür şekli mi? Bakın, ne kadar saçma sapan sorunlar ortaya çıkıyor. Gel vazgeç bu işten Sony. Ek işlemciyi alır takarız biz. Ha? Ne dersin?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.